Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika

Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

09.07.2014 10:37
Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu, System.String[]

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan meyan şerbeti, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki evlerde iftar sofralarında yerini almaya başladı.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok hastalığa iyi geldiğine ve özellikle hazmı kolaylaştırdığına inanılan meyan şerbeti Gaziantep ve Şanlıurfa'daki evlerde iftar sofralarında yerini almaya başladı. Gaziantep'te, oruç tutan ve iftarını meyan şerbeti içerek açmak isteyen onlarca vatandaş, şerbet satışı yapılan yerlerde uzun kuyruk oluşturuyor. Kentteki hemen hemen her iftar sofrasında yer bulan şerbetlerden almak isteyenler kuyrukta bekliyor ve sıra kendilerine geldiğinde 1,5 liradan satın aldığı bir torba meyan şerbeti ile evinin yolunu tutuyor. Gaziantepli şerbet ustası Halil Gezer, Ramazan ayında meyan şerbetinin her sofrada bulunduğunu belirterek, Hazmı kolaylaştırdığı için meyan şerbeti iftar sofralarında mutlaka yer alır. Her aileden biri kişi de iftar öncesi meyan şerbetini alarak eve gider dedi.

Şanlıurfa'da da onlarca vatandaş, iftar sofrasında içmek istediği meyan şerbetinden almak için şerbet satışı yapılan işyerlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kentte 40 yıldır bu işi yapan Abdullah Çulha, meyan köklerini titizce temizleyerek kazanlarda pişirerek şerbete dönüştürdüğünü söyledi. Çulha'nın hazırladığı şerbeti iftar öncesi litresini 1 liradan satın alan vatandaşlar, Meyan şerbeti Ramazan ayında milli içeceğimiz gibidir. Bu bölgede insanlar şerbetsiz iftarını açmaz yorumunu yaptı.

Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gaziantep ve Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika


Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Juventus-Dinamo Kiev maçıyla Şampiyonlar Ligi'nde ilk kez bir kadın hakem düdük çalacak Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı MAK Danışmanlık son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor