Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi - Son Dakika
Güncel

Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi

Gaziantep\'te Mahkumlara Şiirli Terapi

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı.

27.05.2014 16:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı. Terapiyi; Cezaevi Müdürü Hasan Öz'de izledi. Projenin sahibi olan Ballı, Türkiye'deki bütün cezaevlerinde kalan mahkumlara bu projeyle şiir terapisi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Projeyle kişisel gelişim alanındaki şiirlerini tasavvuf müziği ve şiirsel dille anlatımla birleştirerek mahkumlara 1.5 saat anlatım yaptığını anlatan Ballı, projenin Adana Cumhuriyet Başsavcılığının desteğiyle Adalet Bakanlığınca onaylanarak pilot bölge olarak ilk önce Adana'da uygulandığını, ikinci olarak ise Gaziantep'te mahkumlarla buluştuklarını söyledi.

Ballı, Buradaki mahkumların umut kazanması adına şiir terapi programı uygulandı. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım projede suçluluk oranının yüzde 80'inin uyuşturucudan olduğunu tespit ettim. Üzerinde çalıştığım terapi uygulamasının benzeri ABD'de ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde uygulanmış. Türkiye'de de bazı huzurevlerinde yapıldığını gördük. Kısa sürede Adalet Bakanlığından onay çıkınca cezaevlerindeki mahkumlara yönelik şiir terapi yapmaya başladık dedi.

Cezaevi Müdürü Hasan Öz ise mahkumların sosyal yaşama daha çabuk adapte olması için yapılan çalışmalar kapsamında yazar Burak Ballı'nın, projesinin bakanlık tarafından kabul edildiğini ve Adana'dan sonra ilk defa Gaziantep'te uygulandığını söyledi. Öz, mahkumlara yönelik eğitici faaliyetlerin devam edeceğini belirtti.

Konferans salonunda Burak Ballı'nın slayt gösterisi eşliğinde yaptığı anlatımı dinleyen mahkumlar, zaman zaman Ballı'yı alkışlayarak, terapiden memnun olduklarını belirttiler.

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Akar, Gürcistan İçişleri Bakanı Gomelauri ile bir araya geldi
  19:26 TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Akar, Gürcistan İçişleri Bakanı Gomelauri ile bir araya geldi

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, Gürcistan'da resmi ziyarette bulunarak Gürcistan İçişleri Bakanı Vakhtang Gomelauri ile bir araya geldi. Taraflar, Gürcistan ile Türkiye arasındaki yakın ilişkilerin önemini vurgulayarak, işbirliğinin derinleşeceği umudunu dile getirdi.

 • Dodurga Esnaf Odası Başkanı, Belediye Başkanını Kutlama Ziyaretinde Bulundu
  19:24 Dodurga Esnaf Odası Başkanı, Belediye Başkanını Kutlama Ziyaretinde Bulundu

  Dodurga Esnaf Odası Başkanı Cafer Türkoğlu, Dodurga Belediye Başkanı İsmail Çetinkaya'yı kutlama ziyaretinde bulundu. Türkoğlu, ziyarette Çetinkaya'yı tebrik ederek, çalışmalarında başarı dileklerini iletti. Ayrıca, Türkoğlu, esnaf olarak beklentilerini Çetinkaya'ya iletti. Çetinkaya da, esnafın taleplerine duyarlı olacağını belirtti.

 • Tekirdağ'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yelken gösterisi düzenlendi
  19:23 Tekirdağ'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yelken gösterisi düzenlendi

  Tekirdağ Yelken ve İhtisas Kulübü'nde gerçekleştirilen etkinlikte, yelkenciler Marmara Denizi açıklarında gösteri sundu. Römorkörlerin yelkencilerin arkasından su püskürtmesi izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, etkinliklerin amacının kentin turizm potansiyeline dikkat çekmek olduğunu belirtti ve Tekirdağ'ın yelken sporunda önemli bir merkez olduğunu vurguladı.

 • Denizli'de 60 yaşındaki adam ofis olarak kullandığı evinde ölü bulundu
  19:20 Denizli'de 60 yaşındaki adam ofis olarak kullandığı evinde ölü bulundu

  Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde, 60 yaşındaki Mehmet Fikrettin Koyuncu'nun evinde ölü bulundu. Yakınları tarafından haber alınamayan Koyuncu'nun evine giren polis ekipleri, yaşlı adamın cansız bedenini buldu. Olayın kesin ölüm sebebi otopsi sonucunda belirlenecek.

 • 5. TYBA Yacht Charter Show Fethiye'de düzenlenecek
  19:18 5. TYBA Yacht Charter Show Fethiye'de düzenlenecek

  Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) tarafından düzenlenen 5. TYBA Yacht Charter Show, Fethiye'de 3-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlikte, Türkiye'nin turkuaz kıyıları ve komşu sularda faaliyet gösteren lüks yatlar sergilenecek ve dünya genelinden 300'den fazla sektör profesyoneli katılacak.

 • Sivas'ta U15 Türkiye Güreş Şampiyonası Başladı
  19:13 Sivas'ta U15 Türkiye Güreş Şampiyonası Başladı

  Sivas'ta düzenlenen U15 Türkiye Güreş Şampiyonası başladı. Şampiyonanın açılış seremonisine Sivas Valisi, Belediye Başkan Vekili ve birçok ünlü güreşçi katıldı.

 • Gonca Vuslateri, Levent Bey ile evliliğini kutladı
  19:11 Gonca Vuslateri, Levent Bey ile evliliğini kutladı

  Geçen ay evlenen ve 8 aylık hamile olan Gonca Vuslateri, Instagram hesabından aşklarının birinci yılını kutladı. Vuslateri, kızının babasının devlet memuru olduğunu söylemişti.

 • Continental, Conti Eco Gen 5 Serisini Duyurdu
  19:09 Continental, Conti Eco Gen 5 Serisini Duyurdu

  Continental, yeni nesil Conti Eco Gen 5 lastik serisini tanıttı. Bu lastikler düşük yuvarlanma direnci ve yüksek kilometre performansını birleştirerek şehirlerarası ve uzun mesafe yük taşımacılığı alanında devrim niteliğinde bir ilerleme sunuyor. Geliştirilmiş kauçuk bileşimleri ve tasarım yenilikleri sayesinde yakıt tüketimini azaltarak filoların operasyonel maliyetlerini düşürmeye ve çevresel etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, AB regülasyonlarına uyum sağlamayı da mümkün kılıyor.

 • CHP'den belediye başkanı seçilen 4 milletvekilinin üyeliği sona erdi
  19:09 CHP'den belediye başkanı seçilen 4 milletvekilinin üyeliği sona erdi

  CHP'den belediye başkanı seçilen 4 milletvekilinin üyeliği, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün toplanan TBMM Genel Kurulu'nda belediye başkanlıklarını tercih ettiklerine ilişkin dilekçelerinin okunmasıyla sone erdi. Buna göre, CHP'nin milletvekili sayısı 129'dan 125'e, toplam milletvekili sayısı ise 594'e düştü. Bağımsız Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı'nın katılımıyla MHP'nin milletvekili sayısı yeniden 50 oldu.


Advertisement