"G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi" - Son Dakika

"G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi"

19.01.2012 14:18

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Ülkemizde her geçen yıl artan ihracatın yaklaşık yüzde 60'ı KOBİ'ler tarafından gerçekleştiriliyor."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Ülkemizde her geçen yıl artan ihracatın yaklaşık yüzde 60'ı KOBİ'ler tarafından gerçekleştiriliyor. Üretim ve istihdamın tüm şehirlerimize ve bölgelerimize yayılmış olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Bakan Ergün, Rixos Hotel'de düzenlenen, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Avrupa Yatırım Fonu'nun (EIF) Türkiye'nin az gelişmiş bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ'leri, risk sermayesi ile desteklemeyi hedefleyen 'G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi' açılış toplantısı ve imza törenine katıldı. Toplantıya Ergün'ün yanı sıra, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, Mali

İşbirliği, Altyapı, Sosyal-Bölgesel Projeler, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Javier Menendez Bonilla ve Avrupa Yatırım Fonu Genel Müdürü Richard Pelly katıldı. Bakan Ergün, yaptığı konuşmada, ekonomideki kronik sorunları Türkiye'nin geride bıraktığını ve reel ekonomisiyle, üretim ve istihdamla çok başarılı bir süreçten geçtiğini kaydetti. İhracatın 2011'de 135 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve yeni bir rekorun ortaya çıktığını belirten Ergün, bu başarıda özel sektör ve KOBİ'lerin çok önemli bir

payının olduğunu söyledi. Ergün, "Ülkemizde her geçen yıl artan ihracatın yaklaşık yüzde 60'ı KOBİ'ler tarafından gerçekleştiriliyor. Üretim ve istihdamın tüm şehirlerimize ve bölgelerimize yayılmış olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz. Sadece bir noktada toplanmıyor bu üretim ve istihdam yapısı. 2002'de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapabilen şehir sayısı 5 taneydi, bugün Konya ve Antalya'nın da katılmasıyla bu sayı 16'ya ulaştı" diye konuştu.

Türkiye'nin sadece birkaç il, sektör veya işletmeyle göstereceği başarının kalkınamayacağını kaydeden Ergün, üretim ve istihdamın bütün şehirlere yayılması ve tüm şehirlerimizin kendi potansiyelini üst seviyede açığa çıkarması gerektiğini anlattı.

"KOSGEB VERİ TABANINA KAYITLI İŞLETME SAYISI 620 BİNİ GEÇTİ"

Ergün, "Ülkemizde teşvik sistemini, bölgesel kalkınmayı da bu anlayışla uyguladık. Bölgesel kalkınmayı sağlamak için 26 kalkınma ajansı kurduk. KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimize bu süreçte önemli katkılar sağladık. KOSGEB'in bilinirliğini KOBİ'lere olan katkısı konusundaki ilgi öylesine arttı ki son yıllarda, KOSGEB veri tabanına sadece 4 bin işletme kayıtlıydı, bugün KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan işletme sayısı 620 bini geçti. Demek ki işletmeler artık KOSGEB'i tanımaya başladılar" diye konuştu.

Ergün, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu ile Anadolu'da bir ilkin gerçekleştirildiğini anlatarak, risk sermayesi fonunun Anadolu'ya taşındığını belirtti. Projenin temelini oluşturan risk sermayesi kavramının yeni ve uygulandığında çok etkili bir kavram olduğunu vurgulayan Ergün, G43 modelindeki girişim sermayesi fonunun uygulanmasını yakından takip edeceklerini ifade etti.

Bakan Ergün, Gümrük Birliği Antlaşmasına ilişkin, "Gümrük Birliği Antlaşması'nda taraf ülkeler arasında serbest dolaşıyor, kağıt üstünde serbest ama dolaylı engeller var. Mallar serbest ama bu malları üreten adamlar serbest dolaşamıyor" dedi. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 28 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 77 kişi vefat etti, 2305 yeni vaka tespit edildi Almanya, vaka artışı nedeniyle Türkiye'nin tamamını riskli bölge ilan etti Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Yeşilçam'ın efsanesi Hulusi Kentmen'in çocukluğunun geçtiği ev, gün yüzüne çıkartılıyor Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Anaokulu öğretmeni genç kız "Sadece sevdim" diye not bırakıp hayatına son verdi Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de