Gıda Ürünleri, Gümrük Kapılarında Beklemeyecek - Son Dakika

Gıda Ürünleri, Gümrük Kapılarında Beklemeyecek

07.09.2012 14:30
Gıda Ürünleri, Gümrük Kapılarında Beklemeyecek, System.String[]

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında gıda ürünlerinin giriş çıkışının yapılacağı gümrük kapıları konusunda protokol imzalandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında bitki ve bitkisel ürünler, gıda maddeleri ve hayvancılık ürünlerinin ülkeye giriş çıkışının yapılacağı gümrük kapılarını belirlemek için işbirliği protokolü imzalandı. Protokolle, gıda ve hayvansal ürünler artık gümrük kapılarında daha az bekleyecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda yapılan törende protokolü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı adına Müsteşar Ziya Altunyaldız ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları imzaladı. Protokol ile ilgili bilgi veren Müsteşar Ziya Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 74 milyon vatandaşa hizmet eden bir kurum olduğunu ifade ederken; gümrük hizmetlerini daha etkili ve verimli bir şekilde yerine getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedefine ulaşabilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın tüm ticari işlemeler süreçlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasının beklendiğini aktaran Altunyıldız, "Bir ülkede ticaret ne kadar kolay gerçekleşirse o ülkenin büyümesi ve kalkınması, zenginliği, refahı o ölçüde olumlu etkilenmekte ve artmaktadır." dedi.

Uluslararası Kara Taşımacılığı Birliği (IRU)'nin 27 ülkede ve 117 sefer üzerinde gerçekleştirdiği NELTI projesine göre taşımacılıkta harcanan toplanan sürenin yaklaşık yüzde 40'ının sınır kapılarındaki beklemelerden kaynaklandığını vurgulayan Altunyaldız, "Ülkemizde bakanlığın eşyanın tarifesi, kıymeti, menşei gibi huşularda yaptığı kontrollerin yanı sıra örneğin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi diğer kurumların da eşyaya yönelik kontrolleri gerekebilmekte ve bu kontroller yapılmadan eşya serbest bırakılmamaktadır. Yine canlı hayvanlar, bitkiler yemler, zirai, mücadele ilaç ve aletleri gibi birçok alanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca düzenlenen belge ve izinler eşyanın ithal ihraç aşamasına gümrük idarelerimizce aranmaktadır." diye konuştu.

İmzalanan protokolle hayvansal ve tarımsal ürünlerin; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak ithalat ve ihracat kontrollerinin; risk esaslı, basitleştirilmiş, daha güvenli, bürokratik aşamaların en aza indirildiği, işlem maliyetlerinin düşürüldüğü, denetim süreçlerinin basitleştirildiği ve kısıtlandığı bir süreci başlatacağını kaydeden Gümrük ve Ticaret Bakanı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, şöyle konuştu:

"Bugün imzaladığımız protokolle ülkemiz dış ticareti içinde hem ekonomik büyüklük olarak hem ülkemiz ve insanımızın sağlığı ve güvenliği adına önemli yer tutan hayvansal ve tarımsal ürünlerin, Türkiye Gümrük Bölgesine giriş ve çıkış yaptığı sınır gümrük kapılarının ve sınır kontrol noktalarının, her iki Bakanlığın ihtiyaçları ve taşra birimlerinin idari kapasiteleri dikkate alınarak müştereken belirlenmesinin sağlıyoruz."

Ziya Altunyıldız, iki bakanlığın birlikte gerçekleştirecekleri incelemeler ve tespitler sonrasında işletecekleri danışma mekanizması ile ihtisas gümrüğü olarak seçilecek kapıların artık Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca ilan edileceğini de bildirdi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Gıda Ürünleri, Gümrük Kapılarında Beklemeyecek - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Bisikletiyle sulama kanalına düşen 2 yaşındaki çocuk, yaşamını yitirdi Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil