Son Dakika Haberleri: Furkan Doğan'ın Babası Abd'ye Gitti

Furkan Doğan'ın Babası Abd'ye Gitti

9 yıl önce

"Yargılama Sürecinin Amerika Ayağını Başlatmak Üzere Amerika'ya Gidiyoruz"

Furkan Doğan'ın Babası Abd'ye Gitti, System.String[]
"YARGILAMA SÜRECİNİN AMERİKA AYAĞINI BAŞLATMAK ÜZERE AMERİKA'YA GİDİYORUZ"


İsrailli askerlerin Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın ailesi yargı sürecini başlatmak ve Doğan için verilecek "2011 Kudüs Ödülü" almak için bugün ABD'ye gitti.

Gazze'ye yardım malzemesi götüren Mavi Marmara?da hayatını kaybeden ve aynı zamanda Amerikan vatandaşı olan Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Bugün Mavi Marmara olayının yeni bir merhalesini başlangıcındayız. Bu yargılama sürecinin Amerika ayağını başlatmak üzere Amerika'ya gidiyoruz" dedi.

THY ait uçakla Şikago'ya giden Ahmet Doğan ile avukatlar Ramazan Arıtürk ve Uğur Sevgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ahmet Doğan, hukuk kuralları çerçevesinde bu olaya sebep olanlar hakkında her türlü cezai ve tazmin yönünde tüm davaları açacaklarını belirterek, "Eğer hukuk varsa, insanlık varsa netice alacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Furkan Doğan'a "Filistin İçin Amerikalı Müslümanlar Derneği" tarafından verilen "2011 Kudüs" ödülünü de alacağını kaydeden Doğan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile de görüşme ihtimallerinin bulunduğunu belirtti. Avukat Ramazan Arıtürk?te Mavi Marmara baskınıyla ilgili bir başka hukuki süreci başlatmak için ABD'ye gittiklerini,evrensel hukukun herkesin hakkının korunması için oluşturulduğunu, günümüzde hangi devlet olursa olsun ne kadar güçlü olursa olsun hukuka aykırı insan haklarına aykırı davranışta bulunursa mutlaka cezasını bulacağı bir sisteme doğru gidildiğini belirterek,"31 Mayıs'ta Akdeniz açıklarında meydana gelen bu elim olay sebebiyle yapmış olduğumuz hukuki mücadelenin ciddi anlamda sonuçlarını almaya başlamış bulunuyoruz" diye konuştu. Arıtürk, bu olaya karışan bir takım İsrailli yetkililerin evrensel yargılama yetkisini kabul eden Batı Avrupa ülkelerine giremediklerini de sözlerine ekledi. Arıtürk, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki hukuki sürecinde devam ettiğini buradan en kısa zamanda iyi bir sonuç olmayı umduklarını ifade ederek aynı zamanda BM'de de olayın soruşturmasını devam ettiğini bildirdi. Arıtürk, İsrail'in tarihinde ilk defa devlet olarak uluslararası kurumlar nezdinde sorgulanabilir bir konuma gelmesinin insanlık adına bir kazanç olduğunu düşündükleri de söyledi. Amerika'da İçişleri, dışişleri ve adalet bakanlığının en üst düzey yetkilileriyle görüşmelerde bulunacaklarını anlatan Arıtürk, Amerika'nın kendi vatandaşı olan Furkan Doğan için buna sebep olanlardan hesap sormasını arzu ettiklerini kaydetti.

Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan ile avukatlar Ramazan Arıtürk ve Uğur Sevgili'yi, Atatürk Havalimanı'nda İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) insani Yardım Vakfı Başkanvekili Yaşar Kutlay, Mazlumder İstanbul şube Başkanı Cihat Gökdemir uğurladı.
Ankara'da Belediye Otobüsünde Taciz İddiasına Gözaltı Beren Saat, Fotoğrafıyla Takipçilerini Tedirgin Etti! Türkiye Birincisi Oldu, Üniversiteden Gelen "Atanamadınız" Yazısıyla Neye Uğradığını Şaşırdı