Son Dakika Haberleri: Gaziantep Resmen Doğal Bir Film Platosu

Gaziantep Resmen Doğal Bir Film Platosu

4 yıl önce

Tanıtımlar doğru insanlar ve doğru projelerle doğru mecralarda sonuç verir.

Gaziantep Resmen Doğal Bir Film Platosu, System.String[]

Gastronomi kenti ünvanlı gündemden düşürülmemeli

Gaziantep başta olmak üzere Anadolu'da ki birçok kentin adeta doğal bir film platosu gibi olduğunu ifade eden Yazar dizi oyuncusu Ayhan Bozkurt yerli dizilerin kentlerde çekilmesinin o kentlerin yurt içi ve yurt dışında büyük tanıtımını yaptığını ifade etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen ünlü yazar dizi oyuncusu Ayhan Bozkurt Gaziantep'i çok sevdiğini ve sık sık yakın dostu Ahmet Ümit'le birlikte ziyarete geldiğini ifade etti. Paramparça Dizisinin ünlü oyuncusu Ayhan Bozkurt yerli dizilerin Anadolu kentlerinde çekilmesinin o kentlerin birçok yönden dünya gündemine gelmesinde önemli roller oynadığını ifade ederek Gaziantep'in doğal bir film platosu olduğunu sözlerine ekledi. Ayhan Bozkurt yaptığı değerlendirmede "Gaziantep benim için önemli bir ilham kaynağı. Değerli dostum Ahmet Ümit'le birlikte sık sık ziyaret ediyorum. Doğal güzelliği yanında tarihi ve turistik değerleri, el sanatları ve mutfağı ile bütünlük oluşturan, eşsiz benzersiz bir kent. İnsanları doğal ve samimi. Daha önce Gaziantep'te birkaç yerli dizi çekimleri yapıldı. Yurt içi ve yurt dışından önemli turist geldiğini öğrenim. Türk dizileri dünyanın birçok ülkesine pazarlanıyor. Dolayısıyla şehir tanıtımlarında bu diziler büyük rol oynuyor. Bugün bizler Paramparça dizisini İstanbul'da farklı yerlerde çekiyoruz. Dizinin yayınlanmasıyla birlikte bu yerlere yerli ve yabancı turist akınını yakından gözlüyorum. Gaziantep'te çekimi yapılan Zerda, bir bölümü Gaziantep'te çekilen Karagül, İkinci Başar ve Kurtlar Vadisinin birkaç bölümü, Ezo Gelin ve Yabancı Damat gibi diziler o dönemde kentin farklı kültürlerini ve zenginliklerini dünyaya taşıdı. Elbette bundan sonraki süreçte de Gaziantep birçok diziye ev sahipliği yapmalı. Yapacaktır da. Çünkü sahip olduğu özellikler film yönetmenlerinin ilgisini çekiyor. Gaziantep tarihi açıdan da önemli, bölgede yaşamış olan Hititler, Roma ve Selçuklu ve Osmanlı dönemleriyle ilgili dizilere konu olacak o kadar çok hikâyeye sahip ki. Bunlar elbette değerlendirilmeli. Gaziantepli bu değerlere sahip çıkarak gündemde tutulması için elinden gelenleri yapmalıdır" dedi.

Gastronomi kenti ünvanlı gündemden düşürülmemeli

UNESCO tarafından Gaziantep'in Yaratıcı Şehirler listesine alınmasıyla ilgili de bir değerlendirme yapan ünlü oyuncu "Bizler Gaziantep'in lezzetlerini özellikle İstanbul'da bulunan ve Gaziantep'e de büyük yatırımlar yapan Tahir Tekin Öztan'ın Sahan Restoranlar Zincirinde ve diğer Gaziantep markalı restoranlarda tattık. Gaziantep'e her gelişimizde de bu kentin lezzetleri ve lezzet mekânları ilk adresimiz oldu. Şimdi Gaziantep yeni bir unvanıyla dünya gündeminde. UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler listesinde. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu özelliğin ve unvanın gündemden düşürülmeden, altının doğru doldurulması, doğru adımlar ve doğru projelerle sürekli gündemde yer almasının sağlanması gerekir. Bu bir tanıtım atağına dönüşebilir. Festivallerle şölenlerle zenginleştirilebilir. Gaziantep'te biz üç yıl üst üste Şire Festivaline katıldık. Binlerce insanın katıldığı, yüzlerce yerli ve yabancı gazeteci ve televizyon haberci ve programcılarının akın ettiği bir festivaldi. Yanlış hatırlamıyorsam son festivalin yabancı ve ulusal basındaki çıkan haberlerinin reklam değeri yaklaşık yirmi milyon dolar olmuştu. Bu büyük bir tanıtım. Çeşitli nedenlerle bu yıl yapılmamış. Bence bir kayıp. Buna herkesin sahip çıkması lazım. Sadece şire değil, başta uluslararası bir kitap festivali olmak üzere, Gaziantep Yemekleri Festivalleri, el sanatları festivalleri vs yapılmalı. Festival demek imaj demek. Festival demek gündem olmak demek. Ama doğru adımlarla doğru projelerle olmalı bunlar. Yerli dizilerinde bölgeye yeniden çekilmesiyle Gaziantep dünya gündemindeki yerini güncel bir şekilde koruyacaktır. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya'nın bu konudaki çalışmalarını öğrendim. Takdir ettim. Önümüzdeki süreçte de bu konuların doğru insanlarla doğru projelerle ve doğru mecralarda sürdürülmesi Gaziantep'i tam bir turizm cenneti haline getirecektir. Gaziantep bir huzur kentidir. Bunun bozulmasına Gazianteplilerin izin vermeyeceğine de inancım sonsuz" dedi.
Derecik'te PKK'lıların Gönderdiği Patlayıcı Yüklü Drone, Vurularak Düşürüldü Safiye Soyman, Duş İtirafıyla Hayranlarının Midesini Bulandırdı! Seçime 5 Gün Kala Son Anket! 2 Büyükşehir El Değiştiriyor