Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey Açıklaması - Son Dakika

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey Açıklaması

18.02.2012 10:28
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey Açıklaması, System.String[]

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Kültür ve turizm kenti olma yolunda önemli mesafeler kaydettik, şimdi hedefimiz UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Kültür ve turizm kenti olma yolunda önemli mesafeler kaydettik, şimdi hedefimiz UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek" dedi.

Başkan Güzelbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılından bu yana kültür ve turizm kenti olma yolunda önemli çalışmalar yaptıklarını, bu çalışmaların sonucunda tarihi kent dokusunun ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Göreve geldikleri 2004 yılından bu yana, bine yakın tarihi bina ve mekanın restorasyonunun gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Güzelbey, şöyle konuştu:

"Kültür ve turizm kenti olma yolunda önemli mesafeler kaydettik, şimdi hedefimiz UNESCO'nun Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek. UNESCO yetkililerini Gaziantep'te ağırladık, kentimizi tanıttık. Kültür Mirası Listesi'ne girebilmek için neler yapabiliriz- bunun ön çalışmasını yaptık ve bunun üzerinde çok duruyoruz. Gaziantep'in UNESCO Kültür Listesi'nde yer alması çok önemli, aday listesine girebilmek için elimizdeki doneleri değerlendiriyoruz. UNESCO'nun karşısına Rumkale, Zeugma mozaikleri, Bey Mahallesi, Kale ve çevresi ile çıkacağız. İnanıyorum ki bu çalışmalarımız ile biz aday listesinde yer alacağız. 2004 yılından bu yana çalışmalarımızın sonucu olan bu meyveyi yemek istiyoruz."

Güzelbey, müzeler konusuna da büyük önem verdiklerini, dünyanın en büyük mozaik müzesinin Gaziantep'e kazandırıldığını belirtti.

Gaziantep'in tarihini, somut olan ve somut olmayan değerlerini anlatan müzeler kurduklarını ifade eden Güzelbey, şunları anlattı:

"Gaziantep müzeler şehri olma yolunda. Rumkale ve Zeugma'nın Gaziantep'te olması da şehrin tanıtımına ayrı bir katkı sağladı. Yani Gaziantep bir kimlik kazandı. Belediyemizin yanı sıra özel kişiler tarafından açılan müzelerle birlikte müze sayımız 15'e çıktı. Yeni müzelerin açılması için de çalışmalar yapılıyor. Gaziantep sanayi ve ticaretin yanı sıra kültürel dokusu ile de dikkat çekmeye başladı."

Güzelbey, tarihi ve kültürel mekanların yoğun olarak bulunduğu alanları bir bütün halinde turizme kazandırmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Kentin önemli kültürel varlıkları arasında bulunan ve özellikle Eblahan, Bey Mahallesi ve Kale çevresinde yoğun olarak bulunan tarihi Antep evleri, restore edilerek ve özellikle de Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Sokak Sağlıklaştırma projeleri kapsamında turizme kazandırılıyor" diye konuştu.

-"Geleceğine güvenle bakan modern şehir"-

Güzelbey, kültürel mekanların restorasyonu konusunda, AB fonlarından da kaynak sağlandığını vurguladı.

Kültürel Mirası Geliştirme Programı çerçevesinde, Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan kredi ile Tarihi Kır Kahvesi, Naib Hamamı gibi tarihi mekanların restore edilerek turizmin hizmetine sunulduğunu bildiren Güzelbey, şöyle devam etti:

"Gaziantep geçmişine ve kültürüne sahip çıkan, geleceğine de güvenle bakan modern bir şehir oldu. Dünyada, sanayi ve kültürünü aynı anda taşıyan bir şehir dünyada ender görülür. Tarihi ve kültürel bilinçlenme hem vatandaşa hem de esnafa para kazandırmaya başladı. Tüm Gazianteplilerin tarihi kent kültürüne sahip çıkmasını istiyoruz. Belediye Başkanı olduktan sonra da herkesin de bu alanda imkanları ölçüsünde çalışma yapmasını istedim. Bir İstanbul ziyaretim sırasında da burada yaşayan Gazianteplilere de bu alanda çağrı yaptım.

Yapılan bu çağrılarımız da etkili oldu ve bir çok kişi tarihi mekanları satın alarak aslına uygun olarak restore etti. Bu bilinçlenme sayesinde, tarihi mekanların değeri arttı. Bu işe giren vatandaşlar, tarihi mekanları lokanta, butik otel, iş yeri, alışveriş merkezi, kafeterya gibi turizme yönelik faaliyet gösteren mekanlar haline de getirmeye başlayınca, bu işten para da kazanmaya başladılar. Sonuçta, bu mekanların değeri de artmış oldu. Örneğin, 1997 yılında benim 17 bin lira vererek aldığım Antep evinin değeri bugün 200 bin lira. Bir zamanlar, insanların bu mekanlardan nasıl kurtulsak dedikleri evlerin fiyatı ise 200-300 bin lira arasında değişiyor."

Güzelbey, Gaziantep Kalesi ve çevresi başta olmak üzere, restorasyonu tamamlanarak hizmetine sunulan Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı'ndaki esnafın, daha rahat bir ortamda çalışma imkanına kavuştuğunu, bu mekanların yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldiği için esnafın da bu işten karlı çıktığını kaydetti.

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, paramotorla Münbiç'ten Amanoslar'a gelmiş Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapık, gözaltına alındı Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi