Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması - Son Dakika

Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması

11.09.2019 15:26

İran'da, maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak kendini ateşe veren kadının hayatını kaybetmesinin ardından hükümetten yasağa ilişkin çelişkili açıklamalar geldi.

İran medyasına göre, başkent Tahran'da düzenlenen kabine toplantısı sonrası basın mensuplarına konuşan İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ruhani hükümetinin kadınların stadyumda maç seyretmelerini "olumlu" karşıladığını söyledi.

Aynı toplantı sonrası açıklama yapan İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ise kadınların stadyumda yer almalarının halihazırda "uygun olmadığını" savundu.

"HÜKÜMET OLUMLU KARŞILIYOR"

Kadınların sosyal ortamlarda bulunma taleplerini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Rebii, "Hükümet, kadınların stadyumlara girmesini olumlu karşılıyor. Spor Bakanı tarafından yapılan açıklamada olduğu gibi kadınların milli ve lig maçlarını stadyumda seyretmeleri için fiziki şartlarla ilgili çalışmalar tamamlandı." dedi. Konuyla ilgili kararların hızlı bir şekilde alınması gerektiğine işaret eden Rebii, "Konuyla ilgili bazı endişelerin bertaraf edilmesi için maç seyretmeye stadyumlara giden erkeklere de ahlaki kurallara riayet etmelerini tavsiye ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"ŞU AN UYGUN DEĞİL"

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Vaizi ise halihazırda kadınların stadyumlarda maç izlemelerinin uygun olmadığını söyledi. Vaizi, konuya dair şunları kaydetti:"Bize göre, stadyumdaki şartların uygun olması durumunda kadınların buralarda bulunmasında bir engel yok. Ancak şu an rakip takımların taraftarları birbirlerine küfrediyor ve kavga ediyorlar. Bu durumda şu an kadınların stadyumlarda yer alması uygun değil."

Mavi Kız lakaplı Seher Hudayari

SEHER HUDAYARİ KENDİNİ YAKMIŞTI

İran'ın önde gelen futbol takımlarından İstiklal taraftarı Seher Hudayari, maç izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle hapse mahkum edilmesine tepki olarak kendini ateşe vermiş ve hayatını kaybetmişti. "Mavi Kız" olarak adlandırılan Hudayari'nin ölümü, ülke genelinde tepkilere yol açarken Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğinden (FIFA) yapılan yazılı açıklamada İran'da kadınların stadyuma girişine izin verilmesi çağrısı yinelenmişti.

Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor Geçen hafta bir kadın kendini yakmıştı! İran'dan çelişkili stat açıklaması - Son Dakika Spor

YORUMLAR (4)
  • filozof: kadınlar büyük ATATÜRKE ÇOK ŞEY BORÇLULAR YOKSA İLKEL GERİCİ YOBAZLAR ONLARA ÇUVALI GEÇİRİR DÜNYAYIDA ZİNDAN EDERLER 80 YAŞINDAKİ ADAMA 7 CARİYE YAPARLARDI DİN MEZHEP PEŞİNDE KOŞAN ARAPLAR SONUNDA KENDİ BAŞLARINI YEDİLER MAHFOLDULARKURTULUŞ İLİMD BİLİMDE SANAYİ VEDE ÜRETİMDEDİR GERİSİ YALANDIR Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
  • anti cahil: Haklısın şimdiki cahil kesim iran gibi olmamızı istiyor 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Çocuklarını nehre atıp öldürmüştü! Kan donduran olay ülkedeki trajediyi ortaya çıkardı