Frig Dönemi Çalgısı Pan Flüt Hediyelik Eşya Oldu - Son Dakika

Frig Dönemi Çalgısı Pan Flüt Hediyelik Eşya Oldu

06.01.2012 11:40
Frig Dönemi Çalgısı Pan Flüt Hediyelik Eşya Oldu, System.String[]

Deniz Açık - Frigya'nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde Frig dönemi çalgısı olan pan flüt üretiliyor.

Deniz Açık - Frigya'nın giriş kapısı olarak nitelendirilen Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde Frig dönemi çalgısı olan pan flüt üretiliyor.

Seyitgazi Belediye Başkanı Adnan Yalçın Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Seyitgazi'nin 5 bin 500 yıllık tarihinde Hititler, Frigler, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Seyyid Battalgazi Külliyesi ve birçok tarihi eserin yer aldığı ilçeye yılda 60 bin turist geldiğini ifade eden Şen, şöyle konuştu:

"İlçeye gelen turistler yöreye özgü ürün olup olmadığını soruyor. Biz de bunun üzerine harekete geçtik. Çeşitli hediyelik eşyalara yapıyoruz. İlçemize özgü bir taş bebeğimiz var. Vatandaşlar bunlara ilgi gösteriyor. Hediyelik eşya çeşitliliği artıyoruz. İlçede 46 taşınmaz kültür varlığımız var. Çeşitliliği belirleyip her türlü ürünü yapacağız."

-"Pan flütü dünyaya tanıtmak istiyoruz"-

Şen, ilçenin Frigya'nin girişi kapısı olduğunu, bu kültürün izlerini yaşatmaya çalıştıklarını da bildirdi.

Belediyeye ait bir evde Frig kültürüne ait bir pan flüt üretmeye başladıklarını anlatan Şen, şöyle devam etti:

"Bu flüt Friglerin yaygın çalgısıydı. Yakından hediyelik eşya olarak üretime başlayacağız. Pan flüt, Frig döneminde kullanıldığı gibi Osmanlı'da

'miskal' ismini alarak Mehter takımı tarafından kullanılmış. Yöreye has olan pan flüt, Friglerde doğal yaşamın ana ögesiydi. Bunlara hediyelik eşya haline getirmeyi uygun gördük. Yöremizdeki kamışlardan topladık. Numune çalışmaları yapıldı. Kendi kültürümüzün ve Frig döneminin eseri pan flüt bölgemizde satılmaya başlanacak. Çukurca bölgesinde Frig dönemi eserleri arasında Eskişehir'in yetiştirdiği değerlerden olan Aydın Yavaş'ı davet ederek bir konser vermesini istiyoruz. Pan flütü tekrar dünyaya tanıtmak istiyoruz."

- ESKİŞEHİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Frig Dönemi Çalgısı Pan Flüt Hediyelik Eşya Oldu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Meteoroloji uyardı: İstanbul'da sisin ardından sağanak yağış geliyor Senato, Trump'ın Yüksek Mahkeme yargıcı adayı Amy Coney Barrett'i onayladı Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı