Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı - Son Dakika

Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı

29.10.2012 18:31
Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı, System.String[]

Bursa'nın Mudanya ilçesiyle Fransa'nın Romorantin ilçesinin kardeş şehir olması dolayısıyla Romorantin-Lanthenay'da Türk mutfağı tanıtıldı.

Bursa'nın Mudanya ilçesiyle Fransa'nın Romorantin ilçesinin kardeş şehir olması dolayısıyla Romorantin-Lanthenay'da Türk mutfağı tanıtıldı. Türk-Fransız Derneği'nin kurduğu Türkiye çadırında Bursa'dan giden ekibin sahnelediği folklor gösterileri ve hareketli türküler Fransızları hayran bırakırken, Fransız Senatörü Jeanny Lorgeoux, Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ile karşılıklı oynadı.

Fransa'nın Romorantin Lanthenay ilçesinde her yıl ekim ayının son haftasında düzenlenen ve bu yıl Türkiye'nin konuk ülke olarak davet edildiği Gastronomi Fuarı'nın 35.'si büyük ilgi gördü. 3 bin metrekarelik alanda iki gün boyunca kurulu bulunan çadırlarda 160'a yakın firma stant açtı. Türk-Fransız Derneği'nin kurduğu Türkiye çadırına Paris Turizm ve Kültür Müşavirliği'nin yanı sıra Mudanya Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı da destek verdi.

Zeytin, baharat, kestane şekeri, gazozların teşhir edildiği fuarda Romorantin'de yaşayan Türk kadınları ise açtıkları stantlarla ülke turizmine katkıda bulundu.

TÜRKÜLER SENATÖRÜ OYNATTI

Türk lezzetlerinin yanı sıra ebru, hat gibi klasik Türk sanatlarının da tanıtıldığı ve festival havasında geçen fuarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası'nın yöre müziklerinin yanı sıra yine Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki halk oyunları ve Hacivat-Karagöz gösterileri de büyük ilgi gördü. Romorantin Belediye Başkanı Jeanny Lorgeux, beraberindeki heyetle birlikte stantlara yaptığı ziyaret sırasında Büyükşehir Belediyesi Orkestrası'nın hareketli oyun havaları karşısında kendini pistte buldu. Başkan Lorgeux, kardeş şehir protokolü imzaladıkları Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk ile birlikte "Osman Aga" türküsüyle oynadı. - BURSA

Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı
Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı
Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı
Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Gastronomi Fuarında Bursa Rüzgârı - Son Dakika


Son Dakika

Ibrahimovic'ten Ronaldo'ya koronalı gönderme: Sen Zlatan değilsin, virüse meydan okuma Yapay zekalı kameralar, hakemin keliyle topu karıştırınca gol ekrana yansımadı Slovakyalı şirket, üç dakika içerisinde otomobilden uçağa dönüşen araç geliştirdi Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi