"Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera" - Son Dakika

"Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera"

9 yıl önce

Pera Müzesi'nde Devam Eden "Gelman Koleksiyonu'ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera" Sergisi Gördüğü Yoğun İlgi Nedeniyle 27 Mart 2011 Pazar Tarihine Kadar Uzatıldı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde 23 Aralık 2010 tarihinde açılan "Gelman Koleksiyonu'ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera" sergisi, sanatseverlerden gördüğü yoğun ilgi ve talep üzerine 27 Mart 2011 Pazar akşamına kadar uzatıldı.


Türkiye'de ilk kez Pera Müzesi'ne konuk olan 20. yüzyılın efsane çifti Frida Kahlo ve Diego Rivera, yapıtları kadar özgün karakterleri, yaşam öyküleri ve merak uyandıran birliktelikleriyle de dünya kamuoyunda ilgi uyandırıyor. Açıldığı günden bu yana 100.000 kişinin ziyaret ettiği sergiyi, toplam 120.000 kişiyi aşan bir kalabalığın gezmesi bekleniyor.


Vergel Vakfı tarafından yönetilen Jacques ve Natasha Gelman koleksiyonunda yer alan, Meksika'nın ulusal kültür varlıkları envanterine kayıtlı ve Meksika dışında çok az sergilenen 40 yapıt, çiftin en önemli eserlerinden oluşuyor. Frida Kahlo'nun Pera Müzesi'nde yer alan resimleri, bu yıl içinde Berlin ve Viyana'da 2010 yılına damgasını vuran, yüzbinlerce sanatsever tarafından ziyaret edilen Frida Kahlo-Retrospektif sergilerinde yer aldı ve dünya sanat çevrelerinde büyük ilgi uyandırdı. Dev boyutlu duvar resimlerinin büyük ustası Diego Rivera ise bu sergide birbirinden ilginç tuval resimleriyle yer alıyor.


"Gelman Koleksiyonu'ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera" sergisinin küratörü Dr. Helga Prignitz-Poda. Berlin ve İstanbul'da yaşayan, Latin Amerika sanatı üzerine çalışmalarını sürdüren sanat tarihçisi Dr. Helga Prignitz-Poda, Berlin ve Viyana'daki Frida Kahlo-Retrospektif'lerinin de küratörlüğünü yapmıştı.

Haber Yayın Tarihi: 15.03.2011 10:25 Kaynak: BültenlerSon Dakika

Yaptığı tespihlerle hayran bırakıyor! Erdoğan'ın koleksiyonunda 20 tespihi var
Emekli maaşlarına 74 ile 356 lira arasında artış göründü Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek partisiyle ilgili ilk anket değerlendirmeleri geldi