Son Dakika Haberleri: Gaziantep?te Fıstık Hasadına Bin Yıllık Ağaçtan Hasat Yapılarak Başlandı

Gaziantep?te Fıstık Hasadına Bin Yıllık Ağaçtan Hasat Yapılarak Başlandı

3 yıl önce

Gaziantep'in Yavuzeli İlçesi'nde antepfıstığı hasadına, bin yıllık fıstık ağacından hasat yapılarak başlandı.

Gaziantep?te Fıstık Hasadına Bin Yıllık Ağaçtan Hasat Yapılarak Başlandı, System.String[]
Gaziantep'in Yavuzeli İlçesi'nde antepfıstığı hasadına, bin yıllık fıstık ağacından hasat yapılarak başlandı.

Yavuzeli'nin Tokaçlı Mahallesi'nde antepfıstığı hasat başlangıcı dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Borsası tarafından program düzenlendi. Düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu ve fıstık üreticileri katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, fıstık hasadına özellikle asırlık fıstık ağaçlarından hasat yaparak başladıklarını söyledi. Dünyanın en eski fıstık ağaçlarının kentte bulunduğunu ve bu nedenle fıstığın anavatanının Gaziantep olduğunu kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

Amerika'da böyle bir ağaç yok. Anavatan biziz. Geçmiş biziz. Çocuklarımız da bizlerin yaşına geldiğinde biz olmayacağız belki ama onlar bu ekili alanları ekip biçerek yaşayacaklar. Bizim sektörel kalkınmamızda gıdanın önemli bir yeri var. İnsanların yaşam boyunca giyinmesi, barınması ve beslenmesi lazım. Dolayısıyla gıda alanında da bu toprakların verimliliği, güneşin verimliliğini kullanıp fıstığın her yönden güçlenmesini sağlamamız gerekiyor."

Belediye olarak antepfıstığına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını ve antepfıstığı olmadan Gaziantep'in ve Gaziantep Mutfağı'nın düşünülemeyeceğini belirten Şahin,

"Belediye olarak fıstıkla alakalı birçok çalışma yaptık. Bu yüzden fıstık bizim açımızdan çok önemli. Mutfağımızın lezzeti. Bugün gastronomi şehri diyoruz. Bunu fark yaratarak oluyorsun. Fıstıksız bir Antep mutfağı eksik kalır. Lezzetsiz kalır. İşte bu yüzden bu ağaçları korumak hem sayısını çoğaltmak, rekolteyi arttırmak, toprağı daha verimli kullanmak boynumuzun borcudur. Fıstık sanayisinin güçlendirilmesi noktasında neler yapabiliriz? Buna yönelik festival çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eylül ayının sonunda fıstık festivalimizi de yapacağız" diye konuştu.

Antepfıstığında bu yıl geçen yıllara oranla en yüksek rekoltenin olduğunu kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, "Bu sene en yüksek rekolteyi alıyoruz. 175 bin ton, Antep için de şu an 75 bin ton. İnşallah verimli bir yıl geçiriyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar ve çiftçiler bin yıllık fıstık ağacından hasat yaptı.Fatma Girik'in, Ayşen Gruda'nın Ölümü Üzerine Yaptığı Açıklama, Sosyal Medyada Gündem Oldu Adnan Oktar'ın Cezaevindeki Son Hali Herkesi Şaşırttı

Hayatını Kaybeden Ayşen Gruda'nın Vasiyeti Ortaya Çıktı