Gizli Tanık: Kck 'çörekçi' Koduyla Dağa Adam Gönderdi - Son Dakika

Gizli Tanık: Kck 'çörekçi' Koduyla Dağa Adam Gönderdi

09.01.2012 13:34
Gizli Tanık: Kck 'çörekçi' Koduyla Dağa Adam Gönderdi, System.String[]

Diyarbakır'da görülen KCK ana davasının 33'üncü duruşmasında sanıklarla ilgili delillerin okunmasına devam edildi.

Diyarbakır'da görülen KCK ana davasının 33'üncü duruşmasında sanıklarla ilgili delillerin okunmasına devam edildi. Duruşmada, sanık Osman Ocaklık ve Seyithan Şen ile ilgili dosyada yer alan gizli tanık X ile Mercek'in ifadeleri okundu. Gizli tanıklar, iki sanığın terör örgütünün milis yapılanması içinde olduklarını ve örgütün dağ kadrosuna adam gönderdiklerini söyledi. Sanık Ocaklık'ın dağa adam gönderirken 'çörekçi' ya da 'fırıncı' adıyla gönderdiği iddia edildi.

KKC'ya yönelik 14 Nisan 2009 tarihinde düzenlenen operasyonda gözaltına alındıktan sonra haklarında dava açılan 104'ü tutuklu 152 sanığın yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına 104 tutuklu sanıktan 95'i ile tutuksuz bir sanık katıldı. 9 sanık ise raporlu olduğu için duruşmaya katılmadı. Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, sanık Osman Ocaklık ile ilgili delilleri okumaya devam etti.

Dosyada yer alan delillere göre Ocaklık'ın Mikail Karakuş isimli kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde BDP mitingine katılanlarla ilgili bilgi verdiği, 'sayı 50 bini bulmadı' dediği belirtildi. Sanık Ocaklık'ın İsmail adlı kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde ise sahte pasaport almak için 2 bin dolar ödemeyi kabul ettiği, bin dolarını PTT aracılığıyla gönderdiği ufade edildi. Ocaklık'la telefonda görüşen kişinin, bu iş için bir polis memuruyla anlaştığını ve işin o polisin nöbetçi olduğu günlerde yapacağı sözünü verdiği kaydedildi.

İŞÇİLERDEN 60 TL KESEREK KCK'YA AKTARDI İDDİASI

Dosyada telefon dinlemelerinden elde edilen kayıtlara göre, sanık Ocaklık'ın BDP'de görevli olduğu ve çalışan işçilerden 60 TL kesinti yaparken KCK'ya aktardığı iddia edildi. Mahkeme başkanı Yılmaz, bu konu ile ilgili sanığın Devrim Öner ile yaptığı telefon görüşmelerinin kayıtlarını okudu.

Telefon görüşmesine göre, işçilerin parasını yatırmak için bankaya giden Devrim Öner'i arayan Ocaklık, 60 TL kesinti yapılmasını istiyor. Ocaklık, komisyonun (KCK) böyle bir karar aldığını anlatıyor. Ocaklık, "O parayı kesinti yap, ödeme. Onu ben elden ödeyeceğim, komisyonun yeni kararıdır." dediği iddia edildi.

YOLAÇAN: 3 KİŞİYLE DAĞA GİTMEK İÇİN OCAKLIK'IN FIRININDA BULUŞTUK

Dosyada sanık Osman Ocaklık'ın terör örgütünün dağ kadrosuna adam gönderdiğine yer verildi. Dosyada Hanefi Yolaçan isimli bir kişinin Ocaklık hakkında, "Beni dağa götürmeleri için fırıncıya gönderdiler. Orada dağa gitmek için bekleyen 3 kişi daha vardı. Kimliklerimizi alıp biletlerimizi keserek gönderdiler. Beni örgüte kazandıran ve gönderen Osman Ocaklık'tır." dediği belirtildi.

Sanık Ocaklık ise Yolaçan'ın ifadesi ile ilgili yargılandığını ve dosyasının Yargıtay'da olduğunu söyledi.

Mahkeme, sanıklardan Seyithan Şen ile ilgili de delilleri okudu. Dosyadaki gizli tanıklardan X, Şen'in terör örgütü PKK'nın Amed eyaletinin dağ kadrosuyla irtibatlı olduğunu ve Gap Adanalı kod adını kullandığını söyledi. Sanık Şen, 2007 yılında örgüte yardım ve yataklıktan yargılandığını ve örgüte eleman temin etmeye çalıştığını anlattı.

Gizli tanık Mercek ise sanık Şen'in Sur ilçesinde KCK milislik yapılanması içinde örgüte adam kazandırma çalışması yaptığını söyledi.

MAHKEME AVUKATLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Bu arada duruşmayı yürüten mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada sanıklarla birlikte duruşmayı terk eden avukatlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Mahkeme daha önce de avukatlar hakkında 2 kez suç duyurusunda bulunmuştu.

Duruşmada söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, kendileri hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasının mesleklerine açık müdahale olduğunu ve meslekle bağdaştıramadıklarını söyledi.

Gizli Tanık: Kck 'çörekçi' Koduyla Dağa Adam Gönderdi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Gizli Tanık: Kck 'çörekçi' Koduyla Dağa Adam Gönderdi - Son Dakika


Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü