Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü - Son Dakika

Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü

19.09.2021 17:09

Gazze'de, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek için yürüyüş düzenlendi.

Gazze'de, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek için yürüyüş düzenlendi.

İslam Meslek Sendikaları Federasyonunca düzenlenen yürüyüşe katılan Filistinliler, "esirlere özgürlük" ve "tutuklular için sendikacılar" yazılı pankartlar ile İsrail hapishanesinden kaçtıktan sonra yakalanan Filistinli tutukluların fotoğraflarını taşıdı.

Yürüyüşe katılanlardan bazıları İsrail ve ABD bayraklarını yaktı.

Yürüyüşe katılan sendikalar adına konuşma yapan Muhammed Yasin, 6 Filistinli tutuklunun, Gilboa Hapishanesi'nden kaçarak büyük bir direniş örneği gösterdiğini söyledi ve onların bu seçimlerine destek verdiklerini ifade etti.

Filistinlilerin özgürlüklerine kavuşmak için kaçmalarının meşru bir hak olduğunu ve sömürgeci güçlere karşı yapılan tüm devrimlerde kabul gördüğünü dile getiren Yasin, "Gilboa Hapishanesi'nden firarı, hak ve özgürlükleri savunmanın en üstün şekli olarak görüyorum." dedi.

Yasin, Filistinlilerin, firar ettikten sonra yakalanan tutukluları savunmak için her türlü yola başvurma hakkı olduğunu belirtti.

Filistinli tutukluların özellikle de yakalanan 6 firarinin dosyasının, yerel ve uluslararası basında gündemde tutulması gerektiğine işaret eden Yasin, İslam ve Arap ülkelerindeki sendikalara tutuklulara destek olma çağrısı yaptı.

Yasin, Filistin halkından, 6 tutukluya destek amaçlı faaliyetlere devam etmesini, Filistin Dışişleri Bakanlığından da tutukluların dosyasını Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taşımasını istedi.

İsrail güçleri, sabah erken saatlerde Cenin'e düzenledikleri baskında 6 Eylül'de Gilboa Hapishanesi'nden firar eden 6 Filistinliden son ikisi olan Yakub Nufeyat ve Eyhem Fuad Kemamci'yi yeniden gözaltına almıştı.

Hapisten kaçan diğer 4 Filistinli, Zekeriya ez-Zubeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri ve Eyhem Fuad Mahmud Abdullah el-Arıda 11 Eylül'de İsrail'in kuzeyinde yakalanmıştı.

Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü
Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü
Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü
Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Filistinli tutuklulara destek yürüyüşü - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Yıldız'ın intikam planı Yasak Elma'ya damga vurdu! Paylaşımlar Twitter'ı kasıp kavurdu 08:10 Yıldız'ın intikam planı Yasak Elma'ya damga vurdu! Paylaşımlar Twitter'ı kasıp kavurdu Yeni vergi paketi yürürlüğe girdi! Cumhurbaşkanı'na ÖTV'leri 3 kat artırma yetkisi verildi 07:48 Yeni vergi paketi yürürlüğe girdi! Cumhurbaşkanı'na ÖTV'leri 3 kat artırma yetkisi verildi Galatasaray'da penaltı öncesi kriz çıkmış! Fatih Terim'den canlı yayında Mohamed'e tepki 07:36 Galatasaray'da penaltı öncesi kriz çıkmış! Fatih Terim'den canlı yayında Mohamed'e tepki
Son Dakika! ABD, krizi sürdürmekte kararlı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine 07:33 Son Dakika! ABD, krizi sürdürmekte kararlı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine "not edildi" deyip Kavala açıklamasını yenilediler Neler konuştuklarını herkes merak ediyordu? Koyu sohbetin detaylarını Sergen Yalçın anlattı 00:50 Neler konuştuklarını herkes merak ediyordu? Koyu sohbetin detaylarını Sergen Yalçın anlattı Esra Ceyhan'dan Bergüzar Korel'e sert Squid Game tepkisi: Oynadığın diziyi ne çabuk unuttun 00:09 Esra Ceyhan'dan Bergüzar Korel'e sert Squid Game tepkisi: Oynadığın diziyi ne çabuk unuttun
Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor 22:36 Derbi bitti ama G.Saraylılar bir pozisyonda takılı kaldı! Mostafa Mohamed takımda istenmiyor Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var 19:52 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiyle ilgili eleştirilere yanıt: Her evde araba var
Advertisement