Gençlerbirliği Maçının Ardından - Son Dakika

Gençlerbirliği Maçının Ardından

26.11.2012 02:51
Gençlerbirliği Maçının Ardından, System.String[]

Fenerbahçe TEKNİK DİREKTÖRÜ AYKUT KOCAMAN.

Fenerbahçe TEKNİK DİREKTÖRÜ AYKUT KOCAMAN: "İKİNCİ YARIDA VİTES BÜYÜTMÜŞ BİR FENERBAHÇE VARDI"

"HAKEM ÖLÇÜYÜ KAÇIRDI, BU ÇOK NET BİR ŞEKİLDE OYUN İÇİNDE GÖRÜNÜYORDU"

GENÇLERBİRLİĞİ TEKNİK DİREKTÖRÜ ÇAPA: " 2-1'DEN SONRA DİRENCİMİZ BİTTİ VE KONTROLÜ FENERBAHÇE'YE VERDİK"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Gençlerbirliği'ni 4-1 yendikleri maçını ardından düzenlediği basın toplantısında, ikinci yarıda vites büyütmüş bir Fenerbahçe olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Zorlu bir haftayı geride bıraktık. Eskişehirspor ve Olympique Marsilya maçlarının arkasından zorlu bir rakiple karşılaştık. Rakibi baskıyla zorlayan ve çok hızlı oyuncularıyla ataklar geliştirebilen bir takım. Açıkçası bu durum maç öncesi hem beni hem takımımızı endişelendiriyordu. Yapmamız gereken en önemli şey, zihinsel, biraz da fiziksel yorgunluğu ortadan kaldıracak toplam enerjiyi sağlayabilmekti. Başta biraz sıkıntı çektik. Sadece bize ait oyun değil futbol. Rakip de var. Durumumuzu iyi gözlemlemiş ki doğru işler yapıp öne de geçtiler. 25 ve 30. dakikalardan sonra oyunumuzu biraz daha sertleştirdik. Rakip sahaya gitmeye başladık. Attığımız gol açıkçası bizi maç atmosferine geç de olsa soktu. İkinci yarıda vites büyütmüş bir Fenerbahçe vardı. Bütün oyuncularımı kutluyorum. Başarılı bir mücadele örneği verdiler."

TFF Tahkim Kurulu'nun kendisine ve futbolcu Caner Erkin'e verilen cezalarla ilgili kararı hakkında Kocaman, "Gerekçeyi bilmiyorum. Ceza verilecekse ve açıklamalarım da kurallara aykırıysa..., ki çok da emin değilim bu konuda, çünkü bir fotoğrafı çekmeye çalıştım. Bu arada Gençlerbirliği kulübünün yaptığı açıklamayı da açıkçası anlayabilmek mümkün değil. Benim bu maç aklımın ucundan bile geçmemişti. Ama tahmin ediyorum, onlar bu maçı düşünerek bu açıklamayı yaptılar. Kullandıkları kelimeyi söylemek istemiyorum şu anda. Bence eğer ortada bir ceza olacaksa, olmayan bir şeyden dolayı bu oyuncu cezalandırılmamalıydı. Eğer kurallara aykırılık varsa, benim cezalandırılmam doğru bir karar olurdu. Şunu atlıyoruz hala. Hakem orada hakem hatası yapmadı. Görmediği şeyle ilgili ön yargılı bir karar verdi. 'Bunu bu oyuncu söylemiştir' diye düşündü. Bunun çok vahim bir durum olduğunu Türk futbolunu yönetenlerin de anlaması gerekiyor. Bir hakem bir ses duyuyor, arkasında ne olduğunu bilmeden, 'Bu söylemiştir' diyor içinden ve kırmızı kart gösteriyor. Anlatmaya çalıştığım buydu" şeklinde değerlendirme yaptı.

Aykut Kocaman, bu akşamki maçta hakem kararlarına futbolcuların ve kendisinin çok itiraz ettiğinin ifade edilmesi üzerine, hakem Yunus Yıldırım'ın zaman zaman saha içinde ölçüyü kaçırdığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Hakem sanki özellikle ilk yarıda, geçen hafta Gençlerbirliği Kulübü'nün benim soyadımdan esinlenerek verdiği cevabın bir şeyi gibiydi, hani 'Ezilmem, doğru bildiğimi çalarım' gibi. Keşke doğru bildiklerini çalsalar. Sonra ölçüyü kaçırdı. 4. hakeme de söyledim. Zaman zaman Gençlerbirliği lehine durumları da atlamaya başladı. Çünkü ölçüyü kaçırdı. Çok net bir şekilde oyun içinde görünüyordu. İstediğim tek şey, her takım adına mümkün olduğu kadar, yüzde 100 eşitlik olmadığını bilmekle beraber, yüzde 100 eşitlik. Anlık karar veriyorlar, saygı duyuyorum. O yüzden çok fazla rencide edecek şey yapmamaya gayret ediyorum saha kenarında. Öbür taraftan bir kulüp, sanki bir hafta sonrasını düşünüyormuşum gibi aklımda bile yokken bir açıklama yapıyor. Diğer taraftan hakemlerimiz, bugünkü maçta olduğu gibi, önce şöyleyim böyleyim gibi duruyor, sonra dağılıyor, rakip takım adına yanlış kararlar vermeye başlıyor. Yanlış olan bu esasında."

Kendisine yönelik "Oyunu okuyamıyor" yönündeki eleştirilere bir yanıtı olup olmayacağı sorusuna da Kocaman, "Hiçbir cevabım yok. Ülkemizde hayat da böyle futbol da böyle akıyor. Ben yine doğru bildiğimi, gördüğümü yapmaya çalışacağım. Bazen okuyamayacağız, bazen okuyor gibi olacağız. En azından ben aynaya bakıp özeleştiri yapıyorum. Bu eleştiri yapanların da biraz özeleştiri yapmalarını istemek gibi masumane bir talebim var. Ama hiçbir zaman da yerine gelmeyeceğini biliyorum" yanıtını verdi.

Kocaman, "Beklenen Fenerbahçe geliyor mu?" şeklindeki soru üzerine, şu ana kadar elde etikleri tek şeyin UEFA Avrupa Ligi'nde gruptan çıkmak olduğunu, ligdeki son 4 haftalık periyotun büyük önem taşıdığını kaydetti. Takımıyla ilgili değerlendirmeyi lig arasında yapmanın daha doğru olacağını aktaran Kocaman, şöyle konuştu:

"Şu ana kadar elde ettiğimiz tek şey, Avrupa Ligi'nde gruptan çıkmak. 4 haftalık bir periyot var. İçinde turlarla gelecek Türkiye Kupası'nı da barındırıyor. Önce şunu söylemem gerekiyor. İlk yarı itibarıyla 4 maçı maksimum puanla bitirmek temel amacımız. Sonra belki sezon değerlendirmesi yapabiliriz. Bu sene bir takım şeyler için geç kaldığımızı her zaman dile getirdim. Artık tamamen lige çok yüksek bir yoğunlukla hazırlanma dönemindeyiz. Şimdi bunu değerlendirmek amacındayız. Takımla ilgili tarafları, lig arası değerlendirmesi yaparak söylemek daha gerçekçi olacak. Şu ana kadar elimizde sadece Avrupa Ligi'nde grubumuzu birinci sırada bitirmiş olmak var."

Ligde ilk yarı bitmeden liderlik hedefleri olup olmadığı yönündeki soruya da Aykut Kocaman, "Bu sene özellikle bunun sinyallerini veriyordu lig. Ama sene bu anlamda zirve yaptı. Puan kayıplarının ortalamanın çok üzerinde olduğu bir lig olarak görünüyor. Dolayısıyla bizim adımıza 4 maçta puan kaybı ne kadar mümkünse, eğer biz 4 maçı kazanırsak, rakiplerimiz adına da çok mümkün. Yüksek bir olasılık olarak görünüyor, ancak bu maç kazanmaya bağlı" yanıtını verdi.

Fenerbahçe'nin Senegalli golcüsü Moussa Sow, Süper Lig'e alışıp alışmadığı yönündeki soruya, "Özellikle ilk geldiğimde ben de epey şaşırmıştım. İlk dönemlerde adaptasyon sürecimin biraz daha çabuk olmasını istiyordum. Ama şu an için kendimi çok iyi hissediyorum. Süper Lig'i de çok seviyorum. İyi bir şampiyona. Fenerbahçe gibi büyük kulüpte oynamaktan keyif alıyorum" yanıtını verdi.

Sow, Gençlerbirliği maçıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

"İlk yarıyı zor geçirdik. Çok iyi oynadığımızı söyleyemeyeceğim. Sürekli geciktik, istediğimizi yapamadık. Özellikle Olympique Marsilya maçından sonra takımda belirli bir yorgunluk vardı. Ama ikinci yarı bambaşka bir Fenerbahçe vardı sahada. 3 gol daha attık ve iyi bir şekilde sonuçlandırdık." Senegalli futbolcu, attığı estetik gollerin hatırlatılması üzerine de, "En iyisini yapmaya çalışıyorum. Elimden geldiği kadarıyla gol atmaya çalışıyorum. Bugün röveşata denemesi yaptım. Sevdiğim bir hareket. Ama kaleci de son derece iyiydi" diye konuştu.

Sarı lacivertli takımın kalecisi Volkan Demirel de, ilk 30 dakikada istenmeyen bir oyun ortaya koyduklarını vurgulayarak, "İlk yarının sonlarına doğru golü bularak kendimize geldik. Oyunun kontrolü bize geçti. Sık aralıklarla maç oynuyoruz, buna bağlı yorgunluk oluşuyor. İkinci yarıdaki oyunumuzu oynarsak zaten skor kendiliğinden geliyor. Zamana ihtiyaç var diyorduk o zamana yaklaşıyoruz. İyi yolda gidiyoruz. İlk yarıyı istediğimiz şekilde bitirmek istiyoruz" dedi.

"Geçen hafta yaşanan olaylardan sonra hakeme bir güvensizlik mi vardı" şeklindeki soruya ise milli kaleci, "Ben kendi bulunduğum noktadan gördüğüm kadarıyla verilmeyen bir penaltı var gibiydi. Bize çok kolay verilen penaltılar maalesef kolay çalınmıyor. Geçen hafta yaşananlardan dolayı maalesef hakımızın yenildiğini düşünüyoruz. Hakemlere yüklenmek istemiyoruz. Sadece normal davranış gösterilmesini bekliyoruz. Eğer bu akşam kazanamasak yine verilmeyen penaltı tartışılacaktı. Hakemler doğru kararları verseler sorun olmaz" yanıtını verdi.

GENÇLERBİRLİĞİ TEKNİK DİREKTÖRÜ ÇAPA: " 2-1'DEN SONRA DİRENCİMİZ BİTTİ VE KONTROLÜ FENERBAHÇE'YE VERDİK"

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Fuat Çapa ise yedikleri ikinci golden sonra oyun disiplininden koptuklarını belirterek, şunları söyledi:

"İlk devre 35 dakika çok iyi oynadık. Oyun disiplininden kopmadan, özgüvenle oynadık ve golü bulduk. İlk devrenin sonunda kazandığımız topları basitçe kaybettik. Verilmeyen bir kornerimizden sonra dönen top kalemizde gol oldu. İlk yarıyı 1-0 önde kapatsaydık, ikinci devre direncimiz artabilirdi. 2-1 geriye düştükten sonra beraberliği yakalayıp, öne geçmek için oyuncu değişiklikleri yaptık, ancak orta sahada rakibe çok fazla alan verdik. 2-1'den sonra direncimiz bitti ve kontrolü Fenerbahçe'ye verdik. 2. ve 3. gol çok basit, takım halinde yemememiz gereken gollerdi. 45-50 dakika iyi oynadık, ondan sonra oyun disiplininden koptuk. Gereken önlemleri alacağız. Kötü yaptığımız işler kadar iyi yaptığımız işler de var" dedi.

Gençlerbirliği'nin futbolcusu Jimmy Durmaz, maça iyi başladıklarını vurgulayarak, "1-0 öne geçtik, farkı artırmak için şanslar yakaladık. Ancak 1-1'den sonra oyundan düştük ve oyunun kontrolünü Fenerbahçe aldı. Sonuçta farklı yenildik" diye konuştu.

Taç atışı sırasında kendisini iten Gökhan Gönül'ün maçtan sonra özür dilediğinin belirtilmesi üzerine Jimmy Durmaz, "Gökhan ile bir pozisyon yaşadık,

ancak futbol bu. Oyun içinde bir şeyler yaşanıyor. Gökhan soyunma odasına da geldi ve özür diledi. Kesinlikle ona kırgın değilim. Olayı unuttum" diye konuştu.

Lekic ise zor bir müsabaka olduğunu ve kötü oynadıklarını ifade ederek, "Maça iyi başlamıştık ve 1-0 öne geçtik. Ancak 44. dakikada golü yedik. Ondan sonra oyunun kontrolü tamamen Fenerbahçe'ye geçti. Bilmiyorum ne oldu, sonra 4-1 kaybettik. Bu maçı unutmamız lazım. Önümüzde Trabzonspor maçı var" dedi.

Gençlerbirliği Maçının Ardından
Gençlerbirliği Maçının Ardından
Gençlerbirliği Maçının Ardından

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gençlerbirliği Maçının Ardından - Son Dakika


Son Dakika

Sosyal medya ayağa kalkmıştı! Trabzon'a küfreden CHP'li başkan yardımcısına disiplin soruşturması Abonelik iptalleri bugünden itibaren e-Devlet'ten yapılabilecek İstanbul Boğazı'nda büyük panik! Balıkçıların ağına Osmanlı döneminden kalma mayın takıldı 26 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında burcunuzu neler bekliyor? Ünlü Astrolog Aysun Koç yorumladı 'Korona partisi'nde yakalanan şahıstan ilginç savunma: Tamirciyim buraya tamir yapmaya geldim MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları içinde veda etti Kuzenini tüfek ve bıçakla yaralayan şahıs evine giderek duş aldı 20 yaşındaki genç nakkaş iskeleden düşerek hayatını kaybetti