Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar" - Son Dakika

Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar"

10.07.2016 13:07

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Acil servisten görüntü Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Genel Müdürü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gül'ün konuşması "Gelin adayı bulmak için bile acil servise başvuruyorlar" Acil sağlık yardımı gerektiren hastalara hizmet veren acil servisler, bazı kişilerin gülümseten başvuruları ya da gereksiz diyaloglarıyla meşgul ediliyor ATUDER Genel Müdürü Prof. Dr. Gül: "Gelin adayı bulmak için bile acile başvuruluyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Acil servisten görüntü

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Genel Müdürü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gül'ün konuşması "Gelin adayı bulmak için bile acil servise başvuruyorlar"

Acil sağlık yardımı gerektiren hastalara hizmet veren acil servisler, bazı kişilerin gülümseten başvuruları ya da gereksiz diyaloglarıyla meşgul ediliyor

ATUDER Genel Müdürü Prof. Dr. Gül:

"Gelin adayı bulmak için bile acile başvuruluyor. Gözündeki kırışıklığı gidermek isteyen geliyor. Hastaya serum takacağız, 'İçine vitamin karıştırmayın orucum bozulmasın' diyor"

METİN BOLAT - Zaman kaybetmeden bakılması gereken hastalara ilk müdahalenin yapıldığı acil servisler, "gelin adayı bulmak" gibi gülümseten gerekçelerle başvuranlarca ve gereksiz diyaloglarla meşgul ediliyor.

Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) Genel Müdürü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gerçek acil vakalara zamanında müdahale edilebilmesi için herkesin bilinçli davranması gerektiğini söyledi.

Bir kişinin bir ayda 28 defa acile başvurmasının, geçen yıl 130 milyon acil başvuru yapılmasının sıkıntıyı ortaya koyduğunu aktaran Gül, insan hayatı için oldukça önemli olan servisin gereksiz yere meşgul edilmemesi çağrısında bulundu.

Acil servise yapılan başvuru sebepleri güldürüyor

Acil servislere gülümseten, fıkralara konu olacak başvurular olduğunu dile getiren Gül, şöyle devam etti:

"Gelin adayını bulmak için bile acile başvuruluyor. Gözündeki kırışıklığı gidermek isteyen geliyor. Hastaya serum takacağız, 'İçine vitamin karıştırmayın orucum bozulmasın' diyor. Bir defasında orta yaşlarda üç kadın, acile geldi. Kabine girdiğinde, 'Hanginiz hastasınız' diye sorduğumda, ilk etapta birbirlerine baktılar, cevap veremediler. Biz şüphelenince biri, kendisinin hasta olduğunu söyledi ve sedyeye yattı. Şikayetini sorduğumda, kekelemeye başladı. İnandırıcı olmayan şeyler söyledi. Muayenesini yapmaya başladığımda aslında çok hasta olmadığı ortaya çıktı. En sonunda oğluna sağlık sektöründe çalışan bir gelin adayı aradığını, uygun gelin adayını bulabilmek için acil servise geldiklerini itiraf etti. Bunu duyunca hepimiz şaşırdık kaldık.

Bir defasında da genç kadın, yeni aldığı makyaj malzemesi gözünde kırışıklığa neden olduğu şikayetinde bulunuyor. 'Kullanmayın' deniliyor. Makyaj yapmak zorunda olduğunu ve başka bir alternatif bulunmasını istiyor. Başka bir kadın 3-4 acil servise gitmiş. En son geldiği servisteki doktora fiziksel saldırıda bulunuyor. Bağırırken de 'Siz bu kadar iyi, sabırlı olamazsınız' diyor. Yani doktor sabırlı olduğu için saldırıyor. Bir defasında da yeni aldığı pantolon vücudunda leke yapan biri başvurdu. Yapılan tahlillerde bu yönde bir bulguya rastlamadık. Sonra anladık ki adam kendisini kanser sanıyor, üzerindeki lekenin de bu yüzden oluştuğunu düşünüyormuş. Tatile çıkacağı için tansiyonuna baktırmaya gelenlerle de karşılaştık."

Gül, doktorlardan beklenen tavırları göremeyenlerin bazen olumsuz hareketlerde bulunabildiğini de kaydetti.

Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar
Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar
Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar
Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gelin Adayı Bulmak İçin Bile Acil Servise Başvuruyorlar' - Son Dakika


Son Dakika

Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz Genç kız, iğnenin yan etkilerini söyleyen doktora saldırdı Karantinada olması gereken kişilerin başkalarının HES koduyla İBB tesislerinde futbol oynadığı ortaya çıktı İzmir'de koronavirüs vaka sayısı son 10 günde ikiye katlandı Başkan Böcek, 58'inci yaşına yoğun bakımda girdi Erzurum-G.Saray maçı sonrası, Erman Toroğlu hakem Arda Kardeşler'e patladı: Midem bulanıyor TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli yeniden trafiğe kapatıldı