Son Dakika Haberleri: Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi

Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi

4 yıl önce

Polat ve Piyalepaşa İstanbul sponsorluğunda Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen ‘Geçmişten Günümüze Piyalepaşa’ sergisi açıldı.

Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi, System.String[]
Polat ve Piyalepaşa İstanbul sponsorluğunda Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen 'Geçmişten Günümüze Piyalepaşa' sergisi açıldı. Sergide konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Terörün tek hedefinin büyük Türkiye. Türkiye büyümesin, güçlenmesin, zayıf kalsın. İstediğimiz gibi olsun. Böyle bir ülke istiyorlar" dedi.

İstanbul'un merkezinde yükselen yüzlerce yıllık bir Mimar Sinan eseriyle İstanbul'un altın çağında yoktan var edilen ve zamanında çiçeklerin bahçesi olarak anılan Piyalepaşa, "Piyalepaşa Semt Tarihi Araştırması" ile yeniden günümüze taşınıyor. Kökleri 500 yıl öncesine uzanan Piyalepaşa, daha önce hiç gün yüzüne çıkarılmamış hikayesiyle, Rahmi M. Koç Müzesi'nde yerini alıyor.

Polat markasının, 60 yıllık tecrübesiyle Beyoğlu'nun en eski ve değerli semtlerinden Piyalepaşa'da hayata geçirdiği 'Piyalepaşa İstanbul', bölgenin kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkıyor. Polat ve Piyalepaşa İstanbul, Beyoğlu Belediyesi'nin de katkılarıyla 500 yıllık köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen bugüne kadar hakkında özel bir araştırma yapılmayan Piyalepaşa'ya hak ettiği iade-i itibarı kazandırmak için 'Geçmişten Günümüze Piyalepaşa' sergisini İstanbullularla buluşturuyor.

Bu akşam Rahmi M. Koç Müzesi'nde yapılan özel bir davetle açılışı yapılan sergi, iş dünyasının tanınmış isimlerini bir araya getirdi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa İbrahim Polat Holding ve Ege Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, İbrahim Polat Holding CEO'su Baran Demir, Polat Holding Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Polat, Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel katıldı. İbrahim Polat Holding CFO'su Nilgün Aytekin gibi isimler yer aldı.

"TERÖRÜN AMACI YAŞAMI ORTADAN KALDIRMAK"

Serginin açılışında proje ile ilgili konuşan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Ankara'da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek başladı. Polat, "Terörün asıl amacı yaşamı ortadan kaldırmak, herkesi evlerine sindirmek. Ama asla öyle bir şey olmayacak. Bizler yaşamımızı devam ettireceğiz" dedi.

Piyalepaşa projesini hayata geçirirken birçok insanın emeği geçtiğini ifade eden Polat, "Özellikle Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a teşekkür ediyorum. Bu projenin gelişmesinde bizimle beraber oldu. Bize yardımcı oldu. Halen daha olmakta. Sadece Piyalepaşa'yı değil, tüm diğer semtler için de aynı şekilde kentsel dönüşüm için büyük mücadele veriyor. Bu projede bizimle birlikte yer alan Beyoğlu Belediyesi'ne ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'a değerli katkılarından ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

"TERÖRÜN TEK HEDEFİ TÜRKİYE"

Ardından söz alan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ankara'da yaşanan terör saldırısına değinerek, "Terörün tek hedefinin büyük Türkiye. Türkiye büyümesin, güçlenmesin, zayıf kalsın. İstediğimiz gibi olsun. Böyle bir ülke istiyorlar. Bu yaşananlar bizim azmimizi artırmalı, bizi kenetlemeli. Daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha fazla çalışma ve daha güçlü Türkiye beklide onların arzu etmedikleridir. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

Piyalepaşa semtinin önemli tarihi ve serginin bölgeye sağlayacağı katkılardan bahseden Demircan bir projenin daha gündemde olduğu için heyecanlı olduklarını belirtti. Başkan Demircan, "İstanbul bugün 15 milyon nüfusuyla büyük bir şehir. Ama 50 yıl öncesine gittiğiniz de ise bir milyonluk bir şehir. Bir milyonluk şehrin bölgeleri belli. Fatih, Eminönü, Beyoğlu ve Üsküdar bölgesi. Beyoğlu'nun geçmişte mahalleleri değil semtleri vardı. Semtleri hatırladığımız da aslında İstanbul'u hatırlıyoruz. Eski mekanlara sahip olmak bir ayrıcalık. Ama onları koruyup geriye taşımak da bir o kadar güç gerektiriyor" şeklinde konuştu.

Ziyaretçiler sergide, Piyalepaşa semtinin ve kurucusu Piyale Paşa'nın hikayesi kadar çeşitli dönemlerden izleri ve İstanbul'un en eski haritalarından bir kısmının da orijinallerini görebilecekler. Sergide yer alan nadide eserlerde Akdeniz'in korsanları, Mimar Sinan'ın benzersiz dehası ve çiçek bahçelerinin görsel şöleni eşlik edecek.

Sergide, İstanbul'un bilinen ilk haritası, kuşbakışı İstanbul panoramaları, bölgenin en güzel 6 parçalık panoramik gravür ve bakır baskı tekniğiyle yapılan İstanbul'un bilimsel haritasına kadar çeşitli yüzyıllara ait birçok eser yer alıyor. Uzun bir araştırma ve kaynak taraması sonrasında ortaya çıkan sergide yolu İstanbul'dan geçen önemli haritacıların ve ressamların arşivlerinden de derlemeler yapıldı.

Aynı zamanda Piyalepaşa'nın taşıdığı tarihsel miras, "Geçmişten Günümüze Piyalepaşa" kitabı ile gözler önüne seriliyor. Bir yılı aşkın süren araştırma sonucunda ortaya çıkan ve araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tarafından kaleme alınan "Geçmişten Günümüze Piyalepaşa" albüm ve kaynak kitapları, bölgenin hikayesini gün yüzüne çıkarıyor. Projenin en önemli çıktılarından biri albüm biri kaynak olmak üzere iki kitapta yine 19 Şubat tarihinden itibaren raflarda yerini alacak.

Rahmi Koç Müzesi'nde 19 Şubat-30 Mart 2016 tarihleri arasında sergilenecek olan Geçmişten Günümüze Piyalepaşa sergisi Salı ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacak. - İSTANBUL
Haber Yayın Tarihi: 18.02.2016 11:06 Kaynak: İHAOyuncu Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı Spiker Nazlı Çelik'in şortlu fotoğrafları sosyal medyada tartışma yarattı 400 bin TL değerindeki hayvanlarını TIR şoförüne kaptıran besici: Bulamazsak on yılım heba olur