Bakan Eker: Yüksek Kalitede Sağlık Hizmetine Kavuştuk - Son Dakika

Bakan Eker: Yüksek Kalitede Sağlık Hizmetine Kavuştuk

22.02.2014 18:33
Bakan Eker: Yüksek Kalitede Sağlık Hizmetine Kavuştuk

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Geçmişte yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle insanların hayatlarının kaybolduğuna şahit oldum." dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Geçmişte yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle insanların hayatlarının göz göre göre kaybolduğuna şahit oldum. Bugün geçmişle mukayese edildiğinde nitelik ve nicelik olarak inanılmayacak düzeyde yüksek kalitede sağlık hizmetine kavuştuk, hala da atılacak adımlar var" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Eker, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 15 ambulansın hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, sağlık, emniyet, eğitim ve adaletin 18 Kasım 2002'de kurulan AK Parti hükümetinin ilk günden bu yana öncelikli çalışma alanı olduğunu belirterek, bu 4 sahanın çok uzun bir dönemin ihmali sonucu nicelik ve nitelik itibarıyla vatandaşların isteklerine, ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap veremeyecek düzeyde eksik kaldığını söyledi.

Bakan Eker, kamu harcamaları bağlamında en yüksek düzeyde bütçe ayırarak bu 4 sahayı daha iyi hale getirmek için gayret gösterdiklerini ifade ederek, şöyle dedi:

" Türkiye'nin birçok bölgesinde geçmişte sağlık hizmetleri ve altyapının yetersizliği sebebiyle insanların hastalıklar ve bir takım kazalar sonucu çok acılar çektiğini, kanama nedeniyle hayatını kaybettiğini biliyoruz. Geçmişte yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle insanların hayatlarının göz göre göre kaybolduğuna şahit oldum. Bu nedenle gerek temel sağlık hizmetlerinin gerek halk sağlığı hizmetlerinin gerekse hastaneler ve diğer tedavi hizmetlerinin bu manada güçlendirilmesi vatandaşların ihtiyaç halinde en yakın sağlık kuruluşuna çok hızlı intikalinin sağlanması çok önemli bir hizmettir."

- "Hala atılacak adımlar var"

Bakan Eker, Diyarbakır ve büyük ilçelerin çoğunda 50 yataklı veya daha fazla yatağa sahip hastanelerin bulunduğuna dikkati çekerek, bazı beldelerde dahi hastanelerimiz olduğunu belirtti.

"Bugün geçmişle mukayese edildiğinde nitelik ve nicelik olarak inanılmayacak düzeyde yüksek kalitede sağlık hizmetine kavuştuk, hala da atılacak adımlar var" diyen Eker, kent hastaneleri gibi programlanan projelerin hayata geçirilmesiyle sağlık hizmetlerinin iyi bir noktaya taşınacağını vurguladı.

Bakan Eker, Diyarbakır'da 15 yeni ambulansın devreye girdiğini kaydederek, "Bu ambulanslar sağlık hizmetine büyük güç katacak. Diyarbakır ambulans servisine bağlı istasyonların geçen yıl ki toplam vaka sayısı 100 bin. Bu, ambulanslarla 100 bin hasta taşınıyor demektir. Artık ambulansla 8-10 dakika içerisinde şehir merkezinde vakaya ulaşılıp nakli yapılıyor. Ayrıca hastanelerin birleştirilmesi de sağlık hizmetini daha nitelikli hale getirdi" diye konuştu.

- Diyarbakır kent hastanelerinde pilot il

Bakan Eker, Diyarbakır'da geçmişte sıtma, dizanteri ve tifo gibi birçok hastalıklarla ilgili ciddi sorunlarla karşılaşıldığını hatırlatarak, bu hastalıklar nedeniyle çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Bu hastalıkların bugün görülme oranının minimal düzeye indiğini kaydeden Bakan Eker, bunun da bu alanda gösterilen çabaların bir sonucu olduğunu dile getirerek, "Bundan sonra da yeni kent hastanelerinin yapılması ki; Diyarbakır pilot uygulamalardan birine ev sahipliği yapacak, merkez ve ilçelerdeki hastanelerde hizmet kalitesinin artırılarak daha nitelikli hizmet üretilmesi son derece önemli" diye konuştu.

Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri açısından Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren hekimler, yardımcı sağlık personeli ve diğer personelin büyük fedakarlık ve gayretle çalıştığına işaret eden Eker, şöyle konuştu:

"Sağlığın değeri kaybedildiğinde anlaşılıyor. İnsanın yaşama sevincini bir anda sonlandırabilecek bir mesele ve değeri buradan geliyor. Sağlık hizmetleri bize bu alanda çok büyük kuşkusuz dersler veriyor. Hizmetin daha iyi, kaliteli ve nitelikli şekilde sağlanmasını temin etmek bizim görevimiz. 15 yeni donanımlı ambulansın hizmete sunulması bu çabamızın bir yansıması. Bu hizmetler bundan sonraki süreçte de inşallah devam edecek. Sağlık alanında hizmet veren görevliler fedakar bir şekilde görev yapıyor. Ancak hasta yakınları telaşla maalesef zaman zaman öfkesini bu görevlilerden çıkarmaya çalışıyor. Bu çok üzücü. Bu bir toplumsal eğitim meselesi ve herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Sağlık personelinin sunduğu hizmetin takdir edilmesi gerekiyor."

- Diyarbakır'a ilave 9 hastane

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç da Türkiye'de gerçekleştirilen önemli reformlardan birinin de Sağlıkta Dönüşüm Projesi olduğunu, bu proje kapsamında sağlık hizmetinin vatandaşın ayağına götürülmesi için 15 yeni ambulansın hizmete girdiğini söyledi.

Ambulanslardan 13'ünün Sağlık Bakanlığınca 2 milyon lira, 3'ünün de İl Özel İdaresi tarafından 400 bin lira bütçeyle sağlandığını ifade eden Vali Kıraç, ildeki 54 112 Acil İstasyonunda 44'ü doktor 511 çalışanın 24 saat vatandaşın hizmetinde olduğunu belirtti.

Vali Kıraç, Diyarbakır'da 21 hastanede 4 bin 500'e yakın yatakla, 11 bin 500 sağlık personeli ile sağlık hizmetini maksimum seviyede gerçekleştirmenin gayretinde olduklarını vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde Yenişehir ilçesinde 600 yatak kapasiteli 2 kampüs hastane, Kayapınar ilçesinde de bin 500 yatak kapasiteli 8 hastane ve bir ağız diş sağlığı merkezi Diyarbakır'a kazandırılacak. Bu hastaneler hizmete girdiğinde bölgemiz sağlık hizmeti açısından hem çevre illere hem de komşu ülkelere sağlık hizmeti sunmanın huzurunu yaşayacak" diye konuştu.

112 Acil Merkeze bir yılda 5 milyon çağrının geldiğini ancak bunlardan sadece 100 bin vakaya gidildiğini ifade eden Kıraç, bu merkezlere günde 13 bin çağrı gelmesine karşı 700 çağrıya cevap verildiğini, 300 vakaya gidildiğini aktardı.

Acil problemlerin dışında 112 Acil İstasyonlarının gereksiz çağrılarla meşgul edilmemesi gerektiğine işaret eden Kıraç, "Acil vakalara en hızlı şekilde ulaşılması için çağrı merkezlerini gerçekten acil ihtiyacı olanların aramasını bekliyoruz" dedi.

İl Sağlık Müdürü Sait Avar ise, acil sağlık hizmetlerine yönelik ihtiyacın karşılanması amacıyla Sağlık Bakanlığınca Diyarbakır'a kazandırılan ambulanslara 15 ambulansın daha eklendiğini ifade ederek, bu sayede 2002 yılında 2 istasyon ve 2 ambulanstan oluşan Diyarbakır 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 54 istasyon ve 86 ambulansa yükseldiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Eker, Vali Kıraç, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, AK Parti Milletvekilleri Oya Eronat, Mine Lök Beyaz ve Süleyman Hamzaoğulları ile 15 ambulansın açılışını gerçekleştirdi.

Törene katılanlardan detaylar

Bakan Eker'in açıklaması

Vali Cavit Kıraç'ın açıklaması

Kurdele kesimi

Detaylar

AK Parti eski milletvekili Bakır'dan bomba sığınmacı iddiası: MİT kaynaklarına göre vatandaşlık alan sığınmacıların sayısı 8 milyon 800 bin AK Parti eski milletvekili Bakır'dan bomba sığınmacı iddiası: MİT kaynaklarına göre vatandaşlık alan sığınmacıların sayısı 8 milyon 800 bin Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda off-road araçları tanıtıldı Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda off-road araçları tanıtıldı Menemenli çömlek ustası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vazo hediye etti Menemenli çömlek ustası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vazo hediye etti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Bakan Eker: Yüksek Kalitede Sağlık Hizmetine Kavuştuk - Son Dakika


Advertisement