Gaziantep'te "Ustalık Yetki Belgesi" Eğitim Programı Gerçekleştirilecek - Son Dakika

Gaziantep'te "Ustalık Yetki Belgesi" Eğitim Programı Gerçekleştirilecek

05.01.2012 15:00
Gaziantep'te

Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara "Ustalık Yetki Belgesi" vermek üzere eğitim programı başlayacağı bildirildi.

Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara "Ustalık Yetki Belgesi" vermek üzere eğitim programı başlayacağı bildirildi.

GTO Genel Sekreteri Halil Göçer, yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara yetki belgesi sahibi olması zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, belgesiz usta çalıştıran firmaların cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Göçer GTO olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ilgili sektörde çalışan ustalara yönelik yetki belgesi verilmesine yönelik eğitim programı düzenleyeceklerini kaydetti.

Göçer, şöyle devam etti:

"1 Ocak 2012 tarihinden itibaren inşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmemesi yönünde kanun çıkartıldı. Belgesiz usta çalıştıran firmalar cezai müeyyide ile karşı karşıya kalacaklar. Bu nedenle sektörde faaliyet gösteren firmaların çalıştırdıkları ustalarını bu eğitimden faydalandırmaları kendi yararlarına olacaktır.

Bu çerçevede, sektörde belgesiz olarak çalışan ustaları belge sahibi yapmak amacıyla Gaziantep Ticaret Odası olarak modül eğitim programı başlatıyoruz. Öncelikle inşaat teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme ile elektrik-elektronik teknolojisi meslek dalları ile talep halinde tüm ustalık dallarına yönelik olarak 25'er kişilik gruplar oluşturulacak ve her bir grup için ayrı ayrı 40 saatlik modül eğitim programı gerçekleştireceğiz."

GTO MEKSA Mesleki Eğitim Merkezi'nde GTO, MEKSA, Milli Eğitim Bakanlığı

(MEB) Şehitkamil Merkez Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek eğitimlerde katılımcılara, 20 saat teorik, 20 saat pratik eğitim verileceğini söyleyen Göçer, eğitim sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olan katılımcılara GTO, MEKSA ve MEB imzalı belge verilecek ve bu belgelerin 2017 yılına kadar geçerli olacağını vurguladı.

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gaziantep'te 'Ustalık Yetki Belgesi' Eğitim Programı Gerçekleştirilecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü