Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması" - Son Dakika

Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması"

4 yıl önce

"Kardeşlik" temasıyla 2015 yılında üçüncüsü düzenlenen, "Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması" sonuçlandı.

Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması

"Kardeşlik" temasıyla 2015 yılında üçüncüsü düzenlenen, "Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması" sonuçlandı.


Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Zeytinburnu Belediyesi ve Geleneksel Sanatlar Derneği işbirliği ile hüsn-i hat, cilt, tezhip, minyatür, ebru, kalemişi, çini ve kaatı olmak üzerinde 8 dalda düzenlenen yarışmaya 2015 yılında 227 başvuru yapıldı.


Başkanlığını Beşir Ayvazoğlu'nun yaptığı ve aralarında Hüseyin Kutlu, Çiçek Derman, Günseli Kato, Sitare Turan Bakır, Alparslan Babaoğlu, Dürdane Ünver, İlhami Turan, Semih İrteş gibi usta isimlerin de yer aldığı 40 kişilik seçici kurul, eserleri 3 aşamada değerlendirdi.


51 ödülün 5'i yurt dışına


Değerlendirme sonucu cilt, hüsn-i hat, tezhip, kalemişi, minyatür, çini, kaatı ve ebru dallarında 51 eser ödüle layık görüldü. Yurtdışındaki sanatçılardan da yoğun ilgi gören yarışmada, birer Suriyeli, Cezayirli, Japonyalı ve Yemenli sanatçılar da dereceye girmeye hak kazandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Albayrak Grubu'nun katkılarıyla düzenlenen, "Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması" ödül töreni ve dereceye giren eserlerin yer alacağı sergi açılışı, 13 Şubat Cumartesi günü saat 14.00'da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşecek.

Haber Yayın Tarihi: 26.01.2016 03:35 Kaynak: AASon Dakika

Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren tayin kararı
Tarladan ürün aldı, parasını sulama borusuna sıkıştırıp gitti Şırıngalı çikolata yüzünden hayatını kaybeden Mert'e ilk müdahaleyi yapan doktor: Boğazında bir cismin takılı olduğu söylenmedi