Son Dakika Haberleri: Frontex Timleri Türk Sınırına Ateş Açtı

Frontex Timleri Türk Sınırına Ateş Açtı

8 yıl önce

Avrupa Birliği ülkelerinin sınır güvenliği koruyan Frontex timleri Türk sınırına ateş açtı.

Frontex Timleri Türk Sınırına Ateş Açtı, System.String[]

Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'ni kullanarak yasadışı yollarla Yunanistan'a geçiş yapmak isteyen kaçaklara, iddiaya göre Avrupa Birliği ülkelerinin sınır güvenliği koruyan Frontex timleri ateş açtı. Kaçakların bulunduğu bot batarken, Türk sınırındaki bir kaçak sırtına isabet eden kurşunla öldü.


Olay, dün sabah saat 06. 00 sıralarında Yunanistan sınırındaki Uzunköprü'ye bağlı Eskiköy'deki askeri bölgedeki çeltik sulama pompalarının bulunduğu yerde meydana geldi. Yasadışı yollarla Yunanistan'a geçmek isteyen kaçaklar, Meriç Nehri'nin Türk tarafında kalan kısmını kullanarak hemen 50 metre ilerdeki Yunanistan'a geçmek istedi. Nehre 5 adet şişme bot indiren kaçaklar, jetski ile nehir üzerinde devriye gezen Frontex timleri tarafındang örüldü. İddiaya göre Frontex timleri ateş açtı ve içinde yaklaşık 10 kaçağın bulunduğu bot battı. Batan bot ile diğer botlardaki kaçaklar yüzerek hemen Türk tarafına kaçtı. Olay sırasında Türk tarafında bota binmek için sıra bekleyen bir kaçak isabet eden kurşunla yaşamını yitirdi.


BEKÇİ ASKERE HABER VERDİ


Silah seslerini duyan sulama pompasında görevli bekçi durumu Türk Sınır Karakolu'nda görevli askerlere bildirdi. Gelen askerler Afganistan, Burma ve Somali uyruklu oldukları belirlenen 47 kaçak ve Frontex polislerinin açtığı ateşle ölen kaçağın cesediyle karşılaştı.


Yakalanan kaçaklar sınır dışı edilmek üzere karakola getirilirken, ölen kaçağın cesedi de savcı ve jandarmanın yaptığı incelemenin ardından otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Ölen kaçağın omzundan MP5 silahlarında kullanılan kurşun çıktı.


Eskiköy muhtarı Recep Uzun, "Kaçaklar, sınır köyü olduğumuz için buradan karşıya geçmeye çalışmışlar. Yunanistan'da Avrupa Birliği'ne üye olduğu için sınır koruma polisleri jet skilerle nehri geziyorlar. Gezdikleri sırada bu kaçakları görmüşler ve ateş açmışlar. Açılan ateş sonrası Türk tarafındaki kaçağı sırtından vurmuşlar" dedi.

Haber Yayın Tarihi: 25.08.2011 02:54 Kaynak: DHASosyal medyaya damga vurdu! Antalya'dan insanlık dersi veren görüntüler
Türk Hava Hakkı Platformu havası en temiz olan ilin Ardahan olduğunu açıkladı Trabzonspor, Sturridge transferini KAP'a bildirdi