Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri Başlıyor - Son Dakika

Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri Başlıyor

31.05.2016 12:13
Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri Başlıyor, System.String[]

23’üncü Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri, dev bir organizasyonla gerçekleştiriliyor.

23'üncü Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri, dev bir organizasyonla gerçekleştiriliyor. 4 Haziran Cumartesi günü 600 pehlivanın kıran kırana mücadelesine sahne olacak Samandıra Şölen Alanı'nda vatandaşlar yağlı güreş seyrine doyacak.

Haftalardır büyük bir heyecanla beklenen 23'üncü Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri, halkın yoğun ilgisi ve ülkenin yetiştirdiği en iyi güreşçilerin katılımıyla gerçekleşecek. Sancaktepe Belediyesi tarafından hazırlıkları tamamlanan organizasyon, Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olan yağlı güreş sporunu, halkla bir kez daha buluşturuyor.

Heyecan dolu müsabakalar ve coşkulu törenin ardından Sancaktepe Belediyesi'nce verilecek yemek ikramı ile vatandaşlar, şenlik havasında bir gün geçirmenin keyfini yaşayacak. 23'üncü Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri ile milli kültür, spor ve birlik adına unutulmaz bir gün geçirilecek; Sancaktepe er meydanında pehlivanlar hünerlerini sergilerken adeta bir daha tarih yazılacak.

TELEVİZYONLAR CANLI YAYIN YAPACAK

4 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak ve akşama kadar devam edecek etkinlikte, ilk olarak mehteran bölüğü eşliğinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile Abdurrahman Gazi Türbesi ziyaret edilecek ve Kur'an-ı Kerim okunarak dualar edilecek. Şölen alanında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam edecek törenleri geçen yıl, yaklaşık 20 bin kişi izledi. Organizasyon, 7'den 70'e her yaştan birçok insanı ağırlayarak, görkemiyle futbol sahalarındaki coşkuyu aratmayacak. " Kırkpınar'ın rövanşı" olarak değerlendirilen ve yaklaşık 600 pehlivanın kıran kırana mücadelesine sahne olacak Sancaktepe Yağlı Güreşleri, hem ulusal hem de yerel basın tarafından oldukça ilgi görerek televizyonlardan naklen yayınlayacak.

"KOÇ YİĞİTLERE BAŞARILAR DİLİYORUM"

Organizasyona ev sahipliği yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, tarihi ata sporuna ayrı bir önem verdiklerini ifade ederek, "Sancaktepe Belediyesi olarak Ata sporumuz güreşe destek ve ayrı bir önem veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Sancaktepe er meydanında kol bağlayan pehlivanlarımızın atalarına layık olacak bir şekilde ve centilmence mücadele edeceklerinden asla şüphem yok. Tüm koç yiğitlere başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.

Yağlı Güreşlerini bir kültür mirası olarak ele aldığını ve tanıtılması için çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Erdem, "Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri korunması ve yaşatılmasında sorumluluğu olan kişi ve kurumların işbirliğiyle yürütülen çalışmalar, yağlı güreşimizin tanıtılması ve kuşaktan kuşağa aktarımına yönelik çok önemli bir görevi yerine getiriyor" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN ÜNLÜ BAŞPEHLİVANLARI ALTIN KEMER İÇİN KOL BAĞLAYACAK

Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri'ne her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkenin çeşitli bölgelerinden pehlivanlar ve başpehlivanlar katılıyor. Samandıra Şölen Alanı'nın çimleri Recep Kara, Abdullah Güngör, Serhat Balcı, Ahmet Kavakçı, Faruk Akkoyun, Enver Erişti, Ali Gökşen, Süleyman Aykırı, Salih Erinç, M. Kemal Karaboğa, Hasan Tuna, Bayram Ertan, Ramazan Yarar, Cengiz Zengin, İbrahim Çoraman, Kadir Ergin, Mecit Yıldırım, Fatih Bakır, Fatih Koyuncu, Fatih Çakıroğlu, Mustafa Başdemir gibi pehlivanların çetin mücadelelerine sahne olacak. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri Başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tam kapanma sonrası ilk Kabine toplantısı yarın! Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşması ile duyuracak Tam kapanma sonrası ilk Kabine toplantısı yarın! Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşması ile duyuracak Şampiyonluk kutlaması için kullandıkları maytap yangın çıkardı Şampiyonluk kutlaması için kullandıkları maytap yangın çıkardı Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Fenerbahçe taraftarından yönetime büyük tepki! Ülker Stadyumu'na çıkarma yapıp pankart astılar Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Evraklarını motosikletli kuryenin yetiştirdiği Ghezzal, Beşiktaş'ı şampiyon yaptı Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler Şampiyon Beşiktaş'tan, Galatasaray ve Fenerbahçe'ye gönderme: Oyun bitti çocuklar, şimdi gerçekler İbrahim Tatlıses'in İbrahim Tatlıses'in "Davul gibi olmuşsun" sözleri sonrası hırs yapan Deniz Seki, iğne ipliğe döndü Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu sızdı Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı Hamas saldırılara karşılık verdi, o anda plajda olan İsrailliler korku içinde sığınaklara kaçtı
Advertisement