Fransa Senatosu da 'Filistin Devlet Olarak Tanınsın' Dedi - Son Dakika

Fransa Senatosu da 'Filistin Devlet Olarak Tanınsın' Dedi

11.12.2014 14:53
Fransa Senatosu da 'Filistin Devlet Olarak Tanınsın' Dedi, System.String[]

Fransa'da meclisten sonra senato da hükümete 'Filistin'in devlet olaran tanınması' çağrısında bulundu.

Fransa'da meclisten sonra senato da hükümete 'Filistin'in devlet olaran tanınması' çağrısında bulundu.

İktidardaki Sosyalist Parti (PS) Senatörü Gilbert Roger tarafından senatoya sunulan Filistin'in devlet olarak tanınması ile ilgili önerge, 154 senatörün oyu ile kabul edildi. 146 senator ise 'hayır' oyu verdi.

Oylamada, Sosyalist Parti, Yeşiller ve Ulusal Sol (FG) Filistin'in devlet olarak tanınması yönünde oy kullandı. Ana muhalefet partisi Halk Hareket Birliği (UMP) ve merkez sağ Bağımsız ve Demokratlar Birliği (UDİ) ise hayır oyu verdi.

Oylamada yurt dışında bulunan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u temsilen hükümet adına söz alan Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Harlem Desir, Ortadoğu'da kalıcı barışın bağımsız ve egemen iki devletin varlığı ile sağlanabileceğini vurguladı. Desir, Filistin'in Fransa tarafından devlet olarak resmen tanınmasının ise barış görüşmelerinin sonunda gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Önergeyi yazan Gilbert Roger ise Filistin'in devlet olarak tanınmasının, İsrail ile Filistin arasındaki eşit görüşmelerin ilk şartı olduğunu savundu. Roger, "Fransa'nın, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların dinle alakalı değil bölgesel bir çatışma olduğunu hatırlatması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Komünist, Cumhuriyetçi ve Vatandaş (CRC) Grubu'ndan Eliane Assassi ise çatışmanın sebebinin bölgenin iki toplum arasında adaletsiz şekilde paylaştırılmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Öneriye karşı çıkan UMP Milletvekili Christian Cambon ise "Meclis ne müzakerelerin seyrini ne de zamanlamayı kontrol edemiyor. Filistinliler bir kağıt üzerinde tanınmadan daha fazlasını hak ediyor." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta da Fransa Ulusal Meclisi'nde yapılan oylamaya ise 506 milletvekili katılmış, öneri 339 milletvekilinin evet oyu ile kabul edilmişti. Meclis ve senatoda kabul edilen Filistin'in devlet olarak tanınması ile ilgili önerilerin hükümet nezdinde herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Tavsiye niteliğinde kabul edilen kararın hükümet ve uluslararası kamuoyu üzerinde Filistin'in devlet olarak tanınması noktasında baskı oluşturacağı belirtiyor.

Fransa Senatosu da 'Filistin Devlet Olarak Tanınsın' Dedi

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Fransa Senatosu da 'Filistin Devlet Olarak Tanınsın' Dedi - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Tümer Metin'in sert eleştirileri sonrası Beşiktaş'tan çarpıcı paylaşım: Sergen Yalçın'ın yanındayız İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi İstanbul'daki vaka sayıları ne durumda? İşte en çok artış olan 8 ilçe İki kamyonun kafa kafaya çarpıştığı kazada, yol kan gölüne döndü: 3 ölü, 1 yaralı Hatay'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili 4 ilde 5 zanlı yakalandı Camiye giren çocukların namaz kılan imamın sırtına çıkıp oyun oynaması yürekleri ısıttı Mehmet Topal, Avrupa kupalarındaki 100 maçına çıktı Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum