Gazeteci-Yazar Hikmet Altınkaynak Hayatını Kaybetti - Son Dakika
Gazeteci-Yazar Hikmet Altınkaynak Hayatını Kaybetti

Gazeteci-Yazar Hikmet Altınkaynak Hayatını Kaybetti

17.02.2023 12:58

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Sürekli Basın Kartı sahibi ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Hikmet Altınkaynak, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Sürekli Basın Kartı sahibi ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Hikmet Altınkaynak, 78 yaşında hayatını kaybetti.

Ani gelişen solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 3 gün önce İstanbul'daki bir hastanede yoğun bakıma alınan TGC üyesi, 2022 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü, Sürekli Basın Kartı sahibi, Cumhuriyet gazetesi yazarı ve eleştirmen Hikmet Altınkaynak (78), bugün yaşamını yitirdi.

Altınkaynak'ın ölümünün ardından TGC'den yapılan açıklamada, "Değerli meslektaşımız Hikmet Alkınkaynak'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Hikmet Altınkaynak'ın ailesinin, dostlarının, meslektaşlarının acısını paylaşıyor başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi.

HİKMET ALTINKAYNAK KİMDİR?

Niğde'de 18 Şubat 1945'te dünyaya gelen Hikmet Altınkaynak, gazeteciliğe 1972'de Yeni Ortam'da başladı, 1975'te Cumhuriyet gazetesine geçti. Alman WDR Köln Radyosu'nda (1990- 2002), Kanal D ve TV 8 televizyonlarında kitap programları hazırladı ve sundu. TRT programlarına danışmanlık yaptı. Aralarında Eleştiri ve Yaşasın Edebiyat olmak üzere 10 dolayında derginin yöneticiliğini üstlendi. Milliyet ve Hürriyet yayın gruplarında redaktör, yazar, yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Radikal gibi gazetelerde ve Varlık, Türk Dili, Eleştiri, Milliyet Sanat, Ulusal Kültür, Yaşasın Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap gibi pek çok dergide yayımlandı. 'Atatürk'ü Seviyorum' adlı 10 çocuk kitabı Çin'de Çince ve Uygurca yayınlandı. 'Oktay Akbal'a Mektuplar', 'Edebiyatımızdan Portreler', 'Atatürk Devrimleri'ne Yolculuk' ve 'Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü' Altınkaynak'ın yayınlanmış kitaplarından bazıları. Altınkaynak, ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim üyeliği ve rektör danışmanlığı yaptı. Bu üniversitede 13 yıl Çağdaş Türk Şiiri, Biyografi Yazımı, Türk Dili dersleri okuttu. 2018'den bu yana Cumhuriyet gazetesinde haftada bir gün, "Edebiyatın Işığında" başlıklı köşeyi yazan Hikmet Altınkaynak, Sürekli Basın Kartı sahibiydi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Gazeteci-Yazar Hikmet Altınkaynak Hayatını Kaybetti - Son Dakika


Advertisement