Gebze'de Emeklilerden Protesto - Son Dakika

Gebze'de Emeklilerden Protesto

19.02.2012 15:05
Gebze'de Emeklilerden Protesto, System.String[]

Emekli-Sen Gebze Şubesi Başkanı Cemil Yüksek, sendika ve statü yasasının çıkarılarak emeklilerin sendikası Emekli-Sen ile toplu sözleşme yapılmasını talep etti.

Emekli-Sen Gebze Şubesi Başkanı Cemil Yüksek, sendika ve statü yasasının çıkarılarak emeklilerin sendikası Emekli-Sen ile toplu sözleşme yapılmasını talep etti.

Atatürk Caddesi'nden slogan atarak yürüyüşe geçen bir grup Emekli-Sen üyesi, Eskiçarşı tarihi Çeşme önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Yüksek, hükümetin sağlık politikalarını ve emeklilere yapılan zammı eleştirdi. Emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Yüksek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde çalışmayan, iş bulamamış veya iş arayan milyonlarca insan var. Bunların içerisinde anne ve babasının sigortasından yararlanamayan, ama onlara bakmakla mükellef olduğu, 18 yaşından büyük, okulu bitirmiş veya okumayan milyonlarca genç var. Şimdi bu insanlar çalışmasalar da sağlık sigortası primi yatırmak zorundalar. Kayıt dışı olarak istihdam edilenler de prim yatırmak zorunda. Bundan kurtulmanın tek yolu gelirlerinin hane halkı bazında asgari ücretin üçte birinden az olduğunu ispatlamaları. Yani geliriniz yaklaşık 300 TL'nin altında değilse prim ödemeye başlayacaksınız."

Yüksek, 10 milyon emekliye basit aylık artışları yapılırken emekli vekillere yapılan zammın emeklilere açıklanamayacağını söyleyerek, "Sizler bu gününüzü garanti altına aldığınız gibi, gelecekteki emeklilik günlerinizde alacağınız katmerli aylıklarınızı Cumhurbaşkanı maaşına endekslediniz. Siyasi iktidara sesleniyoruz. Derhal sendika ve statü yasasını çıkararak emeklilerin sendikası Emekli-Sen ile toplu sözleşme yapınız. Emeklilere yoksulluk sınırının üstünde aylık veriniz. Emeklilere yılda dört kez ikramiye veriniz."

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

- KOCAELİ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gebze'de Emeklilerden Protesto - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Görme engelli ve psikolojik sorunları olan şahıs, eşini defalarca bıçakladı İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı, Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Son Dakika: Türkiye'de 22 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 71 can kaybı, 2102 yeni hasta tespit edildi Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok