Geleneksel Tatlılar Bayram Sofraları İçin Hazırlanıyor - Son Dakika
Güncel

Geleneksel Tatlılar Bayram Sofraları İçin Hazırlanıyor

Geleneksel Tatlılar Bayram Sofraları İçin Hazırlanıyor

Osmanlı mutfağından günümüze yansıyan tarihi tatlılar badem ezmesi ve bademli kurabiyeler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hazırlanmaya devam ediyor.

02.10.2014 15:13  Güncelleme: 15:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Osmanlı mutfağından günümüze yansıyan tarihi tatlılar badem ezmesi ve bademli kurabiyeler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi badem ezmesi ve şekerleme ustaları tarafından hazırlanmaya devam ediyor.

Edirne'den Türkiye'ye ve tüm dünyaya satışı yapılan badem ezmesi, bademli kurabiye, çikolatalı şekerleme gibi yörenin marka değerini yükselten tarihi lezzetleri, tecrübeli badem ezmesi ve şekerleme ustaları tarafından üretim tesislerinde hazırlanıyor. Kurban Bayramı öncesi talepleri karşılamak için yoğun çalışan tesisler, bayramda da geleneksel lezzetleri bayram soflarına sunmayı hedefliyor. Edirne'nin köklü ve en eski badem ezmesi ve şekerleme ustalarından olan Metin Keçeci, Edirne halkının ve müşterilerinin bayramını tebrik ettiğini belirterek, "Bayram öncesi hazırlıklarımızı, diğer bayramlardan örnek alarak stoklarımızı hazırlıyoruz. Yeni sezon bademlerimiz ile badem ezmelerimizin hazırlıklarını hemen hemen bitirdik. Bayram süresince de çalışmalarımız devam edecek, işimize son vermiyoruz. Badem ezmesi dışında bademli kurabiyenin de yeteri kadar stoğunu yaptık. Çikolata kaplı ürünlerimizi de taze bir şekilde müşterilerimize sunmak için hazırladık" dedi.

Keçeci, özellikle bayramlarda Edirne dışına ziyaretlere giden vatandaşların hediye olarak ürünlerini tercih ettiklerini hatırlatarak, "Badem ezmesi, Edirne'nin birinci derecede yerel tatlısıdır. Türkiye genelinde de çok tutuluyor ve yurt dışından da bizlere talepler geliyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, bayram tatili için geldikleri kentimizden ürünlerimizi alarak ülkelerine götürmektedir" diye konuştu.

"LEZZETİN SIRRI HAM MADDE"

İşlerindeki başarılarını çok temiz, dürüst ve kaliteli çalışmaya borçlu olduklarını dile getiren ve aynı zamanda Edirne'de 2010 yılının ahisi seçilen Keçeci, "Ham maddenin kaliteli olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Eğer ham maddeniz kaliteli değilse sizin ustalığınız hiçbir işe yaramaz. Lezzeti ham maddesi ile yakalıyorsunuz. Diğer hususlarda tabi ki ustalık ve teknik birikimin önemine bağlı" ifadelerini kullandı.

Ürünlerinde sadece pancar şekeri kullandıklarını ve hiçbir katkı maddesi ilave etmediklerini vurgulayan Keçeci, "Ürünlerimizde raf ömürlerini arttırıcı katkı maddeleri kullanmıyoruz. Tamamen doğal olarak ürünlerimizi hazırlıyoruz. Üretimlerimizin birinci sınıf ham maddede olmasına özen gösteriyoruz" dedi. - EDİRNE

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Geleneksel Tatlılar Bayram Sofraları İçin Hazırlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Emekli ikramiyesi komisyondan geçti
  20:00 Emekli ikramiyesi komisyondan geçti

  Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin 3 bin TL'ye yükseltilmesini öngören madde Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. İkramiyeler ise bayramdan önceki hafta olan 1-9 Nisan tarihleri arasında hesaplara geçecek. Diğer ikramiye ödemesi ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenecek.

 • Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu
  19:31 Adıyaman'da bir çiftçi yürüyüş yaparken 15 milyon yıllık balık fosili buldu

  Adıyaman'ın Besni ilçesinde bir çiftçi, kırsal alanda yürüyüş yaparken farklı yapıda bir taş buldu. Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edilen taş Orta Miyosen Dönemi'ne ait balık fosili çıktı. 15 milyon yıl öncesine tarihlenen fosil, koruma altına alındı.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  19:12 Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu
  19:03 Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal, BM Daimi Temsilcisi ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız oldu

  Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu, New York'taki BM Daimi Temsilciliğine ise Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, her iki isme de yeni görevlerini telefonla tebliğ etti.

 • 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek
  18:11 2019'da kazandığı ilçede belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremeyen CHP, seçime Saadet Partisi listesinden girecek

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'nin aday listesi, YSK'ya geç verildiği için kabul edilmedi. 2019 yerel seçimlerinde ilçeyi kazanan ve 31 Mart'taki seçimlerde ise yeniden aday gösterilen CHP Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, listenin geç teslim edilmesi nedeniyle Saadet Partisi listesinden seçime girecek.

 • Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak
  17:31 Somali Cumhurbaşkanı Mahmud: Türkiye 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak

  Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Türkiye ile Somali arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın detaylarını açıkladı. İki ülke arasında ortak bir deniz kuvvetlerinin oluşturulacağını söyleyen Mahmud, "Türk kardeşlerimiz bu anlaşma çerçevesinde sadece 10 yıl boyunca denizlerimizi koruyacak. 10 yıllık işbirliğinden sonra biz de denizlerimizi koruyacak bir donanmaya sahip olacağız." ifadelerini kullandı.

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.


Advertisement