Fransa, Sarkozy ve Ermeni Vakıflarına Tazminat Davası - Son Dakika

Fransa, Sarkozy ve Ermeni Vakıflarına Tazminat Davası

26.01.2012 12:06
Fransa, Sarkozy ve Ermeni Vakıflarına Tazminat Davası

Gaziantep'te emlakçı Ahmet Karadağ, yakınlarının Ermeniler tarafından öldürülüp, dedesinin altınının gasp edildiğini öne sürerek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa Devleti, Fransa'daki Ermeni Diasporası ve Türkiye'de bulunan Üç Horan...

Gaziantep'te emlakçı Ahmet Karadağ, yakınlarının Ermeniler tarafından öldürülüp, dedesinin altınının gasp edildiğini öne sürerek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa Devleti, Fransa'daki Ermeni Diasporası ve Türkiye'de bulunan Üç Horan Ermeni Kilisesi Vakfı, Yeşilköy Surp İstepanos Ermeni Kilisesi Vakfı, Karagözyan Yetimhanesi Vakfı ve Meryemana Ermeni Kilisesi Vakfı'ndan toplam 50 bin Euro tazminat talebiyle dava açtı.

Gaziantep 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kabul ettiği dava dilekçesinde, 56 yaşındaki Ahmet Karadağ, Fransız işgali dönemimde Ermeni çeteleri tarafından dedesinin babası Mustafa Efendi'nin 3.5 kilo altınının gasp edilip öldürüldüğü ileri sürdü. Karadağ'ın avukatı Derya Çiçek, şöyle dedi:

"Davacının dedesi, dedesinin babası ve diğer akrabalarının yaşadığı eski adı 'Seve' yeni adı 'Akıncı Köyü' Fransız işgalinde, Fransız askerleri tarafından yakılıp yıkılmıştır. Dedesinin babası Mustafa Efendi de dahil olmak üzere sadece bu köyde 85 kişi öldürülmüştür. Ermeni çeteleri de Fransızlar askerlerine yardımcı olmuşlardır. Bu süreçte davalının dedesinin babası Mustafa Efendi'nin Fransız askerleri ve Ermeni çeteciler tarafından 3.5 kilo altını gasp edilmiştir. Ayrıca yüzlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarına el konulmuştur. Haksız yere yapılan bu saldırılar ve soykırım nedeniyle Ahmet Karadağ ile diğer aile fertleri bu olaylar neticesinde çok büyük acılar çekmiş, maddi ve manevi olarak yıpranmış ve yoksullaştırılmışlardır."

SOYKIRIMI İNKAR YASASI ZAMAN AŞIMINI ORTADAN KALDIRDI

Avukat Çiçek, Türkiye'ye sınırı olmayan Fransa'nın tarihte sürdürmüş olduğu alışkanlıklarla sömürgecilik ve işgalcilik geleneğiyle insanlık dışı bu uygulaması neticesinden, müvekkili ve ailesinin zarar gördüğünü öne sürdü. Çiçek, şunları söyledi:

"Müvekkilimin uğradığı zararların telafisi imkansız ise de bir nebze de olsa çektikleri acıları hafifletmek amacı ile sembolik olarak davalılardan 45 bin Euro maddi ve 5 bin Euro da manevi tazminat talebi bulunmaktadır. Her ne kadar olayın üzerinden çok zaman geçmiş dahi olsa insanlığa karşı işlenen suçlar ile soykırım suçlarında zamanaşımı söz konusu değildir. Ayrıca davalı Fransız devletinin Meclisi'nde kabul edilen soykırımı inkar yasası daha eski bir tarihe dayandığından zamanaşımını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle uluslararası hukuk ve mütekabiliyet prensibi de göz önüne alındığında zamanaşımının davamızda uygulanması mümkün değildir. Bugüne kadar böyle bir dava açılmadı. Bu aşamada mahkeme ilgili taraflardan savunma isteyecek. Eğer dava lehimize sonuçlanırsa, öncelikle Türkiye'deki Ermeni vakıflarına yönelip tazminatı buralardan tahsile gideceğiz. Bu arada da Adalet Bakanlığı aracılığıyla Fransa hükümeti ve temsilen Sarkozy'ye yönelik uluslararası girişimde bulunacağız."

"ASIL MUHATABIM SARKOZY"

Fransız ve Ermeniler'in Kilis başta olmak üzere Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş'ta büyük katliamlar yaptığını belirten emlakçı Ahmet Karadağ, bugüne kadar kimsenin bu katliamların neden yapıldığını sorgulamadığını belirterek şunları söyledi:

"Biz misafirperver insanlarız. Kapımız herkese açık. Ama bu konuları bugüne kadar hiç ortaya atmadık. Benim büyük dedemin 15 deve ve hayvanları ve 3.5 kilo altını gasp etmişler. Buna rağmen bugüne kadar biz onlara dava açmadık. Onlar şimdi soykırımdan bahsediyorlar. Biz karşımızdaki insanlarla dövüşürüz ama kimseyi arkadan vurmayız. Bunlar bizi arkadan vurdu. Aslında bu davayı Fransızlara değil, Sarkozy'e açıyorum. Davayı kazanacağım ve kazanacağım tazminatı da çeşitli vakıflara bağışlayacağım." - Gaziantep

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fransa, Sarkozy ve Ermeni Vakıflarına Tazminat Davası - Son Dakika


Advertisement