Geleceğin Matematikçileri Bayburt'ta Yetişecek - Son Dakika

Geleceğin Matematikçileri Bayburt'ta Yetişecek

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) tarafından Bayburt’a kazandırılan Matematik Atölyesi’nin açılışı, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Selçuk Coşkun, BAYPROJE Kurucusu Prof. Dr.

Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE) tarafından Bayburt'a kazandırılan Matematik Atölyesi'nin açılışı, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Selçuk Coşkun, BAYPROJE Kurucusu Prof. Dr. Rıfat Yıldız, BAYPROJE Dernek Başkanı Akın Bayrak, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.


Açılışın ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mete Memiş, "Atölyemiz çok güzel. BAYPROJE ekibine bugüne kadar Bayburt için yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Ama özellikle böyle güzel bir matematik atölyesi oluşturdukları için çok çok teşekkür ediyorum. Bu projenin bütünüyle yanındayım. Valilik, belediye ve kurumlar olarak böyle bir mekanın niteliksel olarak fonksiyonlarını icra etmesi noktasında inşallah birlikte destek olacağız. Eğer burada liseye giriş sınavında soruyu daha iyi çözecek öğrenci yetiştireceksek, yani buraya öğrencilerin sınavda çıkacak 25 matematik sorusunun 25 ini de yapmasına yönelik bir fonksiyon yükleyeceksek bunda yokuz. Bu soruları çözmekle birlikte öğrencilerimizin isimlerini Thales, Öklid, Cahit Arf gibi isimlerin arasına yazdıracak çalışmalar bizi de, şehrimizi de, ülkemizi de mutlu eder. Buraya çocuğu gönderen velilerin de bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Onlar çocuklarının burada iyi matematik öğretmenleriyle daha çok soru çözmelerine yönelik bir çalışma yapacakları kanaatine sahip olabilirler inşallah burada bu olmayacak" diye konuştu.


Matematiğin anlatılabilmesi için Türkçenin çok iyi konuşulabilmesi ve anlaşılması gerektiğini de söyleyen Başkan Memiş "Bizim matematiği konuşabilmemiz için bir defa Türkçeyi çok iyi konuşabilmemiz ve çok iyi anlamamız lazım. Dolayısıyla burada ki kütüphanenin edebi metinlerimizle, şark klasikleriyle, Türk klasikleriyle, yerli yabancı romanlarla, tarih kitaplarıyla dolu olmasını isteriz. Çocuklarımız parantez içinde matematiği öğrenmeden önce Türkçe'yi, edebiyatı, hem kendi tarihimizi hem de Avrupa ve Dünya tarihini bilmeli. Sadece sınavda çıkacak olan matematik sorularını çözebilecek donanımdaki birilerinin çok faydası yoktur ülkemize. Dünya çapında matematikçilerin yetiştirilebilmesi için çocuklarımız edebiyatta bilmeli, tarihte bilmeli, coğrafyada bilmeli, fizik ve kimya da bilmeli" ifadelerini kullandı. - BAYBURT

YORUMLAR

Son Dakika

20:22 Son Dakika: Türkiye'de 14 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 20 kişi hayatını kaybetti, 992 yeni vaka tespit edildi 19:50 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ermenistan'ın dost ve kardeş Azerbaycan'a yaptığı saldırıları şiddetle kınıyorum 19:44 Günün yürek dağlayan fotoğrafı! Selde hayatını kaybeden 4 kişiden 3'ü yan yana defnedildi 19:33 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya mesajı: Hiç kimse merak etmesin, kültürel miras vasfını koruyacağız 19:18 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koronavirüs kısıtlamaları bir süre daha devam edecek 18:47 İş gücü piyasasında normalleşme sürecinin hızlandırılmasına dair kanun teklifi Meclis'e sunuldu! Kısa çalışma ödeneği uzuyor 16:47 Barda işe başlayan kadın, kaçırılıp ormanlık alanda tecavüze uğradı 15:58 Mutfaktan gelen sese yönelen adam, karşılaştığı boz ayının saldırısına uğradı 14:41 Songül Karlı, 20 milyon TL dolandırıldığını söyleyerek eski eşine demediğini bırakmadı 14:18 Uyuyan kocasını 15 balta darbesiyle öldüren kadın: Çocuklarım için yaşamak istedim 14:02 Denizli'de halk diken üstünde! 174 kişiyi akrep soktu, 5 kişiyi yılan ısırdı 13:41 Dinamit patlatan defineciler patlayıcılarla birlikte şelaleden düştü 13:23 Tecavüz skandalıyla sarsılan prestijli üniversite, öğrencilerine 'cinsel rıza' dersi verecek 13:12 Sabah uyanıp bahçesine çıkan vatandaş, şaha kalkmış otomobili görünce hayatının şokunu yaşadı 12:00 Şarkıcı Güliz Ayla, mayosuyla direk dansı yaparken poz verdi