Genç şefler yeniden ocak başına geçti - Son Dakika

Genç şefler yeniden ocak başına geçti

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Mili Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro işbirliğiyle düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması başladı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Mili Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro işbirliğiyle düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması başladı.

TÜROB, gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara da istihdam sağlamak amacıyla başlattığı 'Sektör Yetenek Avında' projesi bu yıl da devam ediyor. TÜROB'un Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye'nin bünyesinde yer alan Gastronometro iş birliğiyle düzenlediği Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması 3'üncü kez gerçekleştiriliyor. Bugün başlayan yarışmanın kazananları yarın düzenlenecek ödül töreni ile açıklanacak ve ödüller sahiplerini bulacak. Yarışmaya İstanbul'da bulunan 12 turizm meslek lisesinden öğrenciler katılırken, jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran yapıyor.

Sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirilen projeyle turizm otelcilik sektörünün nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ve meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkanlarının artırılması hedefleniyor.

Yarışmayı değerlendiren Gastronometro Eğitmen Şefi Murat İlke Özbek, "Bu yılki konseptimizi modern Türk mutfağı çatısı altında değerlendiriyoruz. Bugün yarışmada yapılacak yemek türlerinden birisi vegan yemek türü. Bir diğeri ise modern Türk mutfağı. Tatlı türünü ise öğrencilere bıraktık, serbest olarak yapılacak. Aşçılık oldukça zor bir iş. Herkes Sevgililer Günü kutlarken aşçılar bir mutfakta, bir çifte pasta yaparak mutfakta zaman geçiriyor. Bunun için aşçılık mesleğine tutkuyla bağlanmak gerekiyor." dedi.

Yarışmanın Jüri Başkanı Vedat Başaran ise şöyle konuştu: "Organizasyon, gastronomi sektörünün insan kaynağına yönelik bir proje. Gastronomi alanındaki eğitimde ülke olarak geç kaldık. Bu organizasyon ile devlet okullarındaki gastronomi eğitim imkanları kısıtlı öğrencilerimize destek olmak istedik. Öğrencilerimize buradaki imkanları, fırsatları sunmak istedik. Gastronomi alanındaki yeni ekipmanlarla öğrencilerimizi tanıştırmak istedik. Bu organizasyon kapsamında öğrencilere önümüzdeki çağın mutfak bilgilerini vermeyi amaçladık".

YARIŞMAYA KATILAN 12 DEVLET OKULU ŞÖYLE:

Selahattin Eyyübi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kadıköy Mualla Selcanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Küçükçekmece İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Asım Kibar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

M. İhsan Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Selimpaşa İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Katip Mustafa Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

(Adem Gürer - Murat Ergin/İHA)

Son Dakika

08:37 Karın ağrısıyla hastaneye giden çocuğun midesinden 42 adet mıknatıs topu çıktı 08:25 Erdal Beşikçioğlu yıllardır uzun kullandığı saçını ve sakalını yeni projesi için kestirdi 07:34 Survivor'da finale günler kala şampiyon olma hayaline veda eden isim belli oldu 02:27 Erdoğan'ın nikah şahidi olduğu Hamza Gedikoğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanlığı'na atandı 01:43 Ayasofya'nın geleceği hakkında kararın çıkacağı gün UNESCO'dan diyalog çağrısı 01:03 Mısır'da darbeci Sisi yönetimi, Libya sınırında geniş çaplı askeri tatbikat başlattı 00:33 Yavru ayıyı vuran ve köpeklerine işkence yaptıran avcı yakalandı 00:20 Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım hakkında skandal paylaşımda bulunan Levent Özeren gözaltına alındı 00:12 Çalan müzik sonrası çılgına dönen Konyasporlu Uğur Demirok'u Bülent Korkmaz zor zapt etti 21:21 Define kazısı sonucu yok olan Dipsiz Göl, rehabilitasyon sonrası eski haline döndü 17:51 Türkiye'nin en yüksek köprüsü 11 Temmuz'da açılacak 17:03 İzmir'de ekmek ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı 15:03 13 yaşındayken tecavüz ettiği öğrencisiyle evlenen kadın öğretmen kanserden öldü 14:59 Fahriye Evcen, oğlu Karan'la yeni pozlarını paylaştı! Bir saatte rekoru beğeniye ulaştı 14:17 Aslı Enver sezonu açtı! Güzel oyuncu, siyah beyaz bikinisiyle parmak ısırttı