Geçmişi Günümüze Nakşediyor... - Son Dakika

Geçmişi Günümüze Nakşediyor...

19.01.2012 13:20
Geçmişi Günümüze Nakşediyor..., System.String[]

Önder Felek - Konyalı genç nakkaş, yurtiçi ve yurtdışındaki tarihi camilerin süslemelerini Konya'daki yeni camilere resmediyor.

Önder Felek - Konyalı genç nakkaş, yurtiçi ve yurtdışındaki tarihi camilerin süslemelerini Konya'daki yeni camilere resmediyor.

Nakkaşlığın gönül işi olduğunu ifade eden Hüseyin Ünal (31), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yaşından beri camilerin kubbe kaplama işiyle uğraşan babasının yanında çalıştığını söyledi.

Babasının yıllar önce bir caminin süslemesi ve kaplaması için anlaştığı arkadaşı tarafından yarı yolda bırakıldığını ve buna çok kızdığını belirten Ünal,

"Babamın arkadaşına öfkelenerek 15 yaşında nakkaşlığa başladım. 10 yaşından beri babamla birlikte çalıştığım için nakkaşlığı kısa sürede kavradım. Hiçbir sıkıntı çekmedim. Çevremdekilerin de desteğiyle kendimi geliştirdim" dedi.

Camilerin yanı sıra hamam, iş yeri ve otellerin de süslemelerini yaptığını ifade eden nakkaş Ünal, 16 yılı geride bıraktığı mesleğinin kendisi için çok değerli olduğunu bildirdi.

Ünal, mesleğine aşık olduğunu dile getirerek, "Camilerin çiçek gibi açması için önce cemaat, sonra süsleme gelir. Bunun için ömrümün sonuna kadar camileri süslemeye devam edeceğim" diye konuştu.

-Çok sayıda camide imzası var-

Konya'da bugüne kadar 25'e yakın caminin süslemesini yaptığını dile getiren Ünal, şunları kaydetti:

"Yurtiçi ve yurtdışındaki tarihi camilerin süslemelerini Konya'daki camilere resmediyorum. Bugüne kadar Yemen ve Almanya'nın yanı sıra yurtiçindeki bir çok tarihi caminin süslemelerini Konya'daki camilere resmettim. Fatih Camii, İstanbul Afet Yolu Camii şimdiye kadar süslemelerini Konya'daki camilere resmettiğim önemli tarihi camiler. Son olarak Beyşehirliler Plaza Cami'ne Almanya'daki Duisburg Merkez Cami'nin 'Selçuklu Yıldızı' süslemesini resmediyorum. Rusya'daki Kerimov caminin süslemelerini de Konya'da bir camiye resmedeceğim. Bu süslemeleri Konya'ya taşırken ana hatlarıyla yapıyoruz. Süslemelere kendimden bir şeyler katıyorum."

Soğuk kış şartlarına rağmen ekibiyle birlikte Beyşehirliler Plaza Cami'nde çalışmalarını sürdüren Ünal, nakkaşlığı ehil olanların yapması gerektiğini vurgulayarak, "Her önüne gelenin nakkaşlık yapmaması için nakkaşlar odası kurulmasını istiyoruz. İşin ehli olanlara belge verilmeli ve bu kişiler iş alabilmeli. Böylelikle hak eden kişiler bu işi yapmış olacak. Bazı kişiler işi ucuza mal etmek için toz boya kullanıyor. Bu da süslemelerin kısa bir süre sonra silinmesine yol açıyor. Biz ise bu iş için özel boyalar kullanıyoruz. Bu nedenle işin ehil kişilere verilmesi çok önemli" dedi.

Ünal, Osmanlı'ya yakışır şekilde çalışmalarını sürdüreceğini, çok sayıda tarihi eserin süslemelerini Konya'ya kazandıracağını sözlerine ekledi.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Geçmişi Günümüze Nakşediyor... - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Fatih Terim'den kırmızı kart yorumu: Bundan sonra daha çok 11'e 10 çalışmalıyız Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot