GEKA 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde toplandı - Son Dakika

GEKA 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde toplandı

01.02.2022 09:29
GEKA 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde toplandı

Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) 146'ncı Yönetim kurulu toplantısı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) 146'ncı Yönetim kurulu toplantısı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.

Antik dönemden günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapan "ölümsüz aşkların" ve "gladyatörlerin kenti" olarak bilinen Stratonikeia'da gerçekleştirilen toplantı, GEKA Dönem Başkanı Denizli Valisi Ali Fuat Atik'in başkanlığında ve Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın ev sahipliğinde yapıldı.

Atik, toplantının açılışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk defa 2021 yılında uygulamaya geçirilen ve Güney Ege Bölgesi'nden Denizli'nin dahil edildiği Üreten Şehirler Programı'na, "Denizli'nin Geleceği Temiz Üretimde" projesiyle başvuru yaptıklarını söyledi.

Projenin Bakanlık tarafından onaylandığını açıklayan Atik, proje kapsamında Denizli'de tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik 40 işletmeye enerji verimliliği, temiz üretim ve ham madde verimliliğini kapsayan kaynak verimliliği alanında danışmanlık verileceğini ayrıca yapılması planlanan yatırımlar için fizibilite raporları da oluşturulacağını belirtti.

Ajansın, Güney Ege'deki sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda ve desteğiyle yürüteceği 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına (SOGEP) değinen Atik, program kapsamında en az 1 milyon lira toplam bütçeli olarak hazırlanacak projelerin yüzde 90 oranında desteklenmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

Atik, program kapsamında genç istihdamına katkı sağlayacak projelerin 2022 yılında ön planda olabileceğini ve proje öneri formunun en geç 21 Şubat 2022 tarihine kadar Ajansa teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

Toplantının bir diğer gündem maddesinin bölge kalkınmasına hız kazandıracak yatırım projelerinin fizibilite çalışmalarının desteklendiği 2021 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında değerlendirilen projeler olduğunu aktaran Atik, genel sekreterlik tarafından yönetim kuruluna, değerlendirme aşamasını geçmiş başarılı projelerin sunulacağını ve kurul tarafından onaylanan başarılı projelerin en kısa zamanda faaliyetlerine başlayacağını açıkladı.

Atik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Özel nitelikli projelerin hayata geçirildiği güdümlü proje çalışmaları da bugünkü toplantımızın bir diğer gündem maddesi. 2021 yılında Ajansımız her ilimizden 1 adet olmak üzere toplam 3 güdümlü projeyi başlattı, sözleşmelerini imzaladık. 2022 yılında bölgemizde uygulayacağımız yeni güdümlü proje konularımızı da bu toplantıda istişare edeceğiz. Bugünkü toplantımızın bir diğer önemli maddesi, 2022 yılında yürüteceğimiz 'Teknik Destek', 'Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi Yönetim Danışmanlığı' ve 'İmalat Sanayide Kurumsallaşma ve Dijitalleşme Yönetim Danışmanlığı' programları olacak. Yönetim kurulumuzun kararı doğrultusunda söz konusu programlarımız Ajansımız tarafından kamuoyuna ilan edilerek başvuruya açılacak."

Toplantı bitiminde GEKA yönetimi, Ajansın 2015 yılından beri verdiği proje destekleriyle önemli kültür varlıklarının turizme kazandırıldığı Stratonikeia Antik Kenti'ni gezdi ve yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan'ın yanı sıra Ajansın görevli uzmanları katıldı.

YORUMLAR
500
Acıpayam, Gençlik ve Kültür Merkezi'ne kavuşuyor Acıpayam, Gençlik ve Kültür Merkezi'ne kavuşuyor Başkan Zolan Halk Günü'nde vatandaşlarla buluştu Başkan Zolan Halk Günü'nde vatandaşlarla buluştu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel GEKA 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde toplandı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement