Son Dakika Haberleri: Norveçli Kayakçı Bjoergen, Kış Olimpiyatları Tarihinin En Başarılı Sporcusu Oldu

Norveçli Kayakçı Bjoergen, Kış Olimpiyatları Tarihinin En Başarılı Sporcusu Oldu

10 ay önce

Norveçli kayakçı Marit Bjoergen, toplam madalya sayısında kış olimpiyatları tarihinin en başarılı sporcusu oldu.

Kayaklı koşu sprint dalında bronzu boynuna takan Norveç takımının 37 yaşındaki sporcusu Bjoergen, Pyeongchang'da dördüncü kez kürsüye çıktı. Kış Olimpiyatları'nda bugüne kadarki 14. madalyasını boynuna takarak vatandaşına ait rekoru kırdı.

2018 Kış Olimpiyatları'nda dün herkes tarihi bir ana sahne oldu. Kadınlar kayaklı koşu takım sprint dalında bronz madalya kazanan Norveçli Marit Bjorgen, tüm zamanlarda madalya rekorunu kırarak tarihe geçti.

BJORGEN 14. MADALYASINI KAZANDI

Kadınlar takım sprintte ABD 15.56.47 ile ilk sırayı aldı. İsveç onun arkasında ikinci ve Norveç üçüncü oldu. Bronzu kapan ekibin parçası Bjorgen, toplamda 14. Olimpiyat madalyasını kazandı ve Kış Olimpiyatları'nda tüm zamanların en çok madalya kazanan ismi olarak tarihe geçti.

Güney Kore'nin ve sahipliğindeki organizasyona geldiğinde 10 madalyası bulunan 37 yaşındaki sporcu, 9 Şubat'tan bu yana düzenlenen müsabakalarda topladığı 1 altın (4x5 karışık), 1 gümüş (15 km skiatlon), 1 bronzun (10km serbest) ardından dün de bir bronz madalya sahibi daha oldu.

13 MADALYALIK REKORU TARİHE GÖMDÜ

Marit Bjorgen ilk madalyasını 2002'de Salt Lake'deki olimpiyatlarda elde etmişti. O günden beri topladığı 7 altın madalya ile Kış Olimpiyatları kadınlarda en çok altın kazanan sporcu unvanını elinde bulunduran Norveçli kayakçı, 14. madalyasını alarak bir diğer Norveçli erkek biatloncu Ole Einar Bjorndalen ile paylaştığı 13 madalyalık rekoru tarihe gömdü.

PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda kayaklı koşu erkekler takım sprint yarışında Türkiye, yarı finali geçemedi. Milli sporcular Hamza Dursun ile Ömer Ayçiçek'in yer aldığı Türkiye, 18.45.78'lik derecesiyle yarışı 14. sırada tamamlayarak adını finale yazdıramadı.

OLİMPİK REKORLAR

Sürat pateni erkekler takım takip finalinde Norveç, 3.37.32'lik derecesiyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalya elde etti. Sürat pateni kadınlar takım takip finalinde ise Japonya, olimpiyat rekoru kırarak altın madalya elde etti. Japonya Milli Takımı, 2.53.89'luk derecesiyle finiş gördü.

DENİZLİ'NİN GURURU ALPER

Kış Olimpiyatları'nda partneri Alisa Agafonova ile birlikte mücadele eden artistik patinajcı Alper Uçar, memleketinin gururu oldu. Türkiye adına ilk kez buz dansı serbest programa çıkarak tarihe geçen 33 yaşındaki sporcu ile ilgili haberler Denizli'deki yerel televizyonlar, gazeteler ve internet sitelerinde geniş yer kapladı. Alper Uçar'ın, Denizli Sanayi Odası eski başkanlarından mimar Feridun Alpat'ın torunu olduğu vurgulandı.

Kaynak: Skorer


YORUMLAR


"Karnımda Yılan Dolaşıyor" Deyip Kendine Bıçak Saplayan Genç Can Verdi Özel Haber! Ersun Yanal, Fenerbahçe'nin Yeni Teknik Direktörü Oldu

Hababam Sınıfı Oyuncusu Tayfun Akalın, Hayatını Kaybetti