Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu - Son Dakika

Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu

06.01.2012 10:49
Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu, System.String[]

Meslek lisesi, üniversite, lise ve ilköğretim mezunu gençlerin en büyük sorunlarından birisi okulu bitirdikten sonra iş bulamamak.

Meslek lisesi, üniversite, lise ve ilköğretim mezunu gençlerin en büyük sorunlarından birisi okulu bitirdikten sonra iş bulamamak. Seyyid Burhaneddin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin Genç İstihdamının Desteklenmesi AB Hibe Programı kapsamında yürüttüğü Denizyıldızları Projesi, bu gençlerin umudu oldu. Proje kapsamında eğitim alan 40 kursiyer, kurs bitiminde iş sahibi oldu. Kursiyerler, pet şişeden uçak üretimine, otomobilden cam bardağa kadar üretiminde aşamasında kullanılan Solidwoks-Solidcam, CNC torna, CNC freze gibi bilgisayar programlarını öğrenmeleri iş bulmada kendilerine vasıflı eleman statüsü kazandırdı.

Denizyıldızları Projesi yetkilisi Alpaslan Küçükgöze, okul sanayi işbirliği ile geliştirilen projenin meyvelerini aldıklarını belirtti.

Küçükgöze, Avrupa Birliği hibe programı kapsamında desteklenen Denizyıldızları Projesi'nin ilk etapta 40 üniversite, meslek lisesi ve ilköğretim okulu mezununa Solidwoks-Solidcam, CNC torna, CNC freze eğitimi verdiklerini belirtti.

Her bir paket programının 10 bin euro değerinde olduğunu anımsatan Alpaslan Küçükgöze, ferdi olarak gençlerin CNC eğitimi alamayacakları gibi eğitim veren merkezlerinde bulunmadığını ifade etti.

Küçükgöze, proje kapsamında bilgisayar programları ile ilgili eğitimlerin 40 genç işsize verildiğini anımsatarak, şu bilgileri verdi: "Meslek lisesi mezunu gençlerimiz, sanayideki günün teknolojisini okulda hem eğitim hem de uygulamalı olarak alamıyordu. Bu eksiklikle yola çıkarak, gençlerimize günün teknolojik imkanlarını öğretme, uygulamalı olarak onlara eğitim verme çalışması yaptık. Uyguladığımız Denizyıldızları Projesi sayesinde, önce sanayicinin istediği vasıflı personel özelliklerini belirledik. Sonrasında, okulumuzun makine bölümü öğretmenleri ile mobilize ekipler kurarak, yeni gelişen teknolojiyi yakından takip amaçlı işletmelerdeki nitelikli elemanlarla çalıştaylar yapıldı."

Sanayicinin yeni teknolojiler ve talep ettiği personel kriterleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarına işaret eden Küçükgöze, "İşadamlarıyla bir araya geldik ve gençlerimiz ile birliktelikler oluşturuldu ve tarafların birbirlerini daha yakından tanımaları sağladı. Sonuçta uyguladığımız ve başarı ile tamamladığımız proje sayesinde CNC alanında İŞKUR' a kayıtlı 40 genç işsize iş garantili teorik ve pratik eğitim verdik. Projenin işlem basamaklarını başarı ile bitiren gençlerimizin tamamı istihdam edildi." şeklinde konuştu.

Bu programlar sayesinde gençlerin bilgi birikimine sahip olduğunu aktaran Küçükgöze, "Gençlerimiz aldıkları eğitim ile birlikte daha önce düşük maaşla vasıfsız eleman olarak giremedikleri işletmelerde vasıflı ve yüksek maaşla istihdam edildiler. Bu gerçekler bizlere bölgemizde ve Türkiye' de işsizliğin değil mesleksizliğin olduğunu gösterdi. Yani gençlerin istihdamın önündeki en büyük engel onların mesleki yetersizleridir." diye konuştu.

Proje yetkilisi Küçükgöze, projenin devam etmesi konusunda sorumluluk taşıyan ilgili taraflara ve Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi ağırlıklı sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Küçükgöze, "Sanayicimiz sürekli vasıflı elaman bulamama konusunda şikayetçiler. Bu proje sayesinde gençlerimiz alacakları teorik ve pratik mesleki eğitimlerle vasıflı eleman pozisyonuna gelebiliyor. O nedenle projenin devam etmesi konusunda bu kursların sürekli düzenlenerek gençlerin iş hayatına verimli birer nitelikli teknik eleman olarak atılması gerekiyor. Şu an oluşturulan proje kapsamındaki alt yapı yeni eğitimlerin verilmesi ve gençlerin ülke ekonomisine katkı sağlayan birer birey olmasına katkısı olacaktır. Bu mesleki eğitimlerin verilmesi ve gençlerin istihdam edilmesi için projemiz kapsamında AB fonlarıyla okulumuz içine yaptığımız GESİDAR İstihdam Merkezi faaliyetlerine sürekli olarak devam edecektir. Projemizin etkili faaliyetleri sonucu, yıllardır gerekliliği söylenen okul sanayi iş birliği, projemizin paylaşım faaliyeti sonucu hayaldi gerçek oldu. İstihdamın önündeki en büyük engellerden olan iletişim eksikliği, projemizin eşleştirme faaliyeti sonucu hayaldi gerçek oldu. Mesleki eğitimde istihdam garantisi hayaldi gerçek oldu. " ifadelerini kullandı.

Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu
Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Gençlerin İş Hayali Denizyıldızları Projesi'yle Gerçek Oldu - Son Dakika


Son Dakika

Enkaz altında kalan gencin ekiplere "Abi sen gitme" deyişi yürekleri dağladı Enkaz altındaki küçük kızın kurtarılma anı kameralara yansıdı! Babasının sözleri herkesi duygulandırdı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri'nin eşi ve 2 çocuğu, depremde enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi Son Dakika: Trabzonspor, evinde Kasımpaşa'ya 4-3 mağlup oldu Galatasaray-Bakken Bears maçı koronavirüs nedeniyle ertelendi Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 6 kullanıcı tespit edildi 6,6'lık depremin ardından milyonluk rezidanslar oturulamayacak hale geldi