Gemi Kaptanı Tutuklandı - Son Dakika
Gemi Kaptanı Tutuklandı

Gemi Kaptanı Tutuklandı

15.01.2012 15:56

İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarında önceki gece karaya oturan Costa Concordia isimli cruise gemisinin kaptanı Francesco Schettino tutuklandı.

İtalya'nın Grosseto kenti yakınındaki Giglio Adası açıklarında önceki gece karaya oturan Costa Concordia isimli cruise gemisinin kaptanı Francesco Schettino 'kazayla ölüme sebebiyet' 'felakete sebebiyet' ve 'üzerinde yolcu varken gemiyi terk etmek' gerekçeleriyle tutuklandı.

Grossetto Savcılığı'nın kazayla ilgili yaptığı ön araştırma sonuçlarına göre, kaza anında gemi,kaptan Francesco Schettino idaresindeydi. İzlenmesi gereken rota emri de birebir Schettino tarafından verildi. Costa Crociere Genel Direktörü Gianni Onorato da bu bilgiyi doğruladı. Onorato, 'Kaza anında kumandada kaptan vardı. Kurtarma prosedürü doğru şekilde başladı. Amaç adaya olabildiğince yaklaşmak, yolcuları kurtarma botlarıyla karaya takliye etmekti. Ancak gemi beklenenden çok daha hızlı batmaya başladı. Bunun tahmini çok mümkün değildi. Bu nedenle kurtarma operasyonunda da güçlük yaşandı' dedi.

Kaptan Francesco Schettino, tutuklanmadan önce Medyaset Grubu haber kanalı Tgcom24'de yaptığı açıklamada, 'Kıyı şeridine yakın, turistik rotayı izleyerek yolumuza devam ediyorduk. Geminin bir tarafı kayalara çarptı. Su altı haritasında böyle bir gösterge yoktu. Teoriye göre bu kayaların orada olmaması gerekiyordu' diyerek kendini savundu. Daha sonra Schettino, 'kazayla ölüme sebebiyet' 'felakete sebebiyet' ve 'üzerinde yolcu varken gemiyi terk etmek' gerekçeleriyle tutuklanıp Grosseto Cezaevine konuldu. Schettino'nun avukatı Bruno Leporatti ise, 'Hala ön inceleme hakimi tarafından sorgulaması yapılmadı. Hakimin sorgulama zamanını belirlemesini bekliyoruz' dedi.

GEMİ MÜHÜRLENDİ

Bunun yanında geminin ikinci kaptanı Ciro Ambrosio da aynı gerekçelerle gözaltına alındı. Geminin büyük bölümü su altında kalan enkazı savcılık tarafından mühürlendi. Güvenlik birimlerince gemiye yetkisiz hiç kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor.

İKİ KİŞİ DAHA SAĞ KURTARILDI

Bu arada kaza anından itibaren devam eden arama ve kurtarma çalışmaları dün gece de aralıksız sürdü. Kurtarma operasyonu kapsamında ekipler kayıplara ulaşabilmek için kapsamlı bir tarama çalışması başlattı. Sırayla gemideki bütün kamara ve ortak kullanım alanlarını tarayan ekipler, burada hala yolcu veya mürettebat olup olmadığını araştırmaya başladı. Sabaha karşı sekizinci köprü 303 numaralı kamaradan ses geldiğini duyan ekipler burada balayına çıkan yeni evli Koreli çift 29 yaşındaki HyeJim Jeong ve Kideok Han'a ulaştı. Çiftin kaza anından itibaren kamarada olduğu, hiç hareket etmediği öğrenildi, Sabah Türkiye saatiyle 08.30'da karaya çıkarılan ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilen genç çift, 'Kurtarma ekibinden gelenlerin seslerini duyduk. Ama hareket edemez haldeydik' açıklamasında bulundu. Koreli çiftin hala ağır şok altında olduğu bildirildi.

BİR KİŞİYE DAHA ULAŞILDI

Bu arada ekipler üçüncü köprüdeki bölümlerden birinde, sabah saatlerinde bir başka kişinin sağ olduğunu tespit etti. Ofis görevlisi Marrico Giampetroni'nin sesini duyan ekipler, Giampetroni'yi bulunduğu yerden çıkarmak için çalışma başlattı. Yaralı olduğu öğrenilen Giampetroni'nin kurtarma çalışmalarına destek için geminin bulunduğu noktaya dalgıç ve sağlık ekibi de sevk edildi.

36 KAYIP VAR

Geminin bağlı olduğu Costa Crociere firmasından verilen bilgiye göre gemide 3 bin 216'sı yolcu, 1013'ü mürettebat olmak üzere toplam 4 bin 229 kişi bulunuyordu. Kaza sırasında hayatını kaybeden yolcular Fransız Francis Serve ve Jean-Pierre Micheaud ile gemi mürettebatından Perulu Thomas Alberto Costiglia'nın cansız bedenleri dün karaya çıkarıldı. Sağ olarak kurtarılan iki Korelinin yanı sıra Kayıp listesinde bulunan diğer iki yolcunun da sağ olduğu ve Roma'da bulunduğu anlaşıldı. Buna göre en son rakamlar 3 ölü, ikisi ağır 67 yaralı ve 36 kayıp olduğunu gösteriyor. Firma yetkilileri kayıpların geminin tabanına yakın bölümde görev yapan mutfak ve çamaşırhane bölümleri çalışanlarının olabileceğinden endişe edildiğini açıkladı. Geminin bu bölümü tamamen su altında bulunuyor.

KAZA NASIL OLDU

Önceki gün Türkiye saatiyle 20.00'de Roma yakınlarındaki Civita Vecchia Limanın'dan toplam 4 bin 229 kişiyle hareket eden cruise gemisi Costa Concordia, Türkiye saatiyle 22.30'da Giglio Adası yakınında kayalara çarpıp, Punta Gabbianara noktasında karaya oturdu. Söz konusu gemi 2008 Kasım ayında da Palermo Limanı'na çarpmış, kaza ucuz atlatılmıştı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Gemi Kaptanı Tutuklandı - Son Dakika


Advertisement