Son Dakika Haberleri: Ünlü Spekülatör Soros'tan ABD ve AB'ye Erdoğan Uyarısı: Varlığını Her Devlette Hissettiriyor

Ünlü Spekülatör Soros'tan ABD ve AB'ye Erdoğan Uyarısı: Varlığını Her Devlette Hissettiriyor

9 ay önce

Spekülatör ve milyarder iş adamı George Soros, Cumhurbaşkanı Erdoğan için ABD ve AB'ye uyarıda bulunarak "Varlığını her devlette hissettiriyor" dedi.

Spekülatör ve milyarder iş adamı George Soros, Balkanlar'daki Türkiye-Rusya- Çin etkisinin kırılması için ABD ve AB'yi 'göreve çağıran' bir makale yayımladı. Soros, Cumhurbaşkanı Erdoğan için ise "varlığını her devlette hissettiriyor" dedi.

GEORGE SOROS, MAKALESİNDE TÜRKİYE İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU

ABD'li milyarder ve spekülatör George Soros ile oğlu Alexander Soros, Makedonya'nın ismiyle ilgili Atina ile Üsküp arasında imzalanan anlaşmaya dair bir makale kaleme aldı. Baba-oğul Soros, Açık Toplum Vakıfları'nın üst düzey yetkilileri sıfatıyla New York Times gazetesinde yayımladıkları makalede Türkiye ile ilgili değerlendirmelere de yer verdi.

"ERDOĞAN VARLIĞINI HER DEVLETTE HİSSETTİRİYOR"

ABD'li milyarder ve spekülatör Soros, ''Balkanlarda Avrupa'yı istikrarlılaştırmak için bir şans' başlıklı makalesinde, trans-Atlantik ittifakında birliğin 2. Dünya Savaşı'ndan beri en düşük noktaya gerilediği ve her ulusal genel seçimde Avrupa Birliği'nin birliğine meydan okunduğuna dikkat çekti. Soros, ''ABD ile Avrupa, bölgedeki tek oyuncular değil. Rusya çıkarları tehdit edilirse, hele de potansiyel NATO üyeliği söz konusuysa müdahale edeceğini net biçimde gösterdi. Karadağ'da 2016'daki başarısız darbe girişiminde bunu yaptı'' iddiasında bulunan baba-oğul Soros, ''Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan varlığını her devlette hissettiriyor'' dedi.

TÜRKİYE'NİN KIBRIS'TAKİ VARLIĞI

Balkanları Kuşak-Yol projesinin Avrupa'ya giriş noktası yapmak isteyen Çin'in bölgedeki en büyük yatırımcılardan biri olduğunu aktaran Soroslar, bu eğilimlere karşı kararlı bir tepki koymak gerektiği, ama bunun kolay olmayacağını dile getirdi. Bu çabada AB'nin önündeki engellerden biri olarak 'Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığını' da saydı.

"BALKANLARIN HEPSİ BİRDEN AB MÜKTESEBATINA UYUMLU HALE GELMELİ"

AB'nin Balkan ülkelerini tek tek değil, hepsinin birden AB müktesebatına uyumlu hale gelmesi süreci sonucunda tek bir birim olarak içine almasını öneren Soroslar, böylece birlik içinde küçük bir birlik oluşturacak Balkan ülkeleri arasında tarihi anlaşmazlık ve rekabetin dirilmesinin önüne geçileceğini savundu.

"AB'YE KOŞUT SERBEST TİCARET BÖLGESİ" ÖNERİSİ

Balkanlardaki bu olası ekonomik birliğin eski Yugoslavya'nın dirilişi olmayacağı, ancak ABD ile Avrupa'nın ateşli destekçileri haline gelmesine ihtiyaç duyacağı tezlerini işleyen ikili, ''Bu, başta, AB'ye koşut olarak, serbest ticaret, malların ve insanların serbest dolaşımı sayesinde meydana gelen gevşek bir devletler birliği olacak. Artan refah ve uyumlu birlikte yaşama, bu devletleri, Pekin, Ankara ya da Moskova'nın ekonomik-diplomatik ve askeri etkisine daha az açık hale getirecek'' dedi.

"RUSYA, ÇİN VE TÜRKİYE'NİN NÜFUZUNA İTİLECEK VE BÖLÜNECEKTİR"

Bunun gerçekleşmesi için bir şey yapılmamasının korkunç sonuçları olacağını öne süren Soroslar, makaleyi şöyle noktaladı: Batılı güçler, Balkan ülkelerini, yerel işbirliği ve nihayetinde Avrupa Birliği'ne giden yolda tutmayı başaramazsa; bu devletler Rusya, Türkiye ve Çin'in nüfuz alanlarına itilecek ve muhtemelen bunların arasında bölünecektir. Yani Balkanlar bir kez daha Balkanlaştırılacaktır.
Polis Memurunun Ekip Otosunda Cinsel Saldırı Davası Sonuçlandı Avcılar'da Ücretlerini Alamayan Temizlik İşçileri İş Bırakınca Sokaklarda Çöp Yığınları Oluştu

Erdoğan, Miting Yaptığı Kentte Belediyeye Kızdı: Böyle Devam Ederse Vurur Geçeriz