Fransız yetkilinin Lübnan ziyareti protesto edildi - Son Dakika

Fransız yetkilinin Lübnan ziyareti protesto edildi

13.11.2019 00:14
Fransız yetkilinin Lübnan ziyareti protesto edildi, System.String[]

Lübnan'da hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim'den beri gösterilere devam eden eylemciler, Fransız yetkilinin ziyaretini de protesto etti.

Lübnan'da hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim'den beri gösterilere devam eden eylemciler, Fransız yetkilinin ziyaretini de protesto etti.

Fransa'nın Beyrut Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup gösterici, Fransa Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Christophe Farno'nın son gelişmeler üzerine gerçekleştirdiği ziyarete, Lübnan'ın iç işlerine müdahale olduğu gerekçesiyle karşı çıktı.

Burada göstericiler adına okunan açıklamada, Fransa'nın Lübnan'a yönelik siyasi ve ekonomik mühendislikleri sonucu ülkenin borç batağına sağlandığı savunuldu.

Fransızların Lübnan işgali sırasında mezhepsel bölünmelerin temelini atmakla suçlandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dışişleri Bakanlığı, yüksek komiserlik döneminin sona erdiğini, Lübnanlıların yabancı ülkelerin talimatlarını kabul etmeyeceğini ve ülkemizi kendilerine bağlı hale getirmek isteyenlerin müdahalelerinden memnuniyet duymayacağını bilmiyor mu? Bunlar, ülkemizi iflas etmiş halde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) insafına terk edilsin diye borç batağına sürüklemek ve zenginliklerimizi yağmalayarak bizleri kendi politikalarına mecbur bırakmak istiyorlar."

Lübnan'daki intifadayı fırsata dönüştürmeye kalkışmama uyarısının yapıldığı açıklamada, "Sizlerin ülkemize yönelik oynadığınız rol, belirlediğiniz hedef ve beklentilerinizi biliyoruz. Bu intifada, sömürgecilik ve yağmalamalara karşıdır." ifadesi kullanıldı.

Ülkede süren protestoların, Lübnan'a yönelik her türlü müdahaleye karşı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Fransa'nın da müdahale ve arabuluculuğunun kabul edilmediği belirtildi.

Hükümeti istifaya zorlayan gösteriler

Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine, teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi, yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Fransız yetkilinin Lübnan ziyareti protesto edildi - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe, Ülker Stadı'ndaki müzeyi İstanbul Anadolu Lisesi'nin olduğu binaya taşıyacak Depremi mavi ay mı tetikledi? 16 Kasım'ı işaret eden ünlü astrolog Aysun Koç'tan ürküten sözler 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarıldı Enkaz altında kalan karısı ve çocuklarının sesini duyan adamın sevinci kameralara yansıdı Şaka yapmak isterken elindeki av tüfeğiyle arkadaşını öldürdü