Son Dakika Haberleri: Gazze'ye Yardım Cuması" Kampanyası - Şanlıurfa/

Gazze'ye Yardım Cuması" Kampanyası - Şanlıurfa/

3 ay önce

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Gazze için başlattığı yardım kampanyası kapsamında Şanlıurfa ve Hatay'da da basın açıklamaları yapıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının Gazze için başlattığı yardım kampanyası kapsamında Şanlıurfa ve Hatay'da da basın açıklamaları yapıldı.

Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşları tarafından abluka altındaki Gazze'ye yardım çağrısı yapıldı.

Cuma namazının ardından Balıklıgöl yerleşkesinde İHH Şanlıurfa Temsilciliği öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tekbir getirdi, "Kahrolsun İsrail, yaşasın Filistin davası, zalimler için yaşasın cehennem" sloganları attı.

İHH Şanlıurfa Temsilciği Sekreteri Mehmet Ali Aytiş, grup adına yaptığı açıklamada, dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze'nin yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalıştığını söyledi.

Mısır ve işgalci İsrail rejimin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi açık hava hapishanesine dönüştürdüğünü belirten Aytiş, şöyle konuştu:

"Gazze'de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü, hayatını her alanında hissedilmektedir. Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmakta. Bugün burada ve tüm Türkiye'de Gazze dostlarıyla birlikte siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Her geçen gün Filistin'deki zulmü artıran İsrail'e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz."

Hatay

Hatay İHH İnsani Yardım Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri cuma namazının ardından dernek binasının önünde bir araya geldi.

Hatay İHH İnsani Yardım Derneği Antakya İlçesi Başkanı İsmail Dökmeci, yaptığı basın açıklamasında, 2 milyon nüfusu ile yüz ölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze'nin, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalıştığını söyledi.

Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmelerinin Gazze'de hayatı durdurma noktasına getirdiğini belirten Dökmeci, "Gazze'de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntü, hayatın her alanında hissedilmektedir. Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır." diye konuştu.

Cuma namazının ardından İHH İnsani Yardım Derneği İskenderun Şubesinin önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gazze'ye yardım çağrısında bulundu.

Grup adına basın açıklamasını okuyan İdris Gökalp, Gazze şeridine uygulanan kara, hava ve deniz ablukasının 12. yılında artarak devam ettiğini belirtti.

Ablukanın Gazze şeridinde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef aldığını vurgulayan Gökalp, "Bugün burada ve tüm Türkiye'de Gazze dostalarıyla birlikte siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak tüm bu hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filisitin'deki zulmünü artıran israil'e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

"Türkiye'yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail'in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz." diyen Gökalp, şunları kaydetti:

"Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze'yi gündemlerine almalı ve bölgeye ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin, yılardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar arttırılmalıdır."Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Önümüzdeki Sezon Avrupa'ya Gidemeyebiliriz 15 Yaşındaki Çocuk, Annesinin Alkışları Eşliğinde 14. Kattan Aşağı Atladı

Son Dakika! CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş Oldu