Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi - Son Dakika

Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi

27.05.2014 16:47
Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi, System.String[]

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı.

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı. Terapiyi; Cezaevi Müdürü Hasan Öz'de izledi. Projenin sahibi olan Ballı, Türkiye'deki bütün cezaevlerinde kalan mahkumlara bu projeyle şiir terapisi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Projeyle kişisel gelişim alanındaki şiirlerini tasavvuf müziği ve şiirsel dille anlatımla birleştirerek mahkumlara 1.5 saat anlatım yaptığını anlatan Ballı, projenin Adana Cumhuriyet Başsavcılığının desteğiyle Adalet Bakanlığınca onaylanarak pilot bölge olarak ilk önce Adana'da uygulandığını, ikinci olarak ise Gaziantep'te mahkumlarla buluştuklarını söyledi.

Ballı, Buradaki mahkumların umut kazanması adına şiir terapi programı uygulandı. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım projede suçluluk oranının yüzde 80'inin uyuşturucudan olduğunu tespit ettim. Üzerinde çalıştığım terapi uygulamasının benzeri ABD'de ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde uygulanmış. Türkiye'de de bazı huzurevlerinde yapıldığını gördük. Kısa sürede Adalet Bakanlığından onay çıkınca cezaevlerindeki mahkumlara yönelik şiir terapi yapmaya başladık dedi.

Cezaevi Müdürü Hasan Öz ise mahkumların sosyal yaşama daha çabuk adapte olması için yapılan çalışmalar kapsamında yazar Burak Ballı'nın, projesinin bakanlık tarafından kabul edildiğini ve Adana'dan sonra ilk defa Gaziantep'te uygulandığını söyledi. Öz, mahkumlara yönelik eğitici faaliyetlerin devam edeceğini belirtti.

Konferans salonunda Burak Ballı'nın slayt gösterisi eşliğinde yaptığı anlatımı dinleyen mahkumlar, zaman zaman Ballı'yı alkışlayarak, terapiden memnun olduklarını belirttiler.

(Tür: Yurt)

Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi
Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi
Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi
Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi - Son Dakika


Son Dakika

Gökyüzündeki gizemli cisimler akıllara Dünya'ya düşecek roketi getirmişti! Bakan Varank, konuya açıklık getirdi Gökyüzündeki gizemli cisimler akıllara Dünya'ya düşecek roketi getirmişti! Bakan Varank, konuya açıklık getirdi Başkan Ali Koç, yeni sezon için Orta Avrupa ve Balkanlar'dan futbolcu bulunmasını istedi Başkan Ali Koç, yeni sezon için Orta Avrupa ve Balkanlar'dan futbolcu bulunmasını istedi Meydan muharebesi değil hükümet protestosu! Kolombiya'da ölen göstericilerin sayısı her dakika artıyor Meydan muharebesi değil hükümet protestosu! Kolombiya'da ölen göstericilerin sayısı her dakika artıyor Otomobil ahırdan kaçan ata çarptı, kara yolu kan gönlüne döndü Otomobil ahırdan kaçan ata çarptı, kara yolu kan gönlüne döndü Bakan Çavuşoğlu, tepki çeken Bakan Çavuşoğlu, tepki çeken "Turistin göreceği herkesi aşılarız" sözlerine açıklık getirdi Tam kapanma 19 Mayıs'a uzatılacak mı? İçişleri Bakanı Soylu iddiaları yalanladı Tam kapanma 19 Mayıs'a uzatılacak mı? İçişleri Bakanı Soylu iddiaları yalanladı Öykü Çelik-İsmail Berhan çifti ayrıldı Öykü Çelik-İsmail Berhan çifti ayrıldı Moderna'dan korkutan korona sözleri: 6 ay içinde yeni mutasyonlar ortaya çıkacak Moderna'dan korkutan korona sözleri: 6 ay içinde yeni mutasyonlar ortaya çıkacak
09:09
Advertisement