Geothe'nin "Biraz Daha Işık" Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu - Son Dakika

Geothe'nin "Biraz Daha Işık" Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu

24.03.2014 12:44
Geothe'nin

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bölgedeki olaylar nedeniyle köylerinden göç etmek zorunda kalan yoksul ailelerin yaşadığı Atatürk mahallesinde bulunan İstiklal ortaokulu'nda bir kütüphanenin oluşturulması için 3 ay önce Kültür ve Edebiyat Kulübü Öğretmeni Metin Aydın ile Türkçe öğretmeni Mehmet Emin Yıldız ilginç bir kampanya başlattı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bölgedeki olaylar nedeniyle köylerinden göç etmek zorunda kalan yoksul ailelerin yaşadığı Atatürk mahallesinde bulunan İstiklal ortaokulu'nda bir kütüphanenin oluşturulması için 3 ay önce Kültür ve Edebiyat Kulübü Öğretmeni Metin Aydın ile Türkçe öğretmeni Mehmet Emin Yıldız ilginç bir kampanya başlattı. Kampanyanın etkili olabilmesi için Alman filozof Johann Wolfgang Von Goethe'nin ölürken söylediği "biraz daha ışık" sözünden esinlenerek "biraz daha kitap" sloganıyla sosyal medya üzerinden başlatılan kitap toplama kampanyasında Türkiye'deki bir çok Üniversite'de akademisyenler, yazarlar, aydınlar, gazetecilerle ilişkiye geçen öğretmen Metin Aydın'ın çabaları kısa sürede etkisini gösterdi. Çocukların eğitimine dönük kitapların yanısıra, Türkiye ve Dünya'dan bir çok ünlü yazarın kitaplarının da aralarında bulunduğu ve Türkiye'nin bir çok yerinden gönderilen kitaplar Metin Aydın ile Mehmet Emin Yıldız tarafından günlerce süren bir çalışmayla okulun boş bir odasında toplandı. Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş'inde yaptığı 5000 liralık bağışla satın alınan kitaplarla birlikte 3 aylık sürede toplam 5 bin kitap toplanmış oldu. Kızıltepe'deki hayırsever vatandaşların verdiği paralarla onarılan odaya yerleştirilen raflara kitaplar dizilip, masa ve sıralar konulurken, Mardin Artuklu Üniversitesi ile Hakkari Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü'lerinden alınan çocukların eğitimini konu alan Kürtçe kitapların yanısıra Kuran-ı Kerim'de raflardaki yerini aldı.

DÜNYA'NIN ÜNLÜLERİ KÜTÜPHANEDE BULUŞTU

İstiklal Ortaokulu'nun kütüphanesinin duvarlarına ise Dünya'da ünlü olan Türk şair ve ve romancılar Nazım Hikmet Ran, Yaşar Kemal, Necip Fazıl Kısakürek, Latife Tekin, Murathan Mungan, Orhan Pamuk, Ahmet Arif, Oğuz Atay, Ozan Aşık Veysel ile Kürt Alim, filozof, şair Kürtce Mem ü Zin destanının yazarı Ehmede Xani, Nur hareketinin öncüsü Saidi Nursi, Kürt şair Cegerxwin ve Dünya'nın ünlü yazar, filozof, ressam, edebiyatçı, romancı, şair, aktörlerinden oluşan Jacques-Paul Saltre, Voltaire, Franz Kafka, Charlie Chaplin, Salvador Dali, Dostoyevski, Montaigne, Sokrates, Albert Einstain, Friedrich Nietzsche, Tolstoy, Füruğ Ferruhzad, Frida Kahlo'nun fotoğrafları asıldı.

BÖLGENİN EN RENKLİ KÜTÜPHANESİ

Okulda ilk kez oluşturulan modern kütüphaneye kavuşan öğrenciler derslerden artan boş vakitlerinde Dünya'nın ünlü yazarlarına ait olan Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce kitapları okurken, kendilerine bu olanağı yaşatan öğretmenleri Metin Aydın, Mehmet Emin Yıldız ile Türkiye'nin bir çok yerinden kitap gönderenlere teşekkür etti. Okul müdürü Fatih Karaboğa, "Kültür ve Edebiyat Kulübü öğretmeni Metin Aydın ile Mehmet Emin Yıldız girişimleri sonucu Kızıltepe'deki iş adamları ve eğitimciler aracılığı ile kütüphane için kitap rafları, masa ve sandalyeler tahsis edildi. Kütüphaneye Türkiye'nin birçok yerindeki kitapseverler, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve diğer kamu kuruluşları kütüphaneye kitap bağışında bulundu. Böyle bir kütüphane oluşturduğumuz için mutluyuz" dedi. Öğretmen Metin Aydın ise, "nitelikli bir kütüphaneye sahip olmak için 3 ay boyunca yürüttüğümüz çabalar meyvesini verdi. Kütüphanemizde Dünya düşünce hayatına etkin olmuş, kaynak olmuş bir çok aydın, yazar, sanatçının fotoğraflarını da astık. Kuran-ı Kerim başta olmak üzere bir çok dini kitabın yanısıra çeşitli görüşlere sahip Dünya'nın bir çok ünlü yazarının kitapları da kütüphanemizde bulunuyor. Amacımız öğrencilerimize kitap sevgisini aşılatarak geleceğe daha bir umutla bakmalarını sağlamak. Burda okuyacakları her farklı kitap yaşamlarına ayrı bir renk katacak, kendilerine olan güvenlerini dahada arttıracaktır. Türkiye'nin bir çok yerinden bu kampanyada bize destek sunanlar ile İlçe Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş'e teşekkür ederiz" dedi.

Geothe'nin Biraz Daha Işık Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu
Geothe'nin Biraz Daha Işık Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu
Geothe'nin Biraz Daha Işık Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu
Geothe'nin Biraz Daha Işık Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Geothe'nin 'Biraz Daha Işık' Sözü Kızıltepe'ye Işık Oldu - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Aşılanan kişi sayısı 1 milyonu geçti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Gidişata göre 15 Şubat'ta okulların açılması yönünde kararlılığımız var Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce sorusuna yanıt: Parti kurmak serbesttir, isteyen arkadaşlar parti kurarlar ATM'lerden paralarını, boyu iki buçuk metreyi aşan karın üstüne oturarak çekiyorlar Son Dakika! Futbolseverlerin dört gözle beklediği Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin günü belli oldu Merve Boluğur, klip için yakışıklı erkek arayışına girdi Abdurrahman Dilipak koronavirüs aşılamasının durdurulması için mahkemeye başvurdu Cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst, uyuşturucudan gözaltına alındı