Fransız Müziğinin Efsane İsmi Hayatını Kaybetti! Charles Aznavour Kimdir? - Son Dakika

Fransız Müziğinin Efsane İsmi Hayatını Kaybetti! Charles Aznavour Kimdir?

01.10.2018 16:40
Fransız Müziğinin Efsane İsmi Hayatını Kaybetti! Charles Aznavour Kimdir?, System.String[]

Ermeni asıllı Fransız sanatçı Charles Aznavour, bugün hayatını kaybetti. Yaşadığı döneme damgasını vuran Fransız şarkıcı merak konusu oldu. Peki, Charles Aznavour kimdir?

94 yaşında tam 94 ülkede konser veren dünyaca ünlü şarkıcı Charles Aznavour, 1 Ekim 2018'de hayatını kaybetti. Sanat dünyasını yasa boğan haber sonrasında ünlü sanatçı internette en çok aranan isimlerden biri oldu. Peki, Charles Aznavour kimdir?

CHARLES AZNAVOUR KİMDİR?

22 Mayıs 1924 yılında Fransa, Paris'de dünyaya gelen Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Aznavour'un babası Gürcistan'dan göç eden şarkıcı Michael Aznavourian, annesi ise Knar Baghdasarian ise oyuncuydu. Sanatçı bir aileden gelen Aznavour, küçük yaşta tiyatroyla tanıştı. Henüz 9 yaşındayken sahneye çıkan ünlü müzisyen, şarkı söylerken oyunculuk da yapıyordu.

EDİTH PİAF SAYESİNDE ÜNLENDİ

Charles Aznavour'un kariyerindeki dönüm noktası ise Kaldırım Serçesi lakaplı ünlü Fransız sanatçı Edith Piaf ile tanışması oldu. Piaf'ın en ünlü olduğu dönemde birlikte Avrupa ve Amerika'da turneye çıkan ikili büyük ses getirdi. Artık Aznavour'da ünü tüm dünyaya yayılmış bir şarkıcıydı.

ALTI DİLDE ŞARKI SÖYLEYEN AŞK'IN SANATÇISI

Çok yönlü bir sanatçı olan Aznavour, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça olmak üzere tam 6 dilde şarkı söyleyebiliyordu. Ana dilini olan Ermenice'yi bilmeyen şarkıcı bugüne dek yüzlerce beste yapmış ve şarkı sözü yazmıştır. Fransa'nın Frank Sinatra'sı olarak lanse edilen şarkıcının şarkılarının ana teması Aşk'dır. 1970`lerde "Dance in the Old Fashioned Way" ve "She" parçalarıyla İngiltere'de büyük başarı elde eden sanatçı, kariyeri boyunca 60'a yakın filmde yer almıştır. Sanatçının büyük başarı yakalayan filmleri arasında Piyaniste Ateş (1960), Tobruk'a Bir Taksi (1961), Postacı Savaşa Gidiyor (1966) ve Şapkacının Hayaletleri (1982) bulunmaktadır.

ERMENİSTAN'IN UNESCO DAİMİ TEMSİLCİSİ

Ermenistan'ın UNESCO nezdindeki daimi temsilcisi olan Aznavour, 1988 yılında Ermenistan'da yaşanan büyük depremin ardından ülkeye pek çok yardımda bulunmuştur. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan "Ermenistan Ulusal Kahramanı" ödülüne layık görmüştür. 2008 yılında da Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour'a Ermenistan vatandaşlığı verilmiştir. 2009 yılında Ermenistan'ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır.

94 YILLIK HAYATINA 3 EVLİLİK SIĞDIRDI

94 Yaşında tam 94 ülkede konser veren efsane sanatçı, 3 kez evlendi. İlk evliliğini 1946 yılında Micheline Rugel ile yapan Aznavour'un bu evlilikten Misha ve Patrick adında iki çocuğu oldu. Ancak oğlu Patrick, 26 yaşında öldü. İkinci evliliğini 1955 yılında Evelyne Plessis ile yapan sanatçınun bu evlilikten de Katia adında bir kız çocuğu var. Son evliliğini 1967 yılında Ulla Thorsellile yapan Aznavour'un bu evlilikten de Seda ve Charles adında iki çocuğu bulunuyor.

Fransız Müziğinin Efsane İsmi Hayatını Kaybetti! Charles Aznavour Kimdir?

Son Dakika Güncel Fransız Müziğinin Efsane İsmi Hayatını Kaybetti! Charles Aznavour Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı İranlı nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesi sonrası Netanyahu'dan itiraf gibi sözler: Gergin günler bizi bekliyor Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Koronavirüse yakalanan ünlü oyuncu Bahar Şahin diziden ayrıldı