Giresun Üniversitesi Öğrencilerinden Fransa'ya Tepki - Son Dakika

Giresun Üniversitesi Öğrencilerinden Fransa'ya Tepki

22.12.2011 15:27
Giresun Üniversitesi Öğrencilerinden Fransa'ya Tepki

Giresun Üniversitesi öğrencileri, Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yasa tasarısını yürüyüş yaparak protesto etti.

Giresun Üniversitesi öğrencileri, Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen yasa tasarısını yürüyüş yaparak protesto etti.

Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Aygün Attar ile Öğrenci Konseyi'nin organize ettiği protesto yürüyüşü Debboy mevkiinden başladı. Ellerinde Türk bayrakları ve 'Fransız öpücüğü out Osmanlı tokadı in', 'Özde tarihlerine Fransız, sözde tarihlerine amansız Sarko', 'Yalancılara karşı gerçekleri ortaya koyuyoruz' yazılı dövizlerle yürüyen grup sık sık tekbir getirdi, 'Türkiye uyuma tarihine sahip çık', 'Fransa şaşırma sabrımızı taşırma' ve 'Sarkozy sen Türk'e Fransız mısın' sloganları attı.

Atapark'a kadar yürüyen yaklaşık 500 kişilik grup burada saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra konuşan Prof.Dr. Aygün Attar, "Daha önce meclisinde Ermeni soykırımı yasa tasarısını kabul eden Fransa bu konuda hızını alamadığı için şimdi meclisinde kabul etmeyi düşündüğü tasarı ile hukuku çiğnemek istemekte, ortaya atılan iddiaların kanıtlanması için Türk tarafının meşru savunma hakkını gasp etmektedir. Tarih, siyasetle, kanunla yazılmaz" dedi.

"Türk milletinin çelik iradesi ile ölümüne savunduğu ve zafer kazandığı Kurtuluş Savaşı sonunda arkasına bakmadan topraklarımızı terk eden ve ihanet eden Ermenileri de kendi kaderi ile baş başa bırakan Fransa, Ermenilere olan diyet borcunu Türk milletini susturarak ödemek istemektedir" diyerek konuşmasına devam eden Prof.Dr. Attar, "Fransızların yaptıkları küstahlık, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin davranışları haddini bilmezliktir. Fransa'yı uzun yıllardır Ermeni meselesini araştıran bir bilim insanı olarak önce kendi tarihi ile yüzleşmeye davet ediyorum. İşgal edip insanlık suçu işlediği her yerden kovulan Fransa, sömürmeye alışmış genlerini terbiye etmelidir" diye konuştu.

Protesto eylemi Attar'ın konuşmasının ardından sona erdi. - Giresun

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Özel Kalem Müdürü: 'Kapıları Kilitleyen Bizim Görevlilerimizdi, Öğrenciler Bir Şey Yapmadı' Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Özel Kalem Müdürü: 'Kapıları Kilitleyen Bizim Görevlilerimizdi, Öğrenciler Bir Şey Yapmadı' Atatürk Üniversitesine kayıt yaptıran 10 bin öğrenci yaz okuluna başladı Atatürk Üniversitesine kayıt yaptıran 10 bin öğrenci yaz okuluna başladı Erciyes Üniversitesi 3x3 Basketbolda Türkiye 4.'sü oldu Erciyes Üniversitesi 3x3 Basketbolda Türkiye 4.'sü oldu
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Giresun Üniversitesi Öğrencilerinden Fransa'ya Tepki - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement