Gazeteci Kırıkkanat'a "Köşe Yazısında Hakaret" İddiasıyla Açılan Dava - Son Dakika

Gazeteci Kırıkkanat'a "Köşe Yazısında Hakaret" İddiasıyla Açılan Dava

25.03.2014 12:12
Gazeteci Kırıkkanat'a

İclal mine Kırıkkanat, yazarı olduğu gazetedeki köşesinde Adnan Oktar'a hakaret ettiği iddiasıyla, Oktar'ın şikayeti üzerine açılan davada hakim karşısına çıktı.

İclal mine Kırıkkanat, yazarı olduğu gazetedeki köşesinde Adnan Oktar'a hakaret ettiği iddiasıyla, Oktar'ın şikayeti üzerine açılan davada hakim karşısına çıktı. Yazar 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında suçlamayı kabul etmedi ve "Ben bu ülkede 28 yıldan beri yaptığım dürüst, ilkeli ve tavizsiz gazetecilikle övünüyorum. Bugün burada yüce mahkemenizden yepyeni bir sayfa açmanızı, hukuku yıldırma aracı olarak kullananlara 'yeter' demenizi, gazeteciyi susturmaya çalışanlara karşı korumanızı, adaleti bekliyorum" diye konuştu.

TGC BAŞKANI'NDAN DESTEK

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanık gazeteci İclal Mine Kırıkkanat hazır bulundu. Tarafları avukatları temsil etti. Duruşmayı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ve Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı avukat Başar Yaltı da izledi.

"ADALETİ BEKLİYORUM"

Duruşmada savunmasını yapan İclal Mine Kırıkkanat, suçlamaları kabul etmediğini, 1986 yılından beri ifade özgürlüğü için savaştığını belirtti. Adnan Oktar'ın müştekisi olduğu davanın sanığı olmanın kendisine çok ağır geldiğini söyleyen Kırıkkanat, "Ben bu ülkede 28 yıldan beri yaptığım dürüst, ilkeli ve tavizsiz gazetecilikle övünüyorum. Yüce mahkemenize güvenim tam. Bugün burada yüce mahkemenizden yepyeni bir sayfa açmanızı, hukuku yıldırma aracı olarak kullananlara 'yeter' demenizi, gazeteciyi susturmaya çalışanlara karşı korumanızı, adaleti bekliyorum" dedi. Adnan Oktar'ın avukatı Gülcan Karakaş ise sanık savunmasına karşı yazılı savunma yapmak için süre istedi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından geçtiğimiz yıl Kasım ayında hazırlanan iddianameye göre, Cumhuriyet Gazetesi yazarı İclal Mine Kırıkkanat köşe yazarı olduğu gazetenin 24 Temmuz 2013 tarihli nüshasında Adnan Oktar hakkında "inanç sömüren din simsarı", "rakiplerini, muhaliflerini pasifize etmeye çalışan video sanayicisi", "Sünni Müslümanlıktan geçinen bu din simsarı", "Adnan hocanın Mesihliğe soyunması", "Silikonlu hurileriyle kurduğu yeryüzü cenneti" gibi cümleler kurduğu ifade edildi. Oktar'a eleştiri sınırlarını aşmak suretiyle küçük düşürücü ve aşağılayıcı ifadelerle hakaret ettiği belirtilen iddianamede Kırıkkanat hakkında 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

AK (MK) - İstanbul

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gazeteci Kırıkkanat'a 'Köşe Yazısında Hakaret' İddiasıyla Açılan Dava - Son Dakika


Son Dakika

Hakime hakaret ettiği iddia edilen Nagehan Alçı'nın yargılanmasına başlandı Bursa'da erkek arkadaşını tabancayla öldüren kadın tutuklandı Pınar Altuğ, "Aldatan kadın mısınız?" sorusuna sert çıktı: Sana ne ya da kime ne! Havalandırmanın arızalanması pahalıya patladı: 20 bin tavuk telef oldu Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Bağ evinde canlı müzikli eğlence düzenleyip tepki çeken 14 kişiye toplamda 44 bin lira ceza Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar