Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı - Son Dakika

Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı

15.05.2022 17:57
Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde Nekbe'nin (Büyük Felaket) 74'üncü yılını anma etkinliği düzenlendi.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde Nekbe'nin (Büyük Felaket) 74'üncü yılını anma etkinliği düzenlendi.

Gazze'deki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) binası önünde bir araya gelen Filistinliler, Nekbe'yi andı.

Nekbe sırasında Filistinlilerin topraklarından göçe zorladığını belirten Filistinliler, "Dönüşümüz kaçınılmaz" ve " Kudüs, Filistin'in başkentidir." yazılı pankartlar taşıdı.

Göstericiler, İsrail tarafından değiştirilen Filistin şehirlerinin isimlerinin yazıldığı balonları gökyüzüne bıraktı.

Etkinlikte konuşan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Luey el-Karyuti, "Filistin toprakları, özgürleşene kadar düşmanla çatışmanın odak noktası olmaya devam edecek." dedi.

Karyuti, "Filistin işgalini anma günü, tüm tarihi topraklara aidiyete dikkati çekmek ve onu kurtarmak amacıyla cihada ve direnişe devam etme kararlılığımızı göstermek için bir vesiledir." diye konuştu.

Filistinli ve Arap hiçbir liderin geri dönüş hakkından vazgeçemeyeceğini belirten Karyuti, bu hakkın zaman aşımına uğrayamayacağını vurguladı.

Nekbe Günü

Filistinliler, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor.

İsrail güçleri, Nekbe sırasında yaklaşık 1 milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü.

Nekbe'den dolayı halihazırda Filistinlilerin yüzde 80'i mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.

YORUMLAR
500
İsrail'den, 'Hamas'ın elindeki esirleri kurtarma çabalarını sürdüreceğiz' açıklaması İsrail'den, 'Hamas'ın elindeki esirleri kurtarma çabalarını sürdüreceğiz' açıklaması ABD'den, İsrail ve Filistin'e Biden'ın ziyareti öncesi gerginliği azaltma çağrısı ABD'den, İsrail ve Filistin'e Biden'ın ziyareti öncesi gerginliği azaltma çağrısı Necef Forumu Koordinasyon Komitesi: İsrail-Arap ilişkileri, Filistin sorununun çözümüne hizmet etmeli Necef Forumu Koordinasyon Komitesi: İsrail-Arap ilişkileri, Filistin sorununun çözümüne hizmet etmeli
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gazze'de Filistinliler 74. yılında Nekbe'yi andı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement