Gazetecilere Özgürlük İçin Aydınlar İmza Kampanyası Başlattı - Son Dakika

Gazetecilere Özgürlük İçin Aydınlar İmza Kampanyası Başlattı

16.12.2014 20:06
Gazetecilere Özgürlük İçin Aydınlar İmza Kampanyası Başlattı, System.String[]

Özgür medyaya yönelik operasyona tepkiler yurt içi ve yurt dışında artarak sürüyor.

Özgür medyaya yönelik operasyona tepkiler yurt içi ve yurt dışında artarak sürüyor. Gözaltındaki gazetecilerin derhal serbest bırakılması ve medyaya uygulanan baskılara son verilmesi için aydınlar tarafından dünya çapında imza kampanyası başlatıldı.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu TV Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gazete ve televizyon yayınları sebebiyle 'devletin egemenliğini ele geçirme' suçlamasıyla gözaltına alınmalarından dolayı bütün dünyada kınama mesajları yayımlandı. Türkiye'den de gazeteci, yazar ve aydınlar, Zaman gazetesi öncülüğünde bir imza kampanyası başlatarak, "Gazeteciler derhal serbest bırakılsın" çağrısı yaptı.

Kampanyaya ilk imzayı, aralarında Hasan Cemal, Ufuk Uras, Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Ali Bulaç, Yasemin Çongar, Nuray Mert, Mustafa Akyol, Can Dündar, Nazlı Ilıcak, Kadri Gürsel, Hilmi Yavuz, Pınar Türenç, Ünal Tanık, Kazım Güleçyüz, Derya Sazak, Cafer Solgun, Ahmet Ümit ve Şanar Yurdatapan gibi isimlerin yer aldığı 62 kişi attı.

Change.org isimli internet sitesinde yurt içi ve yurt dışında imzaya açılacak kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor: "Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca 14 Aralık 2014 Pazar günü onlarca gazeteci, medya çalışanı ve hatta bir senaryo yazarı ile birlikte gözaltına alındı. Gazete yazısı yazarak veya televizyon dizisi yayınlayarak devlete karşı suç işledikleri gibi hayali iddialarla yapılan bu gözaltı operasyonu, basın özgürlüğüne ve Türkiye'nin demokratik geleceğine vurulmuş ağır bir darbedir. Bu vahim olay, özgür basına yönelik sistematik hale gelen baskı, yasak ve yıldırma çabalarının son halkasıdır. Biz aşağıda imzası olanlar, medya ve düşünce özgürlüğüne yönelik her türlü müdahaleye karşı çıkıyor, gözaltındaki gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz." (Kampanyaya imza atmak isteyenler için link: http://bit.ly/ozgurbasin)

İmzacılar:

Doğan Akın

Ayhan Aktar

Murat Aksoy

Mustafa Akyol

Ahmet Turan Alkan

Şahin Alpay

Mehmet Altan

Ergun Babahan

Hayko Bağdat

Erhan Başyurt

Yavuz Baydar

Ali Bulaç

Hasan Cemal

Orhan Kemal Cengiz

Utku Çakırözer

Reha Çamuroğlu

Cengiz Çandar

Yasemin Çongar

İhsan Dağı

Can Dündar

Neşe Düzel

Emine Uçak Erdoğan

Mustafa Erdoğan (Prof.)

Doğu Ergil

Dengir Mir Mehmet Fırat

Ümit Fırat

Şebnem Korur Fincancı

Kazım Güleçyüz

Kadri Gürsel

Nazlı Ilıcak

Yılmaz Karakoyunlu

Ümit Kardaş

Ferhat Kentel

Suat Kınıklıoğlu

Levent Köker

Mustafa Kuleli

Perihan Mağden

Nuray Mert

Metin Münir

Joost Lagendijk

Yılmaz Odabaşı

Turgay Oğur

Turgay Olcayto

Ünal Tanık

Tarık Toros

Pınar Türenç

Mümtaz'er Türköne

Erkan Saka

Derya Sazak

Atilla Sertel

Nevval Sevindi

Cafer Solgun

İrfan Sönmez

Ceren Sözeri

Ufuk Uras

Cemal Uşşak

Ahmet Ümit

Zeynep Tanbay

Hilmi Yavuz

Mustafa Yeşil

Şanar Yurdatapan

Amberin Zaman.

(İsimler soyadına göre alfabetik olarak dizilmiştir.)

Gazetecilere Özgürlük İçin Aydınlar İmza Kampanyası Başlattı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Gazetecilere Özgürlük İçin Aydınlar İmza Kampanyası Başlattı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Aşı yaptıracak mısınız?" sorusuna yanıt: Aşı olmam konusunda bir sıkıntı yok Bursaspor'un parlayan yıldızı Ali Akman'a Marsilya ve Red Bull Grubu talip oldu Trabzon'da vaka sayısını artıran en önemli faktör temaslı kişilerin kendilerini gizlemesi oldu İmamoğlu müjdeyi verdi: İBB inşaatları duran 4 metro hattı için çalışmalara başlıyor Yağmur Sarnıç'tan çocuk özlemi çeken Seren Serengil'e sert sözler Nice'te teknik direktör Patrick Vieira'nın görevine son verildi Oyundan çıkarken tepki gösteren Yusuf Yazıcı'ya hocası Galtier'den uyarı Acun Ilıcalı duyurdu! Ünlü oyuncu Cemal Hünal, Survivor 2021'de boy gösterecek