Friglerin 3 Bin Önce Ektiği Buğday Cinsini Toprakla Buluşturacaklar - Son Dakika

Friglerin 3 Bin Önce Ektiği Buğday Cinsini Toprakla Buluşturacaklar

- Friglerin 3 bin önce ektiği buğday cinsini toprakla buluşturacaklar Ekmeleri için çiftçilere Frigya Siyez Buğdayı dağıtıldı İhsaniye Kaymakamı Alper Taş;

- Friglerin 3 bin önce ektiği buğday cinsini toprakla buluşturacaklar

Ekmeleri için çiftçilere Frigya Siyez Buğdayı dağıtıldı

İhsaniye Kaymakamı Alper Taş;

"İlçemiz tarımına çok uygun olan Frigler tarafından ekilmiş olan bu buğday türünün 1'e 10 verimli olduğunu görüyoruz"


AFYONKARAHİSAR - Afyonkarahisar'ın İhsaniye Kaymakamlığı tarafından başlatılan Frigya Siyez Buğdayı 2019 yılı üretim sezonu açıldı. Kaymakamlık ilçede faaliyet gösteren çiftçilere ekilmesi için Siyez buğdayı dağıttı.

Afyonkarahisar'ın İhsaniye Kaymakamlığı tarafından geçtiğimiz yıl üretimine başlanılan ve yüksek verim elde edilen Frigya Siyez Buğdayı'nın yaygınlaştırılması maksadıyla ilçede faaliyet gösteren çiftçilere buğday dağıtımı yapıldı.

İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, yaptığı açıklamada, "İlçemize Siyez buğdayı kazandırılmaya geçen sene buna bir hayalle başladık. Proje olarak bu buğdayın İhsaniye'mizin tarımına çok elverişli olduğunu gördük. Çünkü toprak yapısı açısından Siyez buğdayı İhsaniye'mize çok uygundur. Bundan 3 bin yıl önce Frigler tarafından ekilmiş olan bu buğday türünün 1'e 10 verimli olduğunu görüyoruz. Siyez buğdayının un haline getirilerek ekmek ve çeşitli pasta türleri ilimizde satışa sunuldu" dedi.

Bu konuda Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban beyle sürekli görüştüğünü belirten Kaymakam Taş, kendisine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederim" dedi.

Toplantıdan sonra çiftçilere Siyez buğdayından üretilen çeşitli hamur işlerinden ikram edildi. Programda son olarak ekilmesi için çiftçilere Siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Son Dakika

17:46 Hendek'te patlama yaşanan fabrikanın MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı'na ait olduğu ortaya çıktı 17:18 Şeyma'yı öldüren babası hakim karşısına çıktı: Müstehcen sitelere girdiğimde kızıma ait fotoğraflar, videolar gördüm 16:50 Seyir halindeki aracın direksiyonunu bırakıp kapıdan sarkan sürücüye ceza yağdı 16:40 2 çocuk babası, evinin önünde otururken silahlı saldırıda hayatını kaybetti 15:32 Koronavirüsü yenen Singapur'da deng humması başladı, 14 bin kişi enfekte oldu 14:38 Kızını korumak isteyen uzman jandarma öldüresiye darbedildi 13:29 Maskesiz görüntülenen 71 yaşındaki Kadir İnanır: Linç edildim 13:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her sabah içiyorum" dediği dut pekmezinin satışları patladı 12:28 Boşa akan maden suyu kaynağını değerlendirmek için kurulan fabrika 30 ülkeye ihracat yapıyor 12:09 Deprem korkusu yaşatan yılanlar bir gölde daha görüldü 10:53 Geçen ay hasadı başlayan domatesin kilosu tarlada 3 liradan 60 kuruşa düştü 10:25 Son Dakika: Memur ve emeklinin maaş zammını belirleyecek haziran ayı enflasyonu açıklandı 10:03 Sosyal medya tamamen kapatılacak mı? AK Parti kanadından yanıt geldi 09:57 Koronavirüs sonrası yeni normalde acil servislerdeki kriterler de değişti 09:26 Yarım dönümde örtü altı ejder meyvesi üretiminden 50 bin lira kazanç bekliyor