"Geççi Kayısı" Yeni Olgunlaştı - Son Dakika

"Geççi Kayısı" Yeni Olgunlaştı

07.09.2012 18:42

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, "Geççi Kayısı" olarak adlandırılan kayısının daha yeni olgunlaştığını bildirdi.

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, "Geççi Kayısı" olarak adlandırılan kayısının daha yeni olgunlaştığını bildirdi.

Zengin, kayısıda hasat döneminin geçmesine rağmen farklı bir kayısı türü olan "Geççi Kayısı"nın yeni olgunlaştığını kaydederek, "Bilindiği üzere kayısıda dünya markasıyız. Şuanda 300 çeşidin üzerinde kayısı çeşidimiz var. Kayısımız, tat olarak bizim Malatya kayısısını andıran ve diğer tiplere göre daha üstün bir tiptir. Biz bu kayısıyı doğuda seleksiyon yaparken bir bahçede gördük. Kayısı ağacımız 4 yaşında olmasına rağmen verimi yüksektir. Tadı ve aroması olarak ta Malatya kayısını andıran bir tadı vardır. Tabi bu kayısımız bu şekilde devam ederse ağacımızın geçici özelliklerini bizim diğer sofralık ve kurutmalık kayısı çeşitlerimize aktarmaya çalışacağız" dedi.

Zengin, iki yıl ıslah çalışması yaptıktan sonra kayısıyı tescile göndereceklerini de sözlerine ekledi. - MALATYA

 Geççi Kayısı Yeni Olgunlaştı
 Geççi Kayısı Yeni Olgunlaştı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 'Geççi Kayısı' Yeni Olgunlaştı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

15 yaşındaki Günay Özışık'a ilk müdahale enkaz altında yapıldı! O anlar kamerada Koronavirüse yakalanan 80 yaşındaki baba taburcu oldu, oğlu ise verdiği savaşı kaybetti Depremin merkez üssü Seferihisar'da deniz yeniden çekildi İzmir depremi yıllar öncesine götürdü! Gölcük depreminde enkazdan çıkarılan Gizem Güven'den duygusal paylaşım İnternetten alışverişte siparişten farklı ürünün bedeli kargo şirketinden tahsil edilebiliyor Aracı tekleyen sürücü, kaputu açınca 3 metrelik pitonla burun buruna geldi İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı! Vatandaşlar hesap sorulmasını istiyor Rusya'dan yardım isteyen Paşinyan'a aynı cevap verildi: Çatışmalar Ermenistan topraklarına sıçrarsa destek veririz