Gebze'de "Temiz Enerji Finansmanı" Tanıtıldı - Son Dakika

Gebze'de "Temiz Enerji Finansmanı" Tanıtıldı

18.02.2012 20:03
Gebze'de

Gebze'e sanayici ve işadamlarına "Temiz Enerji Finansmanı" tanıtıldı.(TURSEFF) işbirliği ile düzenlenen "Temiz Enerji Finansmanı" konulu bilgilendirme semineri Gebze Ticaret Odası Konferans salonunda  yapıldı.

Gebze'e sanayici ve işadamlarına "Temiz Enerji Finansmanı" tanıtıldı.

Gebze Ticaret Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Fonu

(TURSEFF) işbirliği ile düzenlenen "Temiz Enerji Finansmanı" konulu bilgilendirme semineri Gebze Ticaret Odası Konferans salonunda  yapıldı.

TURSEFF Banka İlişkileri Direktörü Güliz Örnek, "TURSEFF, enerji verimlilik ya da yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmak isteyen sanayici, tedarikçi  firmalar, ticari girişimciler ve özel konut sahiplerine yönelik bir kredi fırsatıdır. Kredi, Avrupa Yatırım ve İmar Bankası (EBRD) tarafından geliştirilmiş olup krediler TURSEFF tarafından belirlenmiş 5 banka aracılığıyla dağıtılır. Başvuru sahibinin özelliğine göre, kredi alan taraflar TURSEFF altında kapsamlı enerji verimlilik özelliklerini içeren projelerin uygulanmasında 5 milyon ABD dolarına kadar finansman için uygun görülebilirler.  Borç alan tarafların, mali olarak uygun olması, belirlenen  bankanın kredi kriterlerine uyması gerekmektedir. TURSEFF altında finanse edilen projeler belirli performans kriterlerini karşılamalıdırlar. Endüstriyel ve ticari işlemlerde enerji verimliliği özelliklerine ilişkin projeler, yüzde 20'den fazla enerji tasarrufu sağlamalıdır. İnşaat sektöründe enerji verimliliğine ilişkin projeler yüzde 30'dan fazla tasarruf sağlamalıdır" dedi.

Krediler hakkında bilgi veren Örnek, "Kategoriler için maksimum kredi miktarları 5 milyon Dolar, ticari enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri için 300 bin Dolar, küçük ölçekli projeler için 75 bin Dolar. Bu miktarların üstündeki projeler için EBRD'nin onayı gerekmektedir. Krediler bir projenin yüzde100 yatırım maliyetinin finansmanı için kullanılabilir" diye konuştu .

Özellikle bankaların vermiş olduğu kredi faiz oranlarının yüksek olması  ve 2012 yılı içinde daralması beklenen banka  kredileri içinde TURSEFF'in vermiş olduğu kredinin çok büyük bir fırsat olacağını belirten Örnek, bu program ile proje sahiplerine 7/24  uzman  personelleriyle  ücretsiz  teknik hizmet verdiklerini kaydetti. Örnek, 22-23 Şubat tarihlerinde Kocaeli Emex Otelde yapılacak ve 2 gün sürecek olan büyük bir tanıtım programının "Doğu Marmara Kalkınma Ajansı" ile "TURSEFF" in ortak çalışması ile yapılacağını, bilgilendirme panellerinin ve tedarikçi stantlarının olacağını belirtti.

Katılımcıların sorularının cevaplanması ardından program sona erdi. - KOCAELİ

Gebze'de Temiz Enerji Finansmanı Tanıtıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Gebze'de 'Temiz Enerji Finansmanı' Tanıtıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ankaragücü, 4'ü futbolcu 5 kişi koronavirüs oldu BM'nin yıllardır uygulamadığı kararı Azerbaycan ordusu uyguladı! Zengilan ve Horadiz kentleri işgalden kurtarıldı Durak dışında inmek isteyen yolcu, seyir halindeki otobüsün frenine bastı Gözü dönmüş cani, engelli kuzenini istismar ettikten sonra boğazını kesti Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Esra Erol'un programında ilginç olay! Karısı evi terk edip başka bir adamla düğün yaptı Kılıçdaroğlu parti grubunda Bahçeli'ye teşekkür etti: İktidarın rezilliği bundan iyi anlatılamazdı Aşiret düğününde gelin ve damada 40 dakikada 1 milyon liralık takı