Fransızların Çektiği Filmde Babasını Buldu - Son Dakika

Fransızların Çektiği Filmde Babasını Buldu

28.05.2017 09:35

1958'li yılların İstanbul'unu gösteren siyah beyaz filmi sosyal meydada seyreden Siyasal iletişim danışmanı Osman Suat Özçelebi, Beyoğlu'ndaki görüntülerde yer alan polisin babası olduğunu fark etti.

Sosyal medyada paylaşılan ve 1958'li yılların İstanbul'unu gösteren siyah beyaz filmdeki birkaç dakikalık İstiklal Caddesi görüntüsünden, filmlere konu olabilecek bir hikâye çıktı.

Siyasal iletişim danışmanı Osman Suat Özçelebi, Beyoğlu'ndaki görüntülerde yer alan polisin babası olduğunu fark etti. Habertürk, Özçelebi ve hâlâ hayatta olan babasını buldu, neredeyse 60 yıllık olan o görüntüyü ve ardındaki hikâyeyi onların ağzından dinledi. Yıllarca Beyoğlu'nda trafik polisi olarak görev yapan 85 yaşındaki Mehmet Şerif Özçelebi, hayat arkadaşı Ayten Özçelebi'yi de orada tanımış. Ara Güler'in ölümsüzleşen bir Beyoğlu karesinde arkadan görünen Özçelebi, kartpostal olan o fotoğraf karesini görünce "Bu benim" demiş. Babasının hikâyesini de anlatan Özçelebi "Babam trafik polisliğinden, 30 yıl önce emekli oldu. Ağrı ve Kastamonu'da görev yaptıktan sonra İstanbul'a gelen babamın 5-6 yıl Galatasaray'da görev yaptığını biliyoruz. 1958-59'lu yılların İstanbul'u olmalı. O filmde babam henüz bekâr bir delikanlı. 1960'ta evleniyor. Düşünün; ne annem var henüz, ne de biz çocukları" dedi.

'GÖRECEK GÜNLERİMİZ VARMIŞ'

Gazete Habertürk'ten Ümran Avcı, bugün hayatta olan 85 yaşındaki, görüntüdeki o trafik polisi Mehmet Şerif Özçelebi'yle buluştu. Özçelebi, o görüntüleri tam hatırlayamadığını söyledi ama 1958 tarihini verdi. Görevi sırasında tanıdığı Ayten Özçelebi (86) ile tam 57 yıldır evli.

Kendisinin de yer aldığı Fransız filmindeki görüntüleri ilk kez Habertürk'le birlikte izleyen Özçelebi'nin ilk sözleri "Çok duygulandım. Demek ki, görecek günlerimiz varmış" dedi. İşte Özçelebi'nin ağzından o günlerin kısa hikâyesi:

"Günde vardiya ile 2'şer saat toplamda 6 saat nöbet tutuyorduk. O zaman insanlar çok daha kibar, Beyoğlu daha bir güzeldi. Eşimi orada tanıdım. İşlerine bir kız arkadaşıyla giderdi. Eşim Ayten'i beğenmiştim. Yine bir gün nöbetteydim. Ayten'in kız arkadaşı yanıma geldi. Beni Markiz Pastanesi'ne davet etti. Anlayamamıştım ne olup bittiğini. İş çıkışı gittim. Eşim Ayten oradaydı. O da beni beğenmişti demek ki... 2 yıl flört ettik. Kira yüzünden evlenemedik bir süre. Maaşım 230-240, kiralar 200 liraydı. Eşim ise haftada 100 lira alıyordu. Benden fazla kazanıyordu. Evlendik. Tam 57 yılı geride bıraktık."

'ANNEME JESTLER YAPARMIŞ'

Özçelebi, babasının o günlerini şöyle anlattı: "Babam, o dönem trafik polislerinin İstiklal ve Karaköy gibi noktalarda görev yaptığını söylerdi. Babamın o fotoğrafta göründüğü nokta onun hayatında çok kez dönüm noktası olmuş. Annemi orada tanımış, evlenmişler. Annem o yıllarda Yahudi bir patronun yanında çanta yapıyormuş. Babam işe gidip gelirken annemi görüp çok beğenmiş. O da babamı. Annem işe giderken babam, ufak jestler yaparak trafiği kesip, annemi ve arkadaşlarının geçmesini sağlarmış."

'ORADAKİ BENİM BABAM'

Siyasal iletişim danışmanı Osman Suat Özçelebi, Twitter'da "İstiklal'in trafiğe açık zamanları. Galatasaray'daki postane (şimdi GS Müzesi), kameraya sabırla dayanan trafik polisi, otobüsler..." notuyla gördüğü tweet'i, "Bu filmde babamı (trafik polisi) yıllar öncesinde görmenin şaşkınlığı ve mutluluğu. Karışık duygular" notuyla paylaştı. Özçelebi, yaşadığı güzel tesadüfün hikâyesini, babasını ve ardındaki o sımsıcak hikâyeyi Habertürk'e anlattı. Videoyu paylaşan Saadet Özen'in kuzeninin eşi, aynı zamanda sınıf arkadaşı olduğunu söyleyen Özçelebi, "Bana videonun linkini gönderdi. O videonun aslı 10 dakikalık bir Fransız filmi ya da belgeseliymiş. Galatasaray'da yıllarca trafik polisliği yapan babam da filme denk gelmiş" dedi.

Fransızların Çektiği Filmde Babasını Buldu

Son Dakika Güncel Fransızların Çektiği Filmde Babasını Buldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de sahte akreditasyon kartı taşıyan şüpheli, dolu silahıyla Kongre binasının etrafında yakalandı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Aşkları tam gaz devam ediyor! Acun Ilıcalı ve Ayça Çağla Altunkaya'dan yeni poz Elindeki tabanca ateş aldı, mermi çenesinden girip alnından çıksa da sedyeye yürüyerek gitti İmaj değiştiren Pınar Altuğ, adeta 10 yaş gençleşti