Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Gaziantep'te 16 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasında, otobüs şoförü 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı - Son Dakika

Gaziantep'te 16 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasında, otobüs şoförü 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı

Gaziantep'te geçtiğimiz sene 20 Ağustos'ta yaşanan, 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 30 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin açılan davada karar çıktı. Mahkeme, otobüs şoförü Abdülkadir Memiş'i iyi hal indirimi uygulayarak 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Kazada yaşamını yitiren Tuğba Uzdilli'nin eşi Tuncay Uzdilli karara tepki göstererek, ''Ölenlerin yakınlarıyla beraber yüzlerce kişi yaşayan ölü oldu. Yaşayan ölüden farkımız yok. Ceza kanunun muhakkak değişmesi gerekiyor.'' ifadelerini kullandı.

21.09.2023 - 13:29,  Güncelleme: 17:49

Gaziantep'te 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 30 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin açılan davada otobüs şoförü Abdülkadir Memiş'e 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Gaziantep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası

OTOBÜS, EMNİYET ŞERİDİNDEKİ EKİPLERE ÇARPTI

Kaza, geçen yıl 20 Ağustos'ta Gaziantep-Nizip otoyolunun 20'nci kilometresinde meydana geldi. Otoyolda bilinmeyen nedenle kontrolden çıkan otomobil, bariyerleri aşarak dere yatağına devrildi. İhbarla bölgeye çok sayıda sağlık, itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Bu sırada Şanlıurfa'ya giden gazeteciler de yardım için bölgede durdu. Gazeteciler Muhammed Abdulkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver'in de aralarında olduğu kişilerin kurtarma çalışmaları sırasında, İstanbul'dan Diyarbakır'a giden Abdülkadir Memiş yönetimindeki 33 SR 157 plakalı yolcu otobüsü, zikzaklar çizerek devrildikten sonra yan yatıp, kaymaya başladı. Metrelerce kayan otobüs, emniyet şeridindeki itfaiye aracı ile ambulans ve kurtarma çalışmalarına katılanlara çarptı.

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kazada, sağlık personelleri Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük, Halil Özden, itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat, Mehmet Bozkurt, Muhammed Abdulkadir Esen ve Umut Yakup Tanrıöver ile Aziz Birdal, Yusuf Birdal, Muhammet Ertek, Umut Ertek, Nuran Tanrıkulu, Melih Kaya, Ali İhsan Tınar ve Hacı Mehmet Özsoy yaşamını yitirdi, 30 kişi de yaralandı.

Gaziantep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası

DAVADA KARAR VERİLDİ

Hızı 130 kilometre olarak tespit edilen ve kaza yerinde 307 metre fren izine rastlanılan otobüsün gözaltına alınan şoförü Abdülkadir Memiş, jandarmadaki işlemlerinin ardından tutuklandı. Soruşturma kapsamında Abdülkadir Memiş hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. Otobüs şoförü Memiş'in yargılanmasına, 1'inci Nizip Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Bugün görülen duruşmaya kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ile sanık Abdulkadir Memiş katıldı.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Duruşmada, mağdur avukatları otobüs şoförünün üst sınırdan olası kasıttan cezalandırılmasını istedi. Tutuklu otobüs şoförü sanık Abdülkadir Memiş'in avukatı ise kazada görevli polis memurlarının kusurlu olduğunu ve yolda gerekli tedbirlerinin alınmadığını öne sürerek tahliye talebinde bulundu.

Gaziantep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası
Otobüs şoförü Abdülkadir Memiş

"SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"

Duruşmada savunma yapan Abdülkadir Memiş ise kazanın karayolları ve trafik ekiplerinin ihmali sonucu meydana geldiğini öne sürdü. Gerekli önlemlerin alınmadığı için kazanın meydana geldiği iddiasını yineleyerek, suçlamaları reddedip, cani veya katil olmadığını ifade eden Abdülkadir Memiş, şöyle konuştu: "Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bilerek ve isteyerek bir eylemde bulunmadım. Zaten orada deliller bellidir ve mevcuttur. Ben kimseyi öldürmedim. Burada cani ve azılı bir katil gibi tutuluyorum. Benim 3 tane küçük çocuğum var. Onların yaşam hakları alındı. Bu nasıl bilinçli bir şey olabilir. Ben de o arabanın içerisindeydim. Ölen şahısların hiçbirisini tanımıyorum, ekmeğimin peşinde olan bir çalışanım.

"KARAYOLLARI VE TRAFİK EKİPLERİ GÜVENLİĞİ SAĞLAMADIĞI İÇİN KAZA YAŞANDI"

Şimdi karayolları ve trafik ekiplerinin güvenliği sağlamaması nedeniyle böyle elim bir kaza meydana gelmiştir. Yol güvenliği tamamen sağlanmış olsaydı bu kaza meydana gelmeyebilirdi. Benim kesinlikle bir suçum yok. Üzerime atılan hiçbir suçu kabul etmiyorum. Ben ilk ifademde pişman olduğumu söylemiştim. Vicdanı olan insan nasıl rahatsızlık duymaz. Ben pişmanım. Ben bu arabaya ilk defa o gün bindim. Benim bu arabanın durumu ile ilgili bir fikrim yok. Arızaları bilirkişi raporunda okurken öğrendim. Benim önceki kazadan haberim yoktu. Normal seyir halinde gidiyordum. Ben daha önce bir kazada ben de ağabeyimi kaybettim. Ben herkesi anlıyorum, aynı acıyı ben de yaşadım. Bazıları benim gibi baba ve evlattı ben çok iyi anlıyorum herkesi. Ben bu yaşıma kadar bir karıncayı dahi bilerek incitmedim."

Gaziantep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası

OTOBÜS ŞOFÖRÜNE 16 YIL 8 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme heyeti, yargılama sonunda tutuklu sanık Abdulkadir Memiş'in "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçundan 20 yıl hapis cezası verilmesine karar verildi. Heyet, sanığın sabıkasız oluşu, yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak, oy çokluğu ile indirim uygulayıp, bu cezayı 16 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme başkanı, indirim kararına şerh düştü.

"YÜZLERCE KİŞİ YAŞAYAN ÖLÜ OLDU"

Mahkeme heyetinin verdiği cezayı az bulan ve karara tepki gösteren kazada ölenlerin yakınları ise yaşananlara tepki gösterdi. Kazada hayatını kaybeden 112 Acil Sağlık personeli Tuğba Uzdilli'nin eşi Tuncay Uzdilli, kararın kabul edilemez olduğunu ifade ederek Adalet Bakanı'na çağrıda bulundu. Mahkeme çıkışı kazada ölenlerin aileleri adına açıklamalarda bulunan ve duruşmada verilen kararın ölenlerin ailelerini derinden üzdüğünü ifade eden Uzdilli, "Bu kazada sadece 16 kişi hayatını kaybetmedi. Ölenlerin yakınlarıyla beraber yüzlerce kişi yaşayan ölü oldu. Yaşayan ölüden farkımız yok. Ceza kanunun muhakkak değişmesi gerekiyor. Buradan Adalet Bakanına seslenmek istiyorum. Bu kazada hepsi pırıl pırıl 16 insan hayatını kaybetti. Aralarında sağlık personelleri, itfaiyeci arkadaşlar, gazeteciler, yaralıya müdahale eden sivil vatandaşlar vardı. Hepsi insanlık namına oradaydı. Fakat bir tane cani hızını düşürmeden geldi ve hepsini katletti. Ve maalesef ki verilen ceza bizleri, hepimizi derinden üzmüştür"" ifadelerini kullandı.

Gaziantep'te 16 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında otobüs şoförüne 16 yıl 8 ay hapis cezası
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gaziantep'te 16 kişinin yaşamını yitirdiği trafik kazasında, otobüs şoförü 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı - Son Dakika


Advertisement