Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi - Son Dakika

Gaziantep'te Mahkumlara Şiirli Terapi

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı.

Şair ve yazar Burak Ballı, Gaziantep H Tip Cezaevi'nde kalan 50 tutuklu ve hükümlüye şiirle terapi uyguladı. Terapiyi; Cezaevi Müdürü Hasan Öz'de izledi. Projenin sahibi olan Ballı, Türkiye'deki bütün cezaevlerinde kalan mahkumlara bu projeyle şiir terapisi yapmayı hedeflediklerini söyledi.


Projeyle kişisel gelişim alanındaki şiirlerini tasavvuf müziği ve şiirsel dille anlatımla birleştirerek mahkumlara 1.5 saat anlatım yaptığını anlatan Ballı, projenin Adana Cumhuriyet Başsavcılığının desteğiyle Adalet Bakanlığınca onaylanarak pilot bölge olarak ilk önce Adana'da uygulandığını, ikinci olarak ise Gaziantep'te mahkumlarla buluştuklarını söyledi.


Ballı, Buradaki mahkumların umut kazanması adına şiir terapi programı uygulandı. Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım projede suçluluk oranının yüzde 80'inin uyuşturucudan olduğunu tespit ettim. Üzerinde çalıştığım terapi uygulamasının benzeri ABD'de ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde uygulanmış. Türkiye'de de bazı huzurevlerinde yapıldığını gördük. Kısa sürede Adalet Bakanlığından onay çıkınca cezaevlerindeki mahkumlara yönelik şiir terapi yapmaya başladık dedi.


Cezaevi Müdürü Hasan Öz ise mahkumların sosyal yaşama daha çabuk adapte olması için yapılan çalışmalar kapsamında yazar Burak Ballı'nın, projesinin bakanlık tarafından kabul edildiğini ve Adana'dan sonra ilk defa Gaziantep'te uygulandığını söyledi. Öz, mahkumlara yönelik eğitici faaliyetlerin devam edeceğini belirtti.


Konferans salonunda Burak Ballı'nın slayt gösterisi eşliğinde yaptığı anlatımı dinleyen mahkumlar, zaman zaman Ballı'yı alkışlayarak, terapiden memnun olduklarını belirttiler.


(Tür: Yurt)

Son Dakika

20:56 15 Temmuz'la ilgili Yargıtay'dan emsal karar: İnisiyatif almayanlar, darbe yapmaya kalkışanlar kadar suçlu 20:44 Son Dakika: Türkiye'de 15 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 17 kişi hayatını kaybetti, 947 yeni vaka tespit edildi 20:36 Darbeciler, Türkiye'ye karşı işbirliği yaptı! Hafter, Mısır ordusuna ülkeye müdahale hakkı verdi 19:20 Trump'ın heyecanlandıran aşı çıkışının ardından ABD'den koronayla ilgili başarı haberi geldi 18:59 ABD'den Doğu Türkistan'daki ihlallere "destek" nedeniyle Huawei'ye yaptırım kararı 18:51 ABD'den TürkAkım projesinde yer alan ülkelere tehdit: Şimdi çıkın ya da sonuçlarına katlanın 17:37 Yaşlı adamın ölümüyle ilgili gözaltına alınan genç kızın ifadesi ortaya çıktı: Sarkıntılık ettiği için kürekle öldürdüm 16:44 Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz şehitleri ve gaziler için 340 milyon lira yardım toplandı, kifayetsizlere kulak asmayın 16:36 Yunanistan'dan bir açıklamada iki küstah tehdit! Türkiye'yi "felç edecek" yaptırım çağrısı 16:23 Kastamonu'da koronavirüs vakaları artış gösterdi! Valilik, tedbirler konusunda uyardı 16:13 Anneleri rüyasında ak sakallı dede görünce evlerinin tabanına 21 metre kuyu kazdılar 14:52 Kurulmayan uçuş okuluna 15 uçak aldı, Mansur Yavaş peşine düştü! Gökçek'e bir dava daha 14:06 Galatasaray, Olimpiakos'lu Omar Elabdellaoui'yi transfer etti 13:51 İnsan kime güveneceğini bilemiyor! 30 yıllık esnaf vurgunu yapıp kaçtı 13:33 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 15 Temmuz mesajı