Genel Sağlık Sigortası - Son Dakika

Genel Sağlık Sigortası

06.01.2012 11:00
Genel Sağlık Sigortası, System.String[]

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürlüğü, Yeşil Kartlı olmayanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların Genel Sağlık Sigortası tescilinin, SGK tarafından 1 Ocak'tan itibaren re'sen yapılmaya başlandığını bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kütahya İl Müdürlüğü, Yeşil Kartlı olmayanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların Genel Sağlık Sigortası tescilinin, SGK tarafından 1 Ocak'tan itibaren re'sen yapılmaya başlandığını bildirdi.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Yeşil Kart sahibi olanlarla Yeşil Kartlı olmayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanların, 1 Ocak'tan itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaya başlandığı belirtildi.

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alma işlemlerinin gelir tespitiyle gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Yeşil Kartlı olmayanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların Genel Sağlık Sigortası tescili, SGK tarafından 1 Ocak'tan itibaren re'sen yapılmaya başlanmıştır. Bu kişilerin 1 Ocak'tan itibaren bir ay içinde gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Yapılan gelir tespiti sonucu aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının aylık tutarının asgari ücretin 3'te birinden az olması halinde bu kişilerin, primleri devlet tarafından karşılanarak tescil edilecektir. Gelir tespiti sonucu aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının aylık tutarının asgari ücretin 3'te birinden fazla olması halinde ise bu kişiler ilgili kanunun 60. maddesinin (g) bendi kapsamında tescil edilecektir. Bu kapsamda tescil edilen kişilerden aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarının aylık tutarı asgari ücretin 3'te birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilenler asgari ücretin 3'te biri, asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilenler asgari ücret, asgari ücretin iki katından fazla olduğu tespit edilenler asgari ücretin iki katı üzerinden yüzde 12 oranında Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecektir."

Açıklamada, 1 Ocak'tan sonra Yeşil Kart vizesi dolanların, vize tarihinin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir tespiti talebinde bulunmaları gerektiği duyuruldu.

- KÜTAHYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Genel Sağlık Sigortası - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Ünlü model Brenda Patea, Alman tenisçi Alexander Zverev'den hamile olduğunu duyurdu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım Derya Uluğ'un Aykut Kocaman için "Malum teknik direktör" demesi, sosyal medyada tepki çekti Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Bülent Çaplı, sessiz sedasız istifa etti