Fransız Düşünür Roger Garaudy'nin Ölümü - Son Dakika

Fransız Düşünür Roger Garaudy'nin Ölümü

18.06.2012 19:11
Fransız Düşünür Roger Garaudy'nin Ölümü, System.String[]

Fransız düşünür Roger Garaudy için bugün Paris yakınlarındaki Champigny-sur-Marne mezarlığında bir cenaze töreni düzenlendi.

Fransız düşünür Roger Garaudy için bugün Paris yakınlarındaki Champigny-sur-Marne mezarlığında bir cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze töreniyle Garaudy için yine aynı mezarlıktaki bir salonda düzenlenen anma töreninde, ünlü düşünürün kitapları ve çalışmaları hakkında bir video gösterisi izlettirildi.

Garaudy'nin cenazesi daha sonra vasiyeti üzerine yakılırken, yine aynı mezarlıkta, bir grup Müslüman, ünlü düşünür için cenaze namazı kaldı.

Roger Garaudy, 17 Temmuz 1913'te Marsilya'da doğdu. Garaudy, 1952 yılında Sorbonne Üniversitesi'den edebiyat dalında, 1954 yılında da SSCB Bilimler Akademisi'nden bilim dalında doktor unvanını aldı.

Bir dönem Marksist İnceleme ve Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nü de yürüten Garaudy, Fransız Parlamentosu'nda milletvekili, Millet Meclisi Başkan Yardımcısı, Milli Eğitim Komisyonu üyesi ve senatör olarak görev yaptı.

Roger Garaudy, Fransız Komünist Partisi'nde en yüksek düzeyde görev yapan ve dış dünyaya, " Fransa'nın yüz akı" olarak takdim edilen bir düşünürdü.

Charles de Gaulle, Stalin, Castro, Picasso, Aragon, Gaston Bachelard, Jean-Paul Sartre, Romain Rolland gibi dünya çapında lider ve sanatçılarla yakından görüşen Garaudy, 1982 yılında Müslüman oldu ve İslam'la ilgili olarak da önemli eserler verdi.

Garaudy'nin, " İsrail: Terör ve Mitler" isimli eseri, İsrail lobisinin baskıları sonucunda Fransa'da yasaklandı.

Garaudy, Musevi soykırımını inkar ettiği gerekçesiyle Fransız mahkemesinde para cezasına mahkum olmuştu.

Yapılan itiraz Yargıtay tarafından reddedilmiş, AİHM de Garaudy'in başvurunu kabul etmemişti.

Roger Garaudy'nin, "Hatıralar: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum" ve

"İnsanlığın Medeniyet Destanı" başta olmak üzere 30 kadar eseri Türkçe'ye çevrildi.

Eserleri kırkı aşkın dilde okuyucuyla buluşan Roger Garaudy, geride 60 kadar eser ve sayısız makale bıraktı.

Muhabir: Paris

Yayıncı: Murat Taydaş - PARİS

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransız Düşünür Roger Garaudy'nin Ölümü - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Kız arkadaşına intihar mesajı atan genç için ekipler seferber oldu Erdoğan'ın peş peşe görüşme yaptığı Saadet Partisi'nden ittifaka şartlı yeşil ışık Korsan saldırısına uğrayan Türk gemisinin kaptanı dehşet dolu anları anlattı Türk gemisine Gine Körfezi'nde korsan saldırısı! 1 gemici öldürüldü, 15 gemici kaçırıldı Erdoğan Bayraktar'dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor? Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti